maryanrze polscy są...

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

maryanrze polscy są...

Post autor: IjonTihy »

Czy ktoś na tym zdjęciu rozpoznaje kogoś?
Obrazek
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Haaa , dobre pytanie .
Na pewno zdjęcie zostało zrobione przed rokiem 1931 i jest wykonane kiedy była to Oficerska Szkoła Mar.Woj.Ale ... aby było ciekawiej to napisze że zdjęcie zostało zrobione miedzy 1927 a 31 .
W roku 1927 uczniowie szkoły mogli nakładać na kołnierz oznakę szkół oficerskich ( wieniec z gwiazdka ) w roku 1930 szkoły oficerskie zmieniły nazwę na podchorążych a co za tym idzie zmieniono oznaka na kołnierzach, były to litery SP.
Szkoda że nie widać rękawów , przypuszczam że to pierwszy rocznik .
Slaw
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

Rękawy są na oryginale. Niektórzy mają rękawy czyste, jeden ma na obu rękawach nisko pojedyncze rzymskie piątki "ostrzem" w dól, kilku ma na lewym ramieniu dwa paski chyba ukośnie (lub dwie rzymskie piątki ostrzem w górę).

Wszyscy mają też piękne kordziki :)

Zdjęcie zostało zdecydowanie wykonane w Toruniu, dysponuję całą serią z prywatnej kolekcji i molestuję właściciela o konkretne informacje ale na razie bezskutecznie.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Rękawy czyste - czyli na pewno większość pierwszy rocznik.
Toruń na 100 % , do Bydgoszczy szkołę przeniesiono jak dobrze pamiętam w 1938.
Slaw
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Mam takie wrażenie że w dolnym rzędzie 4 -ty od lewej to Franciszek Pitułko (porównując późniejsze zdjęcia komandora jestem pewny na 75 %) a w środkowym także 4 od lewej to Jan Busiakiewicz ( tu jestem mniej pewny). Jeżeli w rzeczywistości tak jest to na zdjęciu powinni być także z bardziej znanych m.in. - Bolesław Biskupski, Borys Karnicki, Pohorecki Stanisław, Bohdan Wroński, Jan Tchórznicki - ale tych rozpoznać nie mogę.

Do tego rocznika należał także Stanisław Kozak. Myślę IjonieTihy, że kolekcja jaką posiadasz należała właśnie do Stanisława Kozaka, który mieszkał i zmarł w Toruniu.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

Nie, właściciel kolekcji nie jest związany z Toruniem. Na razie niestety nie wiem jak nazywał się uczeń szkoły, ponieważ nazwisko właściciela kolekcji w wykazach jej absolwentów nie figuruje. Najwyraźniej więc chodzi o któregoś krewnego po kądzieli.

Obrazek

Rękawy czyste - pierwszy rocznik.
rzymska piątka - drugi?
dwie belki - trzeci?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

To są stopnie wojskowe :| . Podobno mat i bosman :P :wink: . Te niby odwrócone dwie rzymskie piątki to po prostu naszycia pod nieco niewłaściwym kątem (zdaje się, że nie powinien przekraczać 20 stopni). Dziś też się czasem zdarza.

Oznaczenia roczników w postaci wąskich pasków wokół rękawa (10 cm od dołu, dziś 8 cm) wprowadzono w 1930 roku, więc zdjęcie musi być sprzed tego roku.

Według mnie zdjęcie wykonano pomiędzy rokiem 1927, a 1930 (z uwagi na gwiazdy na wieńcu noszone na klapach marynarki).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Na zdjęciu jest 20 ew. 21 uczniów. Czyli w grę bardziej wchodzi rocznik 1929 niż 1930 (odpowiednio 20 i 17 kursantów).

Na zdjęciu Karnickiego nie ma (no chyba, że to ten rozmazany ;) )
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Reasumując, Sław prawidłowo wyznaczył okres, ale na pewno nie jest to pierwszy rocznik. To raczej trzeci, bo na żadnym innym nie byłoby bosmanów. Na zdjęciu Ijona nie widzę czystych rękawów. U tego drugiego od lewej oznaka jest prawdopodobnie jedynie zasłonięta przez kolejnego z podchorążych (bosman). Ijon, pokaż resztę.

Jest jeszcze opcja (chyba nawet bardziej prawdopodobna), że ów bosman (o ile nie ma ich więcej w dalszej części zdjęcia) to dowódca wyznaczony z wyższego rocznika. Jako jedyny nosi pas. Co raczej przemawiałoby za rocznikiem drugim: 20+1. Czyli rocznik 1929.

