Serial o ORP Grom

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

Mnie martwi fakt zmarnowania (po raz kolejny) pieniędzy na film\serial będący totalnym gniotem. Zamiast przeznaczyć kasę na coś sensownego znowu będzie słabiutki serial obyczajowo-historyczny.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: de Villars »

Oj nie zakładajmy z góry że słabiutki (choć to wielce prawdopodobne) - bo a nuż okaże się udany? I to nawet jak zagra model a nie oryginalna Błyskawica (choć może część ujęć można by na jej pokładzie wykonać?)
Poza tym trzeba pamiętać, że Błyskawica ma inną artylerię, więc tak czy siak - wprost do serialu o Gromie się nie nada..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

Każdy nowy polski film historyczny albo serial wzbudza nadzieję na coś porządnego. Niestety praktycznie zawsze wychodzi gniot.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Waldek K »

Cóż, nam ten serial na pewno nie dogodzi, bo na pewno znajdziemy w nim szczegóły, które będą "waliły po oczach". Za to szerokie grono widzów może będzie zadowolone, a przede wszystkim serial poprawi świadomość historyczną i morską.
Ciekawe jaki procent społeczeństwa nie ma pojęcia, że istniał taki okręt jak Grom, ani tym bardziej czym się wsławił. Ciekawe, ilu w ogóle nie słyszało, że oprócz "dywizjonu 303" na wojnie jeszcze mieliśmy okręty....
To ma szansę się zmienić. A to już bardzo dużo zwłaszcza w naszych coraz głupszych i spłyconych czasach. Nie narzekajmy więc na zapas!

W sumie, to ciekawe czemu Grom? Może dlatego, że dałoby się wykorzystać Błyskawicę? W sumie film o Błyskawicy byłby ciekawszy, a jeszcze możnaby zahaczyć o czasy powojenne, ale z drugiej strony byłby też znacznie droższy (więcej scen z udziałem innych jednostek, a więc kosztownych animacji) no i dłuższy oczywiście. Za to film o Gromie byłby odpowiednio "martyrologiczny", że się tak wyrażę, a wiadomo - z naszej historii nie powinno wiać optymizmem.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4950
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marmik »

Wprawdzie to pełnometrażowy, a nie serial i nie historyczny a romantyczny :), ale bardzo mi się podobał czeski "Ciemnoniebieski świat". Naprawdę dobry kawałek kina poruszający nie tylko wątek bitwy o Anglię. Oczywiście miał swoje poważne ;) mankamenty, bowiem gdy pokazane jest zdjęcie męża niejakiej Suzan, który służył w Royal Navy to widać też zdjęcie... Iowy :).
A na polskich reżyserów i polskie kino nie liczę. Skatowałem się "Bitwą warszawską" i "Tajemnicą Westerplatte", więc pokutę za następne dwadzieścia lat mam już odprawioną :).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

W każdym filmie pasjonat odnajdzie jakieś smaczki albo michałki :wink: Nie sądzę aby udało się kiedykolwiek stworzyć film idealnie oddające wszystkie aspekty historyczne.

Wracając do samego pomysłu serialu o ORP Grom to największym błędem jest zatrudnienie do tego scenarzysty Czasu Honoru. Jak ktoś jest masochistą albo ma zbyt dużo wolnego czasu niech zapozna się z tym "dziełem". Naprawdę ręce opadają jak można zepsuć pasjonujący temat Cichociemnych...

PS Ja bardzo liczę na "Jacka Stronga" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który od "Pokłosia" wrócił do wielkiej formy
Awatar użytkownika
Jacek Bernacki
Posty: 431
Rejestracja: 2007-03-15, 13:32
Lokalizacja: Siecień k/Płocka

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Jacek Bernacki »

Marmik obejrzyj jeszcze Bitwę pod Wiedniem, a pokuty starczy na kilka kolejnych pokoleń. :mrgreen:
Co to za ludzie?
Co za różnica ważne, że są!
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały." -...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: crolick »

CzH regularnie ogląda 2,5 mln widzów (pewnie drugie tyle ogląda serial z netu). Daj B-że żeby serial o GROMIE miał taką oglądalność.
Być może społeczeństwo wtedy by się zorientowało, że Polska może być dumna z historii swojej floty...

Ja czekam z niecierpliwością i biadolenia szafrana mnie nie będą obchodzić - i tak będę oglądał!! (tak samo jak ORŁA, który to z pkt widzenia merytorycznego jest poniżej jakiejkolwiek krytyki, ale ogląda się super!!)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: polsteam »

de Villars pisze:Poza tym trzeba pamiętać, że Błyskawica ma inną artylerię, więc tak czy siak - wprost do serialu o Gromie się nie nada..
- dla naszych filmowców to pikuś, nieistotne, że się nie nadaje...

dla nich się nada :-)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marek T »

de Villars pisze:... trzeba pamiętać, że Błyskawica ma inną artylerię, więc tak czy siak - wprost do serialu o Gromie się nie nada..
Sto razy bardziej się nada, aniżeli DES MOINES udający GRAFA SPEE w bitwie o La Plata.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Peperon »

Marek T pisze:
de Villars pisze:... trzeba pamiętać, że Błyskawica ma inną artylerię, więc tak czy siak - wprost do serialu o Gromie się nie nada..
Sto razy bardziej się nada, aniżeli DES MOINES udający GRAFA SPEE w bitwie o La Plata.
Ale oglądając Battle of River Plate można zdjąć mnóstwo detali do modelu Salema :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Nic się nie nada. To co jest teraz na Błyskawicy, zupełnie nie przystaje do 39r. W ogóle, gdybanie, że można nakręcić film na BŁyskawicy w analogii do 39 roku jest be sensu.Oprócz zarysu głównych nadbudówek , nic nie jest podobne do Groma . Jeżeli już, to musiało by to być na zasadzie Titanica. Całkowicie wirtualna wizja.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marek T »

Jeżeli DAR MŁODZIEŻY udawał XIX-wieczny transatlantyk (w filmie o Modrzejewskiej), to BŁYSKAWICA może nadać się na całą naszą flotę.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Chemik »

Marek T pisze:.... to BŁYSKAWICA może nadać się na całą naszą flotę.
Zwłaszcza może robić za dywizjon okrętów podwodnych :-D
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: tom »

A ja jestem zdania, że "Błyskawica" nie powinna zagrać "Groma" tylko...siebie. Cały wojenny "życiorys" ma arcyciekawy i dochodzi powojenny. To jest lepszy temat na "Czas honoru" na morzu... A "Grom" ma może okres chwalebny, ale w wojnie króciótki...
Dostrzegam jeszcze jedno - gdyby film był o "Błyskawicy" i przypomniał jej zasługi - to miałaby o wiele większe tłumy zwiedzających i być może - środki na przedłużenie żywota morskiego w obecnej roli...
ODPOWIEDZ