Flotylla Rzeczna 1939

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

ORP Hetman Chodkiewicz
Załączniki
22.jpg
22.jpg (64.45 KiB) Przejrzano 7258 razy
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Ładnie. Wczesna wersja, lub w trakcie przebudowy, cycuś.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Witam Was serdecznie

Skontaktował się ze mną kolega Adam Gawlik rozpoczął budowę dużego modelu ścigacza KU 30. To jednak tylko przymiarka do budowy modelu w naturalnej wielkości. Chce budować model przy "jak największej konsultacji społecznej", gdyż nie chce popełnić żadnego błędu.

Opisał to tak:

" Kuter uzbrojony KU 30 czyli zmierzyć się z legendą

Kilka lat temu tematem Flotylli Pińskiej zainteresował nie Pan Andrzej Molisak który zorganizował w bibliotece miejskiej wykład historyczny poświęcony temu tematowi. Od dawna fascynuje mnie odkrywanie nieznanych kart okresu miedzy wojennego, czego efektem jest bogata kolekcja pamiątek i modeli z tamtych minionych czasów.
KU 30 to legendarna jednostka owiana chwalebnym szlakiem bojowym jaki przeszła podczas września 1939r w Oddziale Wydzielonym Wisła. To znamy ale sama konstrukcja jest tajemnicza gdyż:
- znamy rysunek ofertowy ale zaszły zmiany podczas budowy jednostki
- znamy kilka niezbyt wyraźnych fotografii wykonanych po wydobyciu jednostki przez Niemców
- znamy mnóstwo sprzecznych informacji które są przytaczane przez wiele osób które niestety nie podają źródła informacji więc traktuje je jako domysły.
I na podstawie powyższych podjąłem się próby otworzenia tej jednostki w postaci modelu w skali 1:15 w wersji zdalnie sterowanej RC. Skala ta została przyjęta z uwagi na wykonanie już kilku modeli w okolicy co da możliwość prezentacji jednostki na tle innych modeli jachtów czy motorówek.
Po wnikliwej analizie zebranych materiałów rozrysowałem układ wręgowy kadłuba aby zbudować kopyto z którego została ściągnięta forma i wykonany pierwszy odlew bez wgłębień na kanały wodne (zostaną wykonane osobno i wklejone).
Efekt pracy przedstawiam na fotografiach.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wypowiedzenia, włączenia się w relacje, podpowiedzi na się na temat budowy tej jednostki tak aby powstał model który wprawdzie nigdy nie odzwierciedli nam w 100% ale przybliży nam sylwetkę, wyposażenie i historię temu okrętowi.
Model dedykuje wnukowi dowódcy Oddziału Wydzielonemu Wisła Panu Romanowi Kanafoyskiemu a mojemu serdecznemu przyjacielowi, z uwagi iż wiele lat starał się o przywrócenie pamięci o niemal zapomnianym udziale Marynarzy Floty Rzecznej w walkach na rzece Wiśle, w pamiętnym wrześniu w 1939 r. Staraniem Pana Roberta Szatkowskiego udało się w ubiegłym 2019r odsłonić obelisk w Wyszogrodzie skąd do boju ruszył Oddział Wydzielony Wisła w tym kuter szybkobieżny z Alupolonu KU 30, podczas tej ceremonii zorganizowaliśmy wystawę modeli prezentujące jednostki z okresu walki w 1939 r.
Model budowany jest w ramach projektu „Kresowe Dziedzictwo - warsztaty modelarsko-historyczne” wsparte środkami Powiatu Nowosolskiego, oraz miasta Bytom Odrzański."

Pomóżmy mu :-) Potrzebne wszelkie dokumenty i zdjęcia. Sam zebrał już wiele materiałów. Jak pomogę jak mogę, ale potrzebne jest też i moralne wsparcie projektu.

Właśnie ściągnął formę z kopyta prawie 1 m długości modelu.

