Niszczyciel min - Kormoran II

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

Na MSPO pokazano model docelowej konfiguracji "trzydziestkipiątki" m.in. dla Kormoranów
Obrazek
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: karol »

Dobre podkreślenie, między innymi.


ps. odnośnie ryflowanych blach poszycie, to nie chce mi się szukać destroyera o identycznie wyglądających ;)
Ostatnio zmieniony 2021-09-10, 07:42 przez karol, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Peperon »

karol pisze: 2021-09-09, 15:16 ...odnośnie ryflowanych blach poszycie, to nie eche mi się szukać destroyera o identycznie wyglądających ;)
Ale to nie są płyty ryflowane. One są zdeformowane podczas spawania.
Kiedyś na okładce MSiO była fotka jednego z lotniskowców typu Invincible, którego burta była cała w kratkę :faja:
Zresztą nie trzeba szukać aż na okrętach. Wystarczy nocą przejechać się polskimi drogami i poobserwować tablice informacyjne. Rzadko która jest gładka, co widać doskonale w świetle reflektorów.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: karol »

No właśnie, zmniejszanie grubości blach jest jakimś kosztem.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Peperon »

Cieńsza blacha to zysk, a nie koszt. Koszty są redukowane razem z grubością blachy, bo cena jest liczona od tony, a nie metra kwadratowego...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Grulgor »

m_k pisze: 2021-09-06, 20:13 Nie wiem czy było coś o tym, ale...

Ja wiem, ze idealnie gładkich burt nie ma, ale co sądzicie o tym kadrze z filmu reklamowego?


z_2.jpg

:o
jak ktoś przepala kontrasty to tak się dzieje :D proponuję iść i zobaczyć okręt. Ja na szczęście miałem niedawno okazję i nie jest tak jak "przepalony" obrazek pokazuje :-) nawet nie jest blisko tego. Mam czasem wrażenie, że wróg wcale nie potrzebuje black PR, ma w drugim obozie masę chętnych, którzy świadomie lub mniej świadomie to zrobią :mrgreen:

dla mniej spostrzegawczych: zdjęcie tego okrętu ma zaj...e białe tło :D
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Peperon »

Albatros ma być oddany MW pod koniec listopada, a Mewa w przyszłym roku...
https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/ ... listopada/
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: m_k »

Grulgor pisze: 2021-09-10, 23:40
jak ktoś przepala kontrasty to tak się dzieje :D proponuję iść i zobaczyć okręt. Ja na szczęście miałem niedawno okazję i nie jest tak jak "przepalony" obrazek pokazuje :-) nawet nie jest blisko tego. Mam czasem wrażenie, że wróg wcale nie potrzebuje black PR, ma w drugim obozie masę chętnych, którzy świadomie lub mniej świadomie to zrobią :mrgreen:

dla mniej spostrzegawczych: zdjęcie tego okrętu ma zaj...e białe tło :D
Obawiam się, że żale do wrogów źle skierowane. :| Jak napisałem zdjęcie jest kadrem z filmu promocyjnego Polskiej Grupy Zbrojeniowej o sztandarowych polskich produktach. Jeśli w PSG są ci dywersanci od "przepalania", to w takim razie mogę tylko rozłożyć ręce.

:(

z_3.jpg
z_3.jpg (133.11 KiB) Przejrzano 5222 razy
Edycja:
Ale dzięki za dobre wieści, ze ten obraz nie jest prawdziwy.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

Temat był już w tu wałkowany, ale skoro istnieje potrzeba pogłębienia wiedzy, to służę: odkształcenia spawalnicze
dla mniej cierpliwych:
Spawanie, a zwłaszcza spawanie łukowe, które za sprawą wynalazku inżyniera Stanisława Olszewskiego z 1882 roku, współautora patentu spawania łukowego, stosowane jest na całym świecie, mimo wielu lat stosowania i wielu prób opisania procesu spawania, nadal powoduje często trudne do przewidzenia odkształcenia spawalnicze, które wymykają się teoretycznym wzorom matematycznym, czy wzorom empirycznym. Dotyczy to zwłaszcza większych i zarazem dokładnych konstrukcji spawanych, takich jak konstrukcje mostowe lub spawane konstrukcje taboru szynowego, gdzie trudno przewidywalne odkształcenia spawalnicze powodują poważne problemy techniczne w przeciwdziałaniu ich powstawania lub, gdy już powstaną, w ich usunięciu.

