Serial o ORP Grom

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Serial o ORP Grom

Post autor: wottek »

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Peperon »

Ja też :yes:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

Jak taki sam poziom jak Czas Humoru to ja dziękuję.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: polsteam »

szafran pisze:Jak taki sam poziom jak Czas Humoru to ja dziękuję.

w takim serialu mamy (conajmniej) dwie warstwy...

- przesłanie i realia tła "ogólne" (kontekst historyczny, ogólne realia historyczne, odniesienia do faktów historycznych) [1]

- realia szczegółowo-rekwizytorsko-scenograficzne (także techniczne) [2]

warstwa pierwsza
jeżeli na "Czas honoru" wściekają i pienią się postkomuniści i środowiska michnikowszczyzny, to to samo już wystarczy za dobrą recenzję tego serialu
- dobrze, że powstał, jest potrzebny
jest więc nadzieja, że "Grom" też będzie OK w tej warstwie...

jeśli chodzi o warstwę drugą...
- obawiam się, że NIE TYLKO w przypadku "Groma" mamy w ogóle kiedykolwiek marne szanse na dobry (od strony realiów szczegółowo-rekwizytorsko-scenograficznych i od strony batalistycznej) film wojenny w Polsce jeszcze długo, długo, długo...
pod tym względem ani "Czas honoru" nie mógł więc zadowolić większości uczestników tego forum, ani żaden inny film w przyszłości zrealizowany w Polsce raczej nie będzie mógł...

z dwóch powodów:

- brak dbałości o szczegóły... "wielka sztuka" (nadęci i uduchowieni artyści kina polskiego uważają, że "przesłanie ogólne", "artyzm", "strona duchowa" ich dzieł są tak dobre i tak ważne, że wierność realiom i szczegóły w scenografii, sprawach "branżowych" - np. w batalistyce mają absolutnie w d....)
po prostu polscy filmowcy nie mają mentalności, nawyków, ani woli dbałości o realizm "w tle" i nie są zdolni do zrobienia tak fajnego (pod względem wierności raliom "techniczno-scenograficznym") jakim był np. "Das Boot"...

- na ogół brak (dostatecznej ilości) kasy na produkcję filmową...


jest jeszcze taki powód bardziej uniwersalny (nie tylko polski)... związany już nie z możliwościami i wiedzą (lub ignorancją), albo podejściem reżysera czy scenarzysty (do sprawy wierności realiom)...
w wielu kinematografiach, zwłaszcza tych najbardziej skomercjalizowanych (comercially driven) po prostu nie ma miejsca na WIERNE oddanie realiów, bo ralia są często za mało widowiskowe, za mało "atrakcyjne" wizualnie, są "niekomercyjne"...


akurat "Wałęsa" nie jest w ogóle filmem dużo wartym...

ale na takie filmy, jak "Wałęsa" czy fim o wydarzeniach grudniowych w Gdyni można iść, żeby pośmiać się z nieudolności scenograficzno-rekwizytorskiej twórców filmowych (pośmiać z nieudolności, albo powściekać na ich olewackie podejście do zachowania realiów tła)

na "Wałęsie" strajki w latach 70-tych czy 80-tych dzieją się na tle statku na pochylni, który w ostatnich latach parę lat stał na pochylni i został rozsławiony przez liczne publikacje prasowe i relacje TV...
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html

... jakby nie można było odtworzyć wyglądu stoczni (łącznie z ze statkami "w stylu" z tamtych lat i z ogólnym wrażeniem "pełności" - zapchania stoczni robotą i statkami w budowie - głównie dla ruskich choć nie tylko wcale) przy pomocy bardzo sprawnych już technik animacyjno-komputerowych... no, ale tu pojawia się właśnie problem mizeroty finansowej...

ale... nawet, jakby była kasa... czy po polskich filmowcach można się spodziewać, że zatrudniliby odpowiednich konsultantów i zlecili WŁAŚCIWE obrazki, obiekty i scenerie do zasymulowania na superkomputerach graficznych?...
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Nie wiem, czemu akurat film o Gromie. A czymże on się zasłużył, że mają kręcić o nim serial. Jedyna zasługa to to , że ostrzelał trochę stanowisk niemieckich, przez co został zatopiony trochę na własną prośbę. Były chyba lepsze przykłady do kręcenia filmu o okręcie PMW.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4481
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: SmokEustachy »

Maja Groma. Ja sobie nie wyobrażam kręcenia tego bez Błyskawicy na chodzie.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Wicher »

A "Das Boot" kręcili na typie VII na chodzie? Czy na jakimkolwiek innym typie VII?

