ORP Grom

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: ramm »

Waldek K pisze:
Co do tego bohaterskiego czynu, to czy było normą, że bomby były stale "odbezpieczone"? :roll:
Może w stanie gotowości bojowej okrętu tak musiało być?
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Cytat: Oprócz naprawy kotła, usunięcia drobnych usterek, prac konserwatorskich stoczniowcy wprowadzili pewne istotne usprawnienia. Wymianie uległy zacinające się wyrzutnie tunelowe bomb głębinowych, zamiast nich zostały zainstalowane na rufie ręczne z torów szynowych....
1- jeżeli zamiast zrzutni tunelowych zainstalowano by na rufie ręczne z torów szynowych , to jako zamienniki mogły to być tylko rampy , czyli typowe zrzutnie. Określenie ,,z torów szynowych” w moim mniemaniu odpowiada takiej właśnie wersji, wszak bomby toczyły się między ceownikami tworzącymi coś w rodzaju szyn. Nie wiem, z czyich wspomnień pochodzi ten cytat, ale wątpię by pochodził od członka załogi Groma, raczej z Błyskawicy i dotyczył okresu póżniejszego. Jest jeszcze taka możliwość, że wymieniono , lub raczej zmodyfikowano istniejące zrzutnie pozostawiając je na dotychczasowym miejscu. To jest chyba trochę tak, jak z Oerlikonami Błyskawicy, które pokutują w świadomości wielu, że zostały zainstalowane w 1941r, właśnie chyba na podstawie wspomnień po latach.
2- torpedysta mający przydział na rufie unieszkodliwił bomby głębinowe, Ten bohaterski czyn kosztował marynarza życie, gdyby bomby były na pokładzie może zdążył by się uratować.?
No właśnie, bg były pod pokładem, bo zrzutnie były pod pokładem.
Obydwa cytaty wykluczają się nawzajem. Ten drugi jest oczywisty.
3 -Takie pojedyncze "zrzutnie" montowano na ścigaczach różnej maści.
Waldek, sam wiesz lepiej ode mnie, że na niszczycielach do tego służyły Thornycrofty, a nie takie pierdółki.( Jak tam postępy przy 44?)
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Andrzej, pewno masz rację co do tych wyrzutni b.g. Ja tylko zwyczajnie próbowałem znaleźć coś co pasowałoby do tych "ręcznych" wyrzutni b.g. Z drugiej strony nie raz się zdarzało, że na niszczycielach montowano uzbrojenie nie dla nich wymyślone...

('44 ma chwilowy przestój z przyczyn tzw. "obiektywnych")
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: ramm »

Opublikowane przez czasopismo LIFE zdjęcia zrobione przez Williama Vandiverta pozwoliły na "odrestaurowanie" głównego pomostu dowodzenia na Gromie. GSD jak i reszta okrętu przechodzi serię zmian i modyfikacji. Przypuszczam że na Gromie do chwili zatopienia okrętu w 1940 roku GSD uległ nieznacznym zmianą polegającym głównie na dodaniu 2 karabinów. Jak wiadomo w 1939r zmieniono cały maszt dlatego prawdopodobnie uległ także zmianie system olinowania w porównaniu do tego sprzed wybuchu wojny.

Obrazek Obrazek



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Kolega Andrzej Ciszewski doskonale ujął prawdopodobny wygląd GSD na lata 1939/1940 na tym rysunku.

Obrazek


Dzisiaj GSD wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dla jasności to Błyskawica.

Dzięki AC
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Uwagi dotyczące rysunku. Szkic powstał podczas próby rekonstrukcji pomostu mającej przedstawiać go w okresie późniejszym. Ale trzeba było od czegoś zacząć, i żeby umiejscowić niektóre elementy wykonałem ten szkic na podstawie m/innymi powyższych zdjęć. Dla niezorientowanych jest mało czytelny, i raczej niezrozumiały, ponieważ nie jest de facto rysunkiem technicznym, tylko właśnie szkicem. Ponieważ ,,Ramm” był wtedy na etapie budowy modelu Groma , więc mu go podesłałem, jako rysunek roboczy. Zamieszczenie go w tym miejscu ma jednak swój sens, ponieważ wskazuje na zupełnie inne, niż dotychczas przedstawiane rozmieszczenie urządzeń na GSD, oraz sam kształt podestu, który nie był symetryczny. Nie był to typowy ,,greting”, ale deski ułożone na stelażu. Taki układ podestu z deskami zachował się prawdopodobnie przynajmniej do przebudowy w 1945r, co by potwierdzało zdjęcie z gen. Sosnowskim na pokładzie Błyskawicy z okresu inwazji w Normandii.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Zdjęcie z sąsiedniego wątku:
Obrazek
To wprawdzie nie rufa "Groma", ale mamy coś co można nazwać "ręcznymi wyrzutniami b.g." :wink: i rzeczywiście wygląda na drewniany stelarz.
Czyżbym miał rację? :shock:

Andrzej, ramm - ciekawa analiza!
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

A niech Ci będzie po Twojemu. Ale po mojemu to te boczne drewniane stelaże to ,,magazynki bg" a zrzutnia właściwa, to ta naprzeciwko z lekkim skosem ku rufie; taka kulawa rampa.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Grom

Post autor: ramm »

Krótki filmik (16 minutowy) z wyprawy nurkowej na ORP Grom w 2010 roku.

☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Grom

Post autor: Krolik »

Cos nowego ?
Odwieżam temat , bo wiem ze mamy spacjalnego goscia przgladajacego ten temat. Tj Mirek Standowicz człowiek który jako pierwszy zanurkował na wraku....

Ps
Mirek dziekuje za swietna prezentacje z nurkowań na Gromie. Prezentacja odbyła sie w Chicago 1 pazdziernika 2011 r
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re:

Post autor: ramm »

ramm pisze:To ja mam w swoich zbiorach, krótkie nagranie filmu dokumentalnego pt. "Armia Polska we Francji" w którym uratowany Edmund Oruba opowiada:


"Rozległ się jakiś szalony wybuch, niesamowity huk, i tylko ciągnie siebie do tego trapu, kiedy podszedłem zacząłem znowu rękami sięgać wyżej stopnia i wyżej. I wciągam się na ten trap i kiedy byłem w jego połowie poczułem, że ktoś mi wskoczył na plecy. Okazuje się że tam był jeszcze jakiś inny człowiek, który również starał sie uciekać z tego pomieszczenia, a ponieważ że poczuł człowieka pod nogami, więc zaczął mnie windować do góry i on mnie uratował i wyciągnął mnie na ten pokład. Jak mnie postawił to już słyszałem głosy marynarzy jak krzyczeli, że dowódca dał rozkaz do opuszczenia okrętu."


Obrazek Obrazek

Producentem filmu jest TVP. Film powstał w 2009r, czas trwania: 55 minut.
Cześć
Niedawno w serwisie ytube został zamieszczona pełna wersja filmu. Enjoy

☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Grom

Post autor: Krolik »

Błyskawica i Grom II w Rommbaken Fiord.... lata 60-te
Załączniki
Błyskawica i Grom II w Rommbaken Fiord.... lata 60-te
Błyskawica i Grom II w Rommbaken Fiord.... lata 60-te
545681_126762317456336_126051061_n.jpg (77.75 KiB) Przejrzano 10330 razy
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Grom

Post autor: Krolik »

Błyskawica i Grom II w Rommbaken Fiord.... lata 60-te
Załączniki
581518_126762420789659_579471584_n.jpg
581518_126762420789659_579471584_n.jpg (65.35 KiB) Przejrzano 10330 razy
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

Czy ktoś posiada wiarygodne rysunki przedstawiające wygląd Groma w czasie Kampanii Norweskiej ? Kończę model i muszę skompletować dokumentację. Rysunki z monografii Gromów autorstwa M. Twardowskiego niestety nijak się mają do rzeczywistości. Dotychczas posiłkowałem się zdjęciami ale to nie wystarczy.

8)
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: ORP Grom

Post autor: tom »

A sięgałeś po angielski film o zatopieniu "Groma"? Jest na nim filmowe ujęcie całego okrętu jeszcze przed jego zatopieniem. Widać na nim nieźle wiele detali, zwłaszcza charakterystyczny kamuflaż w części dziobowej. Stop klatki z tego filmu z ujęciami "Groma" widziałem kiedyś na forum "Odkrywcy".
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP Grom

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Jeżeli potrzebujesz papierów dla oceny sędziowskiej na zawodach ( konkursach), to oprócz dostępnych zdjęć, chyba takiej nie ma. Szkoda , że nie zamieściłeś zdjęcia modelu i nie opisałeś stanu zaawansowania, oraz ewentualnych oczekiwań względem końcowego (jak zrozumiałem) wyposażenia.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

Z tego filmu wykorzystałem obrys >sztucznej fali< namalowanej na dziobie i fakt istnienia na trzeciej wieży >zegara artyleryjskiego<. W najgorszym przypadku do dokumentacji załączę fotki Błyskawicy która do końca czerwca 1940 roku wyglądała identycznie jak Grom.
I inna kwestia. Schemat swiateł bojowych na maszcie. Wiem gdzie były ale jaki miały kolor?
Andrzej Ciszewski pisze:Jeżeli potrzebujesz papierów dla oceny sędziowskiej na zawodach ( konkursach), to oprócz dostępnych zdjęć, chyba takiej nie ma. Szkoda , że nie zamieściłeś zdjęcia modelu i nie opisałeś stanu zaawansowania, oraz ewentualnych oczekiwań względem końcowego (jak zrozumiałem) wyposażenia.
Model jest praktycznie gotowy. Muszę tylko wkleić maszty i zrobić olinowanie. Na jakiekolwiek poważniejsze zmiany i tak jest za późno. Najwięcej mi pomogły fotki z LIVE i te z początku tego wątku. Jak będzie gotowy to wkleję kilka fotek.


8)
ODPOWIEDZ