:brawo:

PS.
Może zrobić z tego osobny temat?
Załączniki
mod_1.jpg
mod_1.jpg (61.06 KiB) Przejrzano 7135 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
serek
Posty: 153
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: serek »

Pogratulować tematu :brawo: i w takiej skali . Jak sądzę kadłub zrobiony na podstawie linii teoretycznych jakie są w CAW . Biały kolor kadłuba utrudnia ocenę poprawności w konfrontacji z fotkami .Przydały by się ujęcia podobne do zdjęć archiwalnych kadłuba machniętego innym kolorem . I faktycznie powinno się temat wydzielić .
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

serek pisze:Pogratulować tematu :brawo: i w takiej skali . Jak sądzę kadłub zrobiony na podstawie linii teoretycznych jakie są w CAW . Biały kolor kadłuba utrudnia ocenę poprawności w konfrontacji z fotkami .Przydały by się ujęcia podobne do zdjęć archiwalnych kadłuba machniętego innym kolorem . I faktycznie powinno się temat wydzielić .
OK, linie teoretyczne dla jakiej wersji: jednośrubowej? Dwuśrubowej?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Kto pierwszy i kiedy napisał, że ''Mątwa'' była napędzana stożkami Hotchkissa ?
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

:o
-35% Słuchajcie, jest promocja (15 maja) na książki serii Wielki Leksykon Uzbrojenia -35% Moje książki to tomy nr: 177, 181, 184, 188, 191. Brać, dopóki dają :) Tu: https://hitsalonik.pl/catalogsearch/res ... uzbrojenia

:shock:
Załączniki
okl_177.jpg
okl_177.jpg (163.35 KiB) Przejrzano 6846 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Były już prezentowane różne schematy stożków Hotchkissa, widoki na jednostkach w przekroju poprzecznym. Czy są jakieś na przekroju wzdłużnym jednostek ?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Pierwszy napisał to Pertek w Wielkich Dniach Małej Floty, z rysunkami Mieczysława Kuligiewicza, nie ma rysunków wzdłużnych. Jest jedynie opis iż do przenoszenia napędu używano łańcucha, wiec siłą rzeczy silnik musiał być blisko pędników. Całość się zmieniła po śmierci Pertka, wtedy w nowych wydaniach dano śrubę. Zresztą sam wiesz, można główkować w nieskończoność.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

To się tam nazywa "archeologia"

:(
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: dessire_62 »

Bardzo ładna piosenka


a i tekst daje do myślenia
https://text-lyrics.ru/g1/grot/2152-gro ... pesni.html
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

TM_19a.jpg
TM_19a.jpg (76.19 KiB) Przejrzano 5474 razy
Niestety p11c trochę zaniedbał wątek o Flotylli Rzecznej i ja muszę pociągnąć temat. Niech więc się dzieje.

Tu znajdziecie link do nowości wydawniczej na kontrowersyjne tematy:

viewtopic.php?f=23&t=6786&p=181306#p181306

Zapraszam do oceny mojej Książki i dyskusji.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: crolick »

No właśnie Maćku - to w końcu zainstalowali te wieżyczki Ursusa czy to kolejne 'urban legend'?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

crolick pisze: 2020-11-05, 17:22 No właśnie Maćku - to w końcu zainstalowali te wieżyczki Ursusa czy to kolejne 'urban legend'?
A mogę trochę innych potrzymać trochę w niepewności? :-) Andrzeju odpowiem niedługo (jak mnie ktoś nie uprzedzi :P ) ale wiem, że Ty odpowiedź znasz i tylko tak zapytałeś dla podtrzymania razgowora. ;)
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: crolick »

Oczywiście - Ty decydujesz :)
Nie znam - FRz to działka Taty. Ostatnio coś wspominał o tym i jestem ciekaw czy coś w CAW udało Ci się wygrzebać :)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

W zasadzie nic nowego nie wygrzebałem a inaczej połączyłem to co już inni niby wiedzieli i mieli a wynik wyszedł inny o czym pisałem do pana Jana Bartelskiego.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