Co do samego pomysłu - spoko. Nie wierzę, że się uda :-D
Ostatnio zmieniony 2013-11-14, 22:16 przez Wicher, łącznie zmieniany 1 raz.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Kpt.G »

Byłoby miło ujrzeć jak Błyskawica o własnych siłach śmiga(no dobrze może nie śmigała ale te 10-12w) po zatoce :) "Znów na Morzu" ;) Ale nie wiem czy Nasz staruszek będzie chciał współpracować ;)


Odnośnie Das Boot to zbudowano Model 1:1 i 1:10 (chyba do 10), oraz trzeci model o długości około 2-3m do kręcenia eksplozji Bomb Głębinowych i zdjęć w głębinach, pierwszy do scen w porcie oraz w czasie patrolu, drugi model z własnym napędem był tym który się zanurzał i wynurzał no i miał mały "pożar" :) na koniec dodam że ten model 1:1 został wypożyczony Spilbergowi w czasie Kręcenia Pierwego Indiany Jonsa :) ale wnętrza były już inne.
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marmik »

Kpt.G pisze:Byłoby miło ujrzeć jak Błyskawica o własnych siłach śmiga(no dobrze może nie śmigała ale te 10-12w) po zatoce :) "Znów na Morzu" ;) Ale nie wiem czy Nasz staruszek będzie chciał współpracować ;)
Ho ho, kłania się wycieczka na okręt. Toć ona zdaje się nie ma śrub, a przez wnętrze kotła wodnorurkowego biegnie trasa wycieczkowa. Według wszystkich znaków na niebie (bo te absurdalnie nieprawdopodobne wykluczam) Błyskawica nigdy już nie będzie śmigała o własnych siłach :).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Kpt.G »

Jedni mówią co innego Jeszcze inni co innego. Byłem na Niszczycielu. Piękny Okręt!
Ale słyszałem kiedyś że poczłapał się kilka lat temu o własnych siłach do stoczni remontowej. Ale nie mam zamiaru się kłócić :) mówię to co wiem i w tej kwestii nie jestem uparty. Gdyby chciano Go reaktywować (tzn. przywrócić możliwość samodzielnego poruszania się) to Okręt znikłby na co najmniej pół-roku w stoczni... :)
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: szafran »

Wyjdzie z tego serialu telenowela w realiach historycznych przy której Pearl Harbour będzie filmem wieeeeelkiej akcji :)

Obecnie w Polsce mamy tylko dwóch reżyserów, którzy mogliby nakręcić dobry film\serial - Wojciech Smarzowski i Władysław Pasikowski. Kiedyś jeszcze Patryk Vega miał talent ale go zmarnował :cry:

Czas Humoru jest tak żenujący i bzdurny, że nie da się go realnie ocenić. Dlatego sceptycznie nastawiam się do tego pomysłu. No i na czym kręcić? Makietę zbudują? No i nasze efekty specjalne rodem z gier komputerowych z początku XXI wieku. Szkoda pieniędzy na taki chłam. Lepiej za to zbudować pływającą replikę Groma albo Orła.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Kpt.G »

Jestem za Zbudowaniem Wpełni sprawnej Stac... :x (ops nie tutaj.. :wink: ) ORP "Orzeł"!
Jedyny Okręt muzeum Który pływa i SIĘM ZANURZA! W morze wypływa 3x do roku na 2 miechy! z przystankami w Tallinie, Oslo, St. Petersburgu, Loch Ewe/Scapa Flow, Brest, Kołobrzeg, nie koniecznie w tej kolejności i dodatkowo insze jeszcze porty! Cena "biletu" od 5(+) tys zł+ zapisanie się na Wachtę(nie lenimy się! staim przy Dieslu albo z Lornetą Zeissowską w łapach po 8-12h dziennie :D )


Ah pomarzyć rzecz piękna.
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: de Villars »

jeżeli na "Czas honoru" wściekają i pienią się postkomuniści
A ja się zastranawiam, jak długo jeszcze niektórzy w tym kraju rozumować będą kategoriami sprzed ćwierć wieku :lol:
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marek T »

Kpt.G pisze:Odnośnie Das Boot to zbudowano Model 1:1 i 1:10 (chyba do 10), oraz trzeci model o długości około 2-3m ...
A czy wiecie, że replika U-boota mogła być zbudowana w Polsce? Było w tej sprawie nieoficjalne zapytanie do ówczesnej Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Marmik »

Kpt.G pisze:Ale słyszałem kiedyś że poczłapał się kilka lat temu o własnych siłach do stoczni remontowej.
Chyba na pagajach :wink:
Śruby Błyskawicy są tu:
http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsc ... nia002.JPG
https://maps.google.pl/maps?q=rondo+bit ... 91,,1,2.78
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Serial o ORP Grom

Post autor: Kpt.G »

Jak mówiłem nie będę się bił! :) ale pamiętajmy że raczej żaden Okręt czy Statek raczej nie "donosił" orżinalnych śrub od wodowania po złomowanie :). To mogą być śruby z okresu służby u Aliantów zdemontowane z Okrętu po powrocie do Polski :P . :aniol:

A tak poza tym to co? Pomarzyć mi nie wolno? :-D 8) :wink: ;)
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
ODPOWIEDZ