Maximy na WICHRACH

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Maximy na WICHRACH

Post autor: crolick »

Czy ktoś z PT Klikaczy posiada jakieś informacje na temat wyposażenia ktt typu WICHER w km MAXIMA?? W EOW 28 są 3 zdjęcia ukazujące ktt uzbrojone w km (str. 66, 96 i 97). Czy jakiekolwiek dokumenty to potwierdzają?? Ewentualnie inne zdjęcia? Czy we wrześniu 1939 roku WICHER albo BURZA posiadały na wyposażeniu te kmy?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Marek T »

Na rysunki "Pl. 10 - Urządzenia kotwiczne" (czyli widok dziobówki z góry - wkładka) znajdują się - między dziobem a windą kotwiczną - Stopki do podstaw karab. masz.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: thomson »

Według mnie prawdopodobnie nie było MAXIMÓW. Sporo rozmawiałem z kmdr. Kowalskim o Wichrze i, o ile pamiętam nie było wogóle mowy o MAXIMACH. Mówił m.in. o amunicji "pomarańczowej"do artylerii plot.( w sumie do tej pory nie wiem co to w szczególe było, tylko do czego służyło) i "programowaniu" zapalników. Ale o maximach , o ile pamiętam nie. Jak znajdę chwilę to jednak sprawdzę. Mam nadzieję że zachowały się jeszcze materiały robocze z nagrań rozmów które z Nim przeprowadziłem. Ale jeżeli nawet o maxach nie wspomniał to jeszcze sprawy do końca nie przesądza...
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Na dziobie były montowane 2 stojaki do k-mów tak jak napisał MT.Zdjęcie górne na str 101 w EOW 28. Na str 98 na zdjęciu Wichra z profilu widać zamontowany przynajmniej jeden. Również na spardeku rufowym były przewidziane, bo widać jeden z nich na zdjęciu podczas schodzącego z Wichra Piłsudskiego . Str 49, lewe górne zdjęcie. Chyba też przewidywano ich montaż na samej rufie, bo przynajmniej na Burzy był taki zamontowany na początku wojny.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Ponieważ ten k-m zamontowany na Burzy nie wygląda na Maxima, ( EOW 25 zdjęcie dolne na str 9) a raczej na ,,szczeniaka"wz 37 kal 7,9mm, to jest prawdopodobieństwo, że i na Wichsze w 39 r, też takie zamontowano.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Mitoko »

Nie mam akurat tych EOW - ale tak ogólnie to raczej na pewno jakieś km-y były jako "broń desantowa" - nie widząc zdjęć dopuszczałbym możliwość, że mogłyby to być lkm Maxima 08/15
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

To jest właśnie dosyć ciekawa sprawa. O ile zarówno Grom jak i Błyskawica były wyposażone w Maximy w 39r, to wygląda na to , że Wichra i Burzę w tym czasie wyposażono we wspomniane polskie k-my. Wcześniej były na Wichrze też Maximy- tak by wynikało ze zdjęć z Piłsudskim. Wygląda na to, że w 1939 zamieniono je na ,,szczeniaki", albo coś bardzo podobnego wizualnie. Przy takim zmniejszeniu, i rozdzielczości zdjęcia trudno to ocenić jednoznacznie. O ile z ,,papierów '' Błyskawicy jak i ze zdjęć, wynikało by, że faktycznie miała na wyposażeniu 4 Maximy, to nic nie wiem o Wichrach. Jest to moje domniemanie na podstawie wspomnianych zdjęć.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: crolick »

Marek T pisze:Na rysunki "Pl. 10 - Urządzenia kotwiczne" (czyli widok dziobówki z góry - wkładka) znajdują się - między dziobem a windą kotwiczną - Stopki do podstaw karab. masz.
O widzisz to przegapiłem. Dzięki!
Andrzej Ciszewski pisze:Ponieważ ten k-m zamontowany na Burzy nie wygląda na Maxima, ( EOW 25 zdjęcie dolne na str 9) a raczej na ,,szczeniaka"wz 37 kal 7,9mm, to jest prawdopodobieństwo, że i na Wichsze w 39 r, też takie zamontowano.
Przeca to nie BURZA!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Po prawej kawałek pokładu Błyskawicy, dalej śródokręcie Groma, a w tle spardek rufowy BURZY. Przeca to takie oczywiste, że poniżej końca luf Boforsów 40 Groma jest wspomniany k-m, i należy właśnie do BURZY.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Wicher »

Nie byłbym taki pewny tego czy ten km na Burzy to nie Maxim. Światło padające na rurę mogło po prostu "ukryć" górną powierzchnię rury i wygląda to jakby była zwykła lufa.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Mitoko »

Ma ktoś to zdjęcie ?
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

IMG_0019.jpg
IMG_0019.jpg (1002.49 KiB) Przejrzano 10939 razy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Peperon »

Jeśli można.
To zdjęcie zrobione w Wlk. Brytanii.
Pytanie do tematu: A czy to przypadkiem nie jest Lewis 7,7 mm ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Tak, to zdjęcie jest z inspekcji Sikorskiego na naszych okrętach w Anglii. Patrząc na kolejność w jakiej stoją, to wykonano go w listopadzie 39r. W tym czasie, na Błyskawicy montowano jeszcze sporadycznie przynajmniej do połowy 1940r Maximy. Więc pewnie wtedy (tzn w 39r) nie myślano jeszcze o zamianie Maximów na Levisy w naszej flocie. Dlatego przyjąłem, że ten k-m widoczny na zdjęciu pochodzi jeszcze z ,,oryginalnego" polskiego wyposażenia. Zresztą i na Levisa, też nie za bardzo wygląda Zasugerowałem ,,szczeniaka' bo najbardziej zbliżony wyglądem do tego na zdjęciu. Inna sprawa, czy w ogóle były na wyposażeniu w Mar Woj.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Wicher »

Moim zdaniem jest to Maxim. Lewisy miały kolbę zaś tutaj widzimy wyraźnie tylko uchwyty przy dźwigni spustowej.
Nie widać wyraźnie cylindrycznego zbiornika z lufą (między czerwonymi liniami) a to dlatego, że światło padające na km rozmazuje przy tej ostrości zdjęcia owy zbiornik na jasnym tle. Widzę jednak różnice w jasności zbiornika i tła oraz to, że górna część zbiornika km-u jest identycznie oświetlona co rury wyrzutni torped (oznaczyłem niebieskimi liniami).
Obrazek
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Andrzej Ciszewski »

No to żeby uzupełnić o jedno z wcześniejszych zdjęć o których pisałem: ORP Wicher , pewnie w okresie mobilizacji 39r. Jeżeli by przyjąć interpretacje Wchra (nie ORP) to mamy tu Maxima. To jest chyba jednak najbardziej racjonalne wyjaśnienie tych k-emów
Załączniki
IMG Wicher 39 B_0002.jpg
IMG Wicher 39 B_0002.jpg (184.37 KiB) Przejrzano 10873 razy
ODPOWIEDZ