Ostatnie Militaria - kogo/co wyławiali Niemcy ?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

orcyn
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-07, 09:10
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Ostatnie Militaria - kogo/co wyławiali Niemcy ?

Post autor: orcyn »

W ostatnich Militariach jest ciekawy opis walki Wicher/Gryf kontra Maasy.
Swiadek zdarzen podaje ze jak dym sie rozwial w miejscu Maasów byly lodzie wyciagajace z wody cos/kogos - autor niedwuznacznie sugeruje ze do łodzi ratunkowych sie nie strzela... Ktos ma pojęcie co te łodzie tam robiły ?

Tak na marginesie na sąsiedniej stronie jest recenzja ksiązki o jednym z pilotów ,który w osiągnięciach podaje uszkodzenie okretu podwodnego .... uff sporo jak na jeden numer
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Wyławiały trupy .

Podobały mi się te wspomnienia.
Czy może być prawdą ,że szybkostrzelność na Wichrze w wyniku ćwiczeń wzrosła z deklarowanych przez Francuzów sześciu strzałow na minutę ,aż do dwunastu,czyli dwukrotnie ?
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PawBur »

Też mnie ta szybkostrzelność ciekawi. Lata temu, jeszcze jako dzieciak spotkałem w księgarni - oglądając jakąś monografię czołgu Cromwell - starszego pana, który twierdził że walczył na nich i powiedział, cytuję: "głupoty piszą", a chodziło mu o prędkość max.,która według niego wynosiła 90 km/h.
orcyn
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-07, 09:10
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Post autor: orcyn »

Co do tych trupow to Niemcy chyba sa innego zdania np o Maas pisza:
In a battle against the Polish destroyer Wicher , the mine layer Gryf and costal battieries at Hela, the Leberecht Maaas is hit once.
A udzial Zenkera pomijaja - za stroną http://www.german-navy.de/
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Te 'łodzie' (choć ja bym M-bootów tak nie określił) nie szukały żadnych rozbitków, tylko WILKA który stawiał wtedy miny :roll:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

dessire_62 pisze:Czy może być prawdą ,że szybkostrzelność na Wichrze w wyniku ćwiczeń wzrosła z deklarowanych przez Francuzów sześciu strzałow na minutę ,aż do dwunastu,czyli dwukrotnie ?
Może być.
Deklarowana szybkostrzelność armaty 75mm wz. 1897 (Schneidera) wynosiła 12 strzałów/min (w ogniu "przeciwszturmowym", po 5 minutach trzeba było studzić działo przez godzinę).
Podczas działoczynów udawało się "oddawać" strzał co 2,3 sek. (IIRC) - czyli jakieś 25 strz./sek.
W ciągu długotrwałego strzelania (np. kilkugodzinnego przygotowania artyleryjskiego) nie oddawano raczej 1 strzału na minutę.

W prawdziwym boju oznaczałoby to zwiększone zużycie działa i dużą podatność na ewentualne uszkodzenia.

Najprawdopodobniej te 6 strzałów/min. ORP Wicher to własnie szybkostrzelność "techniczna" - z zachowaniem wszelkich procedur, zasad bezpieczeństwa i dbałości o gwarancję producenta.

Ja tam wierzę, że dałoby się to "podkręcić".

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

PawBur pisze:Też mnie ta szybkostrzelność ciekawi. Lata temu, jeszcze jako dzieciak spotkałem w księgarni - oglądając jakąś monografię czołgu Cromwell - starszego pana, który twierdził że walczył na nich i powiedział, cytuję: "głupoty piszą", a chodziło mu o prędkość max.,która według niego wynosiła 90 km/h.
One chyba miały redukowaną prędkość, tak jak obecnie Abramsy.
Może ściągnięto reduktor?
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

crolick pisze:Te 'łodzie' (choć ja bym M-bootów tak nie określił) nie szukały żadnych rozbitków, tylko WILKA który stawiał wtedy miny :roll:
:brawo:
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PawBur »

Emden pisze:
PawBur pisze:Też mnie ta szybkostrzelność ciekawi. Lata temu, jeszcze jako dzieciak spotkałem w księgarni - oglądając jakąś monografię czołgu Cromwell - starszego pana, który twierdził że walczył na nich i powiedział, cytuję: "głupoty piszą", a chodziło mu o prędkość max.,która według niego wynosiła 90 km/h.
One chyba miały redukowaną prędkość, tak jak obecnie Abramsy.
Może ściągnięto reduktor?
Nie wiem, czy miały reduktor, nie wiem czy go ściągnięto, za mały byłem na takie rzeczy.
ODPOWIEDZ