ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Wracając do ostatniego postu. ORP Burza odwiedzali zagraniczni goście z Czechosłowacji, Węgier, Rumunii, Francji czy Indonezji. ORP Burza odwiedził też Bernhard Kaufmann, były członek załogi "U-606" i jeniec na ORP Burza. Szkoda że nie mam zdjęcia z tej wizyty. Tu zdjęcie z innej wizyty z 1961 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2021 niech niesie wszystkim nadzieję
na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń. W te piękne i jedyne w roku chwile
chcę złożyć najlepsze życzenia pogodnych, zdrowych i radosnych dni
oraz szczęśliwego Nowego Roku. Życzy Storm
A tu trochę nietypowe zdjęcie ORP Burza z mojej kolekcji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

To będzie dobry rok. Przeglądam dziś fora zagraniczne i proszę jakie perełki znalazłem.
Obrazek Obrazek
Yeti
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-22, 12:45

Re: ORP Burza

Post autor: Yeti »

Dzień Dobry.
Nie jestem znawcą tematyki poruszanej na tym forum, ale w trakcie przeglądania rodzinnych fotografii znalazłem zdjęcie, które być może komuś się spodoba. Moim zdaniem (mogę się mylić) na zdjęciu są stojące przy nabrzeżu ORP Burza i ORP Błyskawica. Mój teść w połowie lat 50-tych służył na okręcie "Zetempowiec" i być może to z jego pokładu wykonano fotografię. Jej wymiary to 9x6 cm, więc nie jest zbyt dobrej jakości. Nie wiem, gdzie to zdjęcie wykonano.
P.S.
Co do jakości.
Nie poprawiałem wykonanego przeze mnie skanu elektronicznie (mam takie możliwości na PhotoScape ) bo nie wiem, czy powinienem ingerować w obraz.
Forum nie zezwala także na wstawienie zdjęcia w większym formacie.

download/file.php?mode=view&id=8069
Załączniki
Burza i Błyskawica-crop.jpg
Burza i Błyskawica-crop.jpg (232.04 KiB) Przejrzano 4417 razy
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Ze zdjęciem Yeti - wiąże się dziwna historia. Identyczne zdjęcie posiadam i uważam że to jest oryginał. Jakież moje zdziwienie było, jak kilka miesięcy później widzę to samo zdjęcie na allegro - sprzedawane jako oryginał. I teraz trzecie wejście tego zdjęcia - na forum Yeti zamieszcza też to samo zdjęcie. Myślę że było tak. Autor tego zdjęcia z negatywu zrobił kilkanaście odbitek i rozprowadzał je wśród znajomych. A te z biegiem czasu znalazły się na różnych aukcjach czy bazarach. Mam nadzieje że to zdjęcie które dziś zamieszczam, jest tylko u mnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: wpk »

Yeti pisze: 2021-01-22, 14:03 Co do jakości.
Nie poprawiałem wykonanego przeze mnie skanu elektronicznie (mam takie możliwości na PhotoScape ) bo nie wiem, czy powinienem ingerować w obraz.
Forum nie zezwala także na wstawienie zdjęcia w większym formacie.
Jeśli ktoś ma świadomość, co robi, to odrobina ingerencji - w sensie pozytywnym - nie powinna zaszkodzić. ;)
To zdjęcie mi się podoba.
Storm, pewnie masz rację.
Fajnie byłoby mieć ten negatyw i z niego zrobić skan...

