Oznaczenia jednostek pływających MSW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Oznaczenia jednostek pływających MSW

Post autor: Jarek C. »

Poszukuje informacji na temat oznaczeń jednostek pływających MSW i ich typów (stocznia). W szczególności interesują mnie:
- oznaczenia Milicji Obywatelskiej "MO-..."
- oznaczenia Policji (od lat 90.);
- oznaczenia WOP od czasu gdy powstała Morska Brygada Okrętów Pogranicza w MW, a w MSW nadbrzeżne (i te z duzymi rzekami granicznymi) Brygady WOP miały swoje jednostki pływające oznaczone "WOP-...";
- jednostki WOP oznaczane np. "GPK-...".

Moje informacje są skąpe. Pochodzą z Rejestru PRS 1974, 1975 i z rejestrów z lat 80. i 90.
Czy ktoś dysponuje innymi informacjami ?
ZH

Post autor: ZH »

Od maja 1945 do stycznia 46 ochroną granic zajmowała się tzw. "milicja morska". Na jej stanie było 10 łodzi motorowych i 8 łodzi wiosłowych. Pierwszą i jedyną sprawną była wydobyta, prawdopodobnie jeszcze w maju 45r, z dna Zalewu Wiślanego koło Elbląga ex niemiecka motorówka nazwana "Generał Witold". Pozostałe były remontowane. Ich rozmieszczenie było następujące: Komenda Rejonu Morskiego Gdańsk 4 motorówki, KRM Gdynia 3 motorówki, KRM Elbląg 2 motorówki i 8 łodzi wiosłowych. Z dniem 15 stycznia 1946 r milicje morską zastąpiła Straż Graniczna.
ZH
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Ad oznaczenia

Post autor: Milrek »

Nie wiem jak jest gdzie indziej ale w Warszawie każda motorówka policyjna (kiedyś milicyjna) przeływająca przez śluzę musiała być odnotowana w rejestrze śluzowań. Może to byłoby źródła.
Niestety aktualnie w dającej się przewidzieć przyszłości nie mogę tu pomóc.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

ZH pisze:Od maja 1945 do stycznia 46 ochroną granic zajmowała się tzw. "milicja morska". Na jej stanie było 10 łodzi motorowych i 8 łodzi wiosłowych. Pierwszą i jedyną sprawną była wydobyta, prawdopodobnie jeszcze w maju 45r, z dna Zalewu Wiślanego koło Elbląga ex niemiecka motorówka nazwana "Generał Witold". Pozostałe były remontowane. Ich rozmieszczenie było następujące: Komenda Rejonu Morskiego Gdańsk 4 motorówki, KRM Gdynia 3 motorówki, KRM Elbląg 2 motorówki i 8 łodzi wiosłowych. Z dniem 15 stycznia 1946 r milicje morską zastąpiła Straż Graniczna.
ZH
Milicja Morska jest w miarę dobrze opisana w książce Kuli "Ochrona granicy morskiej PRL 1945-50".
Problemem jest okres od 1950 roku
HZ

Post autor: HZ »

Masz racje , dane te mam z tej właśnie książki. Nic więcej na temat milicyjnych jednostek nie jest mi dostępne.
ZH
ODPOWIEDZ