Strona 1 z 76

Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 09:25
autor: p11c
Witam, założyłem sobie ambitny plan skompletowania całości materiałów o Flotylli Pińskiej i Oddziale Wydzielonym Rzeki Wisła. Szukając po forach jest sporo informacji , ale są one często wycinkowe. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na rysunki modelarskie tych jednostek. Zapraszam wszystkich kolegów do wspólnego redagowania tych informacji i nawet do ewentualnych wspólnych prób stworzenia rysunków technicznych, sposobów malowań, jednostek napędowych itp. Wbrew pozorom jest to bardzo obszerny temat i jeden z najmniej zbadanych. Jestem modelarzem i interesuje mnie modelarskie spojrzenie na ten temat. Na początek proponuje pozornie ograny temat jakim jest SM MĄTWA.
1. Nie znamy do tej pory widoku jej po przebudowie
2. Są rozbieżności co do napędu , czy była to śruba czy napęd hydrodynamiczny. Osobiście uważam, że informacje o naprawie śruby w 1939 roku nie wyklucza napędu hydrodynamicznego jakim były Stożki Hotkchkissa miał dwie śruby które były częściowo widoczne na zewnątrz i łopatki tych śrub mogły ulec awarii a co za tym idzie naprawy.
3. Uzbrojenie minowe - nigdzie nie spotkałem się z szynami do przewożenia min ( wiec nie wiem czy były ) . Ilość 160 min typu RYBKA dotyczy raczej okresu przed przebudową a ile było po przebudowie ? I gdzie były przechowywane
4. No i wynikające z nazwy uzbrojenie gazowe. Zwykle pomijane milczeniem. Dotychczas udało mi się ustalić, że jedynymi pociskami chemicznymi produkowanymi przed wojną w Polsce były pociski do miotacza 81 mm Stokes-Brandt M1935. Wiec można przypuszczać , że taki miotacz był zamontowany na Mątwie. Dołanczam zdjęcie miotacza i zapraszam do dyskusji

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 16:40
autor: RyszardL
No i my tutaj na FOW także mamy taki wątek flotylli rzecznych. http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?f= ... eczna+2004. Tutaj też jest sporo różnych informacji, ponieważ jest kilka osób, które były w temat zaangażowane.
Nie wiem, czy znowu uda się ten temat jakoś reaktywować, czy uda się zdobyć dodatkowe informacje i dodać je do już istniejących. Ja nawet zrobiłem sporo rysunków rzecznych "szuwarowców", ukazywały się artykuły w miesięczniku "Morza, Statki i Okręty". Kopalnią wiadomości na temat rzecznych jednostek były prace śp. Pana Mieczysława Kuligiewicza, które pewnie Kolega już zna. Do tego dochodzą książki Pana Józefa Dyskanta, mam nawet dwie, a także pewne materiały z CAW, które wertowali Panowie Jan i Andrzej Bartelscy. Nie sposób nie wspomnieć Pana Waldemara Danielewicza i jego zbiorów.
Jeżeli kogoś pominąłem, to przepraszam.

Temat nie ograniczał się tylko do jednostek istniejących, ale też prototypów. Skądinąd, bardzo ciekawych.
Także, ja nie wiem, czy uda się coś jeszcze znaczącego dołożyć.
Ja nie chciałbym Koledze odradzać przedsięwzięcia, niech Bóg broni. Wprost przeciwnie, każda nowa, dodatkowa informacja jest bardzo cenna. Dla mnie też, bo te małe okręciki zawsze mnie interesowały, a już na pewno od czasu, kiedy zobaczyłem dodatek w książce Jerzego Pertka "Wielkie dni małej floty". No, to już było kilkadziesiąt minut temu (1 minuta u mnie = 1 rok) :cry:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 17:42
autor: p11c
Oczywiście ja zaczynałem tak samo, potem nie było czasu a teraz wracam do tematu ( zresztą mam o wile ambitniejsze plany ale o tym kiedy indziej). szkoda ze nie udało mi sie otworzyc strony www.rzeczne2004.republika.pl a myśle że to była bardzo interesująca stronka. Najchetniej docelowo ujrzałbym wydanie ksiązkowe na ten temat i jeśli nikt ego nie zrobi to sam je napisze, albo we współpracy z kimś kto zechce. Może kolega wie coś na temat wyglądu Mątwy po przebudowie oraz na temat jego uzbrojenia gazowego. Jutro postaram sie zrobić prosty szkic wg tego c już wiem na tn temat.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 17:54
autor: p11c
Jeszcze jedno. Czytając te fora mam dziwne wrażenie , że z jednej strony koledzy posiadają bardzo szczegółową wiedzę na tematy bardzo drobne a z drugiej mylą sie w podstawowych kwestiach. Do tego wiedza ta jest bardzo rozrzucona. Niesamowite przeskoki ze szczegółów uzbrojenia polskich jednostek do opisu wagonu radzieckiego czy tez floty jugosłowiańskiej. Dlatego chce to usystematyzować, zapisać wszelkie informacje i podać ogółowi. Nic wiecej. I inreresują mnie tylko Polskie jednostki i głownie ich wygląd a potem historia