Na marginesie, nawet czysty rękaw (czyli stopień marynarz) nie byłby niczym zadziwiającym na drugim roku, więc jeśli są tam (na niewidocznej części zdjęcia) jacyś ewidentni "bezbelkowcy", to jest to sytuacja możliwa.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

A co, jeśli na zdjęciu są kursanci z więcej niż jednego rocznika?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Też myśłałem nad tym. Możliwe, ale nie sądzę. Skoro są na galowo to raczej we własnej grupie. Pomieszani mogliby być na jakiś praktykach, albo ewentualnie przy okazji jakiegoś święta.
Tak czy owak to nie epoka cyfrówek i takie grupowe zdjęcia najczęściej robiło się rocznikami.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

Drugie zdjęcie przedstawia jedyne widoczne oznaczenia na rękawach, wszystkie pozostałe rękawy są czyste. Oczywiście w niektórych przypadkach możliwe jest, że oznaczenia są zasłonięte przez inne osoby - wszak stoją wszyscy gęsto. Na pewno pierwszy z lewej i pierwszy z prawej w dolnym rzędzie mają rękawy czyste - nie są zasłonięci.
Mamy więc bosmana i matów.
Jak dostanę odpowiedź od właściciela kolekcji to się podzielę.
Wkleić więcej zdjęć ani całości tego jednego nie mogę bo nie mam pozwolenia.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

crolick pisze: Czyli w grę bardziej wchodzi rocznik 1929 niż 1930 (odpowiednio 20 i 17 kursantów).
Crolicku liczby które podałeś oznaczają liczbę tych co dostali promocję na ppor.mar. , ale byli zapewne też tacy którym się nie powiodło i nie zostali marynarzami.

Pozwoliłem sobie rozjaśnić zdjęcie.
Obrazek
Po rozjaśnienu zdjęcia 4 od lewej w dolnym rzedzie to chyba rzeczywiście Franciszek Pitułko.

Drugim od prawej w dolnym rzędzie może być Jerzy Rekner. Owal twarzy pasuje. Kto posiada Kadry Morskie może porównać to zdjęcie ze zdjęciem z Kadr podpisane - "Absolwenci V rocznika w czasie kursu aplikacyjnego w MDlot ..."
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Zwrócie uwagę ,że osoba z stopniem bosmana ( V ) ma założony pas .Może to świdczyć o tym był on na służbie .Powiedzmy taki dyżurny szkoły albo służba podoficera szkoły.
Slaw
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

Baltic pisze:
crolick pisze: Czyli w grę bardziej wchodzi rocznik 1929 niż 1930 (odpowiednio 20 i 17 kursantów).
Crolicku liczby które podałeś oznaczają liczbę tych co dostali promocję na ppor.mar. , ale byli zapewne też tacy którym się nie powiodło i nie zostali marynarzami.

Po rozjaśnienu zdjęcia 4 od lewej w dolnym rzedzie to chyba rzeczywiście Franciszek Pitułko.
Drugim od prawej w dolnym rzędzie może być Jerzy Rekner. Owal twarzy pasuje. Kto posiada Kadry Morskie może porównać to zdjęcie ze zdjęciem z Kadr podpisane - "Absolwenci V rocznika w czasie kursu aplikacyjnego w MDlot ..."
Zarówno Pitułko jak i Rekner to rocznik 1930. Według Ciesielskiego rocznik 1929 to 21 mianowanych, a rocznik 1930 - 17. Jeśli przyjmiemy że na zdjęciu jest 20 uczniów i jeden opiekun, i przyjmiemy że dwie osoby zostały poprawnie zidentyfikowane to wyjdzie nam że:
- na foto są kursanci którzy skończyli szkołę w 1930 roku
- trzech spośród nich nie skończyło szkoły
- gdzieś na zdjęciu jest min. Borys Karnicki, Bohdan Wroński, Stanisław Pohorecki, Bolesław Biskupski
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Baltic pisze:a w środkowym także 4 od lewej to Jan Busiakiewicz ( tu jestem mniej pewny)
Komandor Busiakiewicz w czasie spotkań Stowarzyszenia Marynarki Wojennej był pod koniec istnienia tej organizacji kombatanckiej zazwyczaj "starszym na redzie". W Naszych Sygnałach jest dość dużo zdjęć z tych spotkań. Co prawda porównywanie zdjęc dwudziestolatków ze zdjęciami panów w sędziwym wieku jest bardzo trudne, ale gdy pierwszy raz zobaczyłem to zdjęcie (bez porównywania z NS) to 4-tego od lewej w środkowym rzędzie od razu skojarzyłem z komandorem Busiakiewiczem.

A tutaj zdjęcia komandora ze 101 urodzin http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=ne ... 8&limes=67

Niestety komandor zmarł 5 czerwca 2010. Taka informacja jest tutaj. Na stronie MW nie podali tej informacji.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
ODPOWIEDZ