PS Zwiększyłem dopuszczalną wielkość załączników, aczkolwiek osobiście preferuję linkowanie z hostingów.
W związku z tym, Yeti, zachęcam Cię do wrzucenia większej wersji - najlepiej przed obróbką i po - zobaczylibyśmy różnicę. ;)
Yeti
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-22, 12:45

Re: ORP Burza

Post autor: Yeti »

Storm.
Dla mnie ilość odbitek nie jest zagadką. Sam byłe fotografem w swojej jednostce wojskowej w latach 80-tych. Każdy chce mieć pamiątki z wojska. Większość zdjęć wywoływało się w tylu egzemplarzach, ile osób było na zdjęciu. Ciekawe "obiekty" (jak np. Burza i Błyskawica razem) w jeszcze większej ilości. Wnioskując z pozostałych fotografii jakie pozostały w albumie teścia, zdjęcia nie były robione z ukrycia (są na nich oficerowie, oficjalne uroczystości itp). Myslę, że na "Zetempowcu" był oficjalny fotograf. Ktoś musiał dokumentować oficjalne wizyty w Rydze, czy Aleksandrii i Istambule (takimi zdjęciami dysponuję). Możliwe więc, że negatywy znajdowały się na "Zetempowcu". Część z nich mógł zabrać żołnierz pełniący rolę fotografa. Nie przypuszczam by był to oficer, żołnierze na zdjęciach zachowują się dość swobodnie.

wpk
Moja "obróbka" zdjęć jest amatorska. Skaner i posługiwanie się PhotoScap-em to poziom hobbistyczny. Jako emeryt archiwizuję (na własny użytek) zdjęcia rodzinne, bo rodzina liczna i wszystkiego w jednym miejscu zebrać się nie da. :-) . Cudów nie ma, ale rysy czy plamy tła usuwam tak by nie zniekształcić obrazu. Czasami wyostrzę itp. W kwestii technologi informatycznych, także jestem amatorem i to raczej początkującym. Pozostanę więc przy załącznikach, ale jeśli trafiła by się jakaś "perełka" (w co wątpię :-) ) wśród fotografii które jeszcze wstawię, to jestem otwarty na współprace. :-) Zdjęcia nie są w najlepszym stanie, jak to w rodzinnych albumach zazwyczaj bywa.

P.S.
Mam trzy fotografie, które najprawdopodobniej przedstawiają jakieś prace (być może rozbiórkowe) na stawiaczu min GRYF w latach 50-tych. Wstawię poprawione i jedno bez ingerencji. Ocenicie czy poprawiłem, czy zepsułem. :-)
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zdjęcie z 1969 lub 1970 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

250 000 tysięcy wejść piękny wynik. Trzeba to uczcić. Najlepszą nagrodą dla wytrwałych będą zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dzisiaj dotarła do mnie druga część "Morskaja Kollekcja" 4/2020 - Polskie Niszczyciele "Burza i 'Ouragan". Szału nie mam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcie z pokładu ORP Burza. Zastanawiam się co to za znaczek nosił marynarz na swojej bluzie. Może ktoś wie.
Obrazek , Obrazek
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

:-)
Odznaka „Sprawny do Pracy i Obrony”

:-D
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dzięki . Poszukałem i już się zgadza. Ale są dwie . Jedną odznaka „Sprawny do Pracy i Obrony” („SPO”) – polskie odznaczenie resortowe ustanowione uchwałą Rady Ministrów z 17 kwietnia 1950, a wycofane 16 maja 1958. Druga "Bądź Sprawny do Pracy i Obrony" -1950-a-1961 Obie bardzo podobne. Myślę ze marynarz nosi tą drugą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dziś dotarła do mnie pocztówką długo poszukiwana, "Z nad Polskiego Morza".
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zdjęć z okresu służby ORP Burza, jak na lekarstwo. Wszędzie widziano szpiegów, albo obawiano się aby zachód nie dowiedział się jaką naprawdę dysponujemy siłą na morzu. A ta była przestarzała i słaba. Dlatego wszystkie zdjęcia robione były z dużej odległości. Z ukrycia. Tu dwa zdjęcia z mojej kolekcji.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Z okazji świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia smacznego jajka oraz obfitego Lanego Poniedziałku. Życzenia wielkanocne składa... Storm
Ten obraz powstał z kilku obrazów. Tak jak czekaliśmy na powrót ORP Burza do kraju, tak czekamy na skończenie tego chaosu związanego z pandemią. Życzę wszystkim zdrowia.
Obrazek
ODPOWIEDZ