Maximy na WICHRACH

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Mitoko »

Wicher pisze:Moim zdaniem jest to Maxim. Lewisy miały kolbę zaś tutaj widzimy wyraźnie tylko uchwyty przy dźwigni spustowej.
Nie widać wyraźnie cylindrycznego zbiornika z lufą (między czerwonymi liniami) a to dlatego, że światło padające na km rozmazuje przy tej ostrości zdjęcia owy zbiornik na jasnym tle. Widzę jednak różnice w jasności zbiornika i tła oraz to, że górna część zbiornika km-u jest identycznie oświetlona co rury wyrzutni torped (oznaczyłem niebieskimi liniami).
Obrazek
A ja stanowczo się z tym nie zgodzę - gdyby było tak jak mówisz to jaki sens by miała widoczna muszka, którą zasłaniałaby chłodnica.
Druga sprawa to kanciasty zamek (za magazynkiem) dający wrażenie podwyższenia kolby.
Jak dla mnie to ewidentnie Lewis w odmianie bez osłony lufy np. M1918 (czyli stary karabin LOTNICZY).
Uchwyt z tyłu nie był spustem, a służył do naprowadzania, spust był typu karabinowego z chwytem pistoletowym.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Wicher »

Drogi Mitoko - tak wyglądały Lewisy instalowane na polskich okrętach:
Obrazek
tak zaś wygląda Maxim na podstawie plot:
Obrazek
Porównaj teraz oba karabiny z tym co widzimy na zdjęciu zamieszczonym przez Andrzeja:
Obrazek

Zdjąłem z tego zdjęcia trochę światła i tonacji - zbiornik widać coraz wyraźniej. Zaś tam gdzie Ty widzisz muszkę, ja widzę to kółko przy wylocie lufy.
Nie napisałem, że uchwyt z tyłu jest spustem a że wyraźnie widać dwa uchwyty przy dźwigni spustowej. W tym Maximie nie było uchwytu ze spustem typu pistoletowego - natomiast uchwyt typu karabinowego był przy Lewisach a tej charakterystycznej części na tym zdjęciu nie widać.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Mitoko »

Wicher pisze:Drogi Mitoko - tak wyglądały Lewisy instalowane na polskich okrętach:
Obrazek
Drogi Wichrze - napisałem JAK WÓŁ, że wygląda mi to na Lewisa lotniczego M1918 - a on się trochę różni.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Wicher »

Ale lotniczych Lewisów nie instalowano na polskich okrętach tylko takie jak na zdjęciu przeze mnie wklejonym :)
Zresztą napisałem JAK WÓŁ - tak wyglądały Lewisy instalowane na polskich okrętach :)
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: Mitoko »

Wicher pisze:Ale lotniczych Lewisów nie instalowano na polskich okrętach tylko takie jak na zdjęciu przeze mnie wklejonym :)
Zresztą napisałem JAK WÓŁ - tak wyglądały Lewisy instalowane na polskich okrętach :)
Albo jeszcze o tym nie wiemy - natomiast instalacja Szczeniaków jest dla mnie wysoce mało prawdopodobna, gdyż ich dostawy dla Łosi były opóźnione
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: karol »

Jeden z ORP Burza zajumałem na ORP Lily w kwietniu 1940 :D Kurcze, ale o zaczepach nie pomyślałem, a to czyn stoczniowy :( Uznajmy, że wizyta gospodarska kmdr ppor. J.M. w stoczni admiralicji Rosyth była z tym związana ;)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Maximy na WICHRACH

Post autor: karol »

Tu ma zainstalowane trzy karabiny, dziobowy i dwa na nadbudówce ruchowej od dziobu?https://www.naszbaltyk.com/images/ORP-B ... a-1938.jpg
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