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 17:58
autor: p11c
Nie mam doświadczenia na forach ale widzę że kazdy z was ma masę ciekawych informacji ale z jakiegoś wycinka wiedzy. Kolega jak widzę ma duże doswiadczenie i prawdopodobnie sporo znajomych których mógłby że sie tak wyraże aktywować. Porponuje pokoleii skupić sie na każdej jednosce. Wyczerpać temat i iśc do następnej tak aby dać ludziom jasno podaną informację bo naprawdę nie mamy się czego wstydzić.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 18:01
autor: RyszardL
p11c pisze:szkoda ze nie udało mi sie otworzyc strony http://www.rzeczne2004.republika.pl a myśle że to była bardzo interesująca stronka
Jutro może bardziej coś napiszę, bo mi północ zaraz wybije, ale na razie tylko informacja, że ta strona nie istnieje.
Zamiast niej jest http://flotylle.rzeczne.ayz.pl/index.html . Praktycznie to samo, ale zrobiona w innym programie.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 19:19
autor: p11c
Ok, dziekuje :) Znałem te stronę

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 20:48
autor: Mitoko
p11c pisze: 3. Uzbrojenie minowe - nigdzie nie spotkałem się z szynami do przewożenia min ( wiec nie wiem czy były ) . Ilość 160 min typu RYBKA dotyczy raczej okresu przed przebudową a ile było po przebudowie ? I gdzie były przechowywane
Jeżeli chodzi Ci o tory minowe to chyba ich nie było - Rybki (o ile sięgam pamięcią) to wózek Rybek był na rolkach, a nie na kółkach.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 22:56
autor: p11c
Dzięki za info. Tak też myślałem ale w takim razie jest pytanie. Ile było wózków do Rybek i jak były mocowane ( na stałe na pokładzie czy tez chowane. No i czy napewno po przebudowie było ich 160 szt. Zresztą cały czas interesuje mnie sprawa uzbrojenia gazowego, a do tego wydawałaby sie banalna sprawa umieszczenia CKM-u. Na podstawie przeciwlotniczej czy tez w wieżyczce. Czy poza ckm i rybkami było coś jeszcze na pokładzie, bo o ile mi wiadomo był też maszt którego nie widać na żadnym rysunku. Ogólnie mam wrażenie , że pomimo wielu forów na ten temat i informacji w prasie nie wiemy nic o tym okręciku.
1. są wątpliwości co do napędu ( śruba czy hydrodynamiczny )
2. nie mamy pojęcia ile było min i jak mocowane ( 160 szt odnosi sie raczej do stanu sprzed przebudowy )
3. Kompletnie nie ma informacji na temat uzbrojenia gazowego a zakładam, że takowe było
4. Podobno był CKM ale gdzie i jaki i jak mocowany ???
5. NIe znamy nawet jego wyglądu teoretycznego po przebudowie ( maszt, niskie relingi itp )
6. W służbie radzieckiej miał dwie wierze ( ale gdzie i jak mocowane ?? ) przecież nie można tak sobie położyć wież armatnich na drewnianym pokładzie , Muszą być jakieś wzmocnienia a nie sądzę aby Rosjanie budowali je od podstaw.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-27, 23:04
autor: p11c
Co do 1 pytania to uważam, że na pewno był to napęd hydrodynamiczny ( słynne stożki hotchkissa ) A w błąd wprowadza wszystkich informacja z 36 roku o naprawie śruby. Dla zobrazowania tego problemu daje kilka plików które jednoznacznie wykazują , że taki napęd też miał śruby których łopatki mogły ulec awarii ( były częściowo na zewnątrz ) a ie sądze aby zdecydowano się aż na tak daleką przebudowę. ( praktycznie musiano by zmienić kształt poszycia dolnego ) Zwłaszcza, że napęd ten dalej wykorzystywano do nowych jednostek .

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 18:29
autor: p11c
Miło mi powitać wszystkich odwiedzających moje forum :) 122 osoby jak na 3 dni wydaje mi sie niezłym wynikiem.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 22:36
autor: Mitoko
p11c pisze:Dzięki za info. Tak też myślałem ale w takim razie jest pytanie. Ile było wózków do Rybek i jak były mocowane ( na stałe na pokładzie czy tez chowane. No i czy napewno po przebudowie było ich 160 szt.
Nie do końca rozumiem o co chodzi Ci z tym chowaniem - raczej stanowiły całość funkcjonalną z miną:

Obrazek
Obrazek

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 23:01
autor: p11c
Wielkie dzieki. Do tej pory myślałem , że wózki zostawały na pokładzie a miny były albo na jakiejś kotwicy albo swobodnie spływały. Nie wyobrażam tylko 160 min na 35 metrowym pokładzie n którym były tez luki ładowni. Dodatkowo jesli nie były one na szynach to w jakiś sposób musiały być zabezpieczone aby nie zjechały.

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 23:07
autor: p11c
Znalazlem coś takiego . Jest tam podany wymiar ponad 1 m dlugości co patrząc na inne fotki wydaje sie wartościa zawyżoną

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 23:09
autor: p11c
Tu ładnie widać szpule w wózku :)

Re: Flotylla Rzeczna 1939

: 2012-09-28, 23:10
autor: p11c
O te fotke mi chodziło