W większości odkształcenia spawalnicze sprowadzają się do tzw. skurczu spawalniczego i wyzwalanych w związku z tym dużych naprężeń. Mechanizm powstawania odkształceń wiąże się z tym, że sam proces spawania wymaga miejscowego doprowadzania dużych ilości ciepła. Ciepło płomienia gazowego lub łuku elektrycznego podgrzewa miejscowo spawane elementy metalowe i stapia ich brzegi na wąskiej przestrzeni, powodując nierównomierny rozkład temperatur w łączonych elementach. Wzrost temperatury powoduje zwiększenie wymiarów elementów spawanych. Po czym, na skutek stygnięcia następuje skurcz liniowy i objętościowy metalu. Skurcz spawalniczy jest znacznie większy od rozszerzalności materiału łączonych elementów. Złącze spawane zmniejsza się, a więc następuje skrócenie spawanych elementów. Zmniejsza się też podłużny i poprzeczny przekrój spoiny. Sama spoina łącznie ze strefą nagrzanego materiału kurczy się zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym, a także w kierunku grubości materiału. W skrócie – najpierw podczas podgrzewania materiał spawany rozszerza się, a później, podczas stygnięcia, kurczy znacznie bardziej niż początkowo się rozszerzył.
I jeszcze post Polsteama z 10 str. tego wątku, bo jak widać pamięć ludzka jest zawodna:
polsteam pisze: 2016-05-22, 02:09
Piotr S. pisze:Nie mogę tego zrozumieć niemieckie niszczyciele min typu Frankenthal zbudowane z tej samej stali co nasz Kormoran nie mają tak pofałdowanego poszycia jak nasz okręt, po niżej na paru zdjęciach widać okręty niemieckie których poszycie zdecydowanie lepiej wygląda niż na naszym okręcie
http://www.3fo.mw.mil.pl/index.php?akcj ... hs=&id=731

RFA Mounts Bay na obu zdjęciach...


równo?... równo.

Obrazek


a teraz?...

Obrazek
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: m_k »

:-o

Ok, to i ja wiedziałem. Tylko zadziwiłem się, że w filmie reklamowym PGZ takie cacką są sprzedawane, jako produkt najwyższej jakości.
:o
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

No bo to jest normalne. Nic nadzwyczajnego. Po prostu standard. Wręcz nie da się inaczej. Myślę, że stoczniowcy nawet nie zwracają na to uwagi.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: crolick »

Szafran - można spytać dlaczego usunąłeś zdjęcia ze swoich postów (zawsze je oglądałem) i chcesz teraz skasować puste posty?
Ktoś nadużywał Twoich zdjęć?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Po prostu zaczynam deszafranizację i usuwam swoje zdjęcia z sieci. Nie zamierzam również brać udziału w dyskusjach o współczesnej MW.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: karol »

Grubo! :o Ciekawe, kto Ci tak dopiekł?!
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Nikt. Po prostu mam dość tego cyrku. Jak mi trochę przejdzie to może napiszę jakieś orędzie. Teraz za dużo bluzgów i gróźb karalnych siedzi w mojej głowie.

Każdy kto mnie trochę lepiej zna dobrze wie, że jak się uprę to nie ma zmiłuj :diabel:
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: karol »

No jednak ;) Osu-35 siedzi w głowie. Oj zupełnie niepotrzebnie, znasz tempo i "procedury", a to daje tworzącym możliwość wydłużania sobie w czasie dowolnych spraw. Nie warto nawet mrugnąć okiem na to, gdyż tak jest od średniowiecza :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