Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

Witam wszystkich Marynistów

Co prawda nie mam nic wspólnego z morzem,bo jestem ze Śląska ale to nie ma nic do rzeczy.Od pewnego czasu modeluje okrety ORP z okresu miedzy wojennego.Są to moje początki w modelowaniu okrętów przedtem zajmowałem się modelowaniem Gliwic i Świnoujścia (zapraszam do Googli Earth) to się już skończyło. Ten szeroki nowy temat może być bardzo ciekawy ponieważ
w internecie nie ma za dużo ciekawych zdjęć.okrętów oraz animacji . Możliwość wykonania w miarę porządnie modelu uwarunkowana jest dokumentacją i tu mam olbrzymią prośbę do waszego Forum o poprawianie wizerunku moich modeli .Teraz robię małego Batorego( KUTER POŚCIGOWY) Bazuje tylko na planach z ABC 22/2012 ale mam za mało informacji i zdjęć Może ktoś z was ma je, chętnie bym z nich skorzystał.

zbieram materiały do modelowania :
Groma
Błyskawicy
Burzy

pozdrawiam Wojciech Zdanowicz
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Do modelowania polskich kontrtorpedowców koniecznie należy zapoznać się z EOW:
http://aj-press.home.pl/eow24.php
http://aj-press.home.pl/eow25.php
http://aj-press.home.pl/eow28.php
Jest tam mnóstwo planów i materiałów ilustracyjnych niezbędnych przy prawidłowym modelowaniu.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

Wielkie dzięki nie znałem tej stronki .Przyjdzie mi poszperać po księgarniach i zobaczyć jak to wydawnictwo wygląda.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

BATORY - najlepiej przyjechać do Gdyni, dotknąć, pomierzyć ...
To samo z BŁYSKAWICĄ.
Załączniki
BATORY kuter poscigowy - IMG_0094 (2).JPG
BATORY kuter poscigowy - IMG_0094 (2).JPG (123.32 KiB) Przejrzano 15353 razy
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Nie napisałeś, jakiego okresu służby dotyczyć mają, wymienione przez ciebie ,,modele". Wszystkie te jednostki były w różnych okresach przebudowywane, zmieniano na nich wyposażenie, sposób malowania.
Załączniki
IMG_0149.JPG
Wszystkie zdjęcia pochodzą z 2010r, wykonane podczas rekonstrukcji Batorego w MMW
(1.13 MiB) Pobrany 11831 razy
IMG_0151.JPG
Rekonstrukcja 2010 2
(1.16 MiB) Pobrany 11831 razy
IMG_0156.JPG
Rekonstrukcja 2010r 1
(1.27 MiB) Pobrany 11831 razy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

Sądzę, że można byłoby zacząć od Planów Modelarskich. Były w nich publikowane plany wielu polskich okrętów, które mogą służyć jako punkt wyjściowy. Natomiast wydawnictwa typu EOW służyłyby do dopracowania i uszczegółowienia modeli.
Żebyś nie musiał szukać podaję wydania z planami nie tylko tych okrętów, o których wspominasz.
PM nr 48 (2/1972) - niszczyciele Grom i Grom II
PM nr 115 (5/1983) - niszczyciel Orkan
PM nr 120 (4/1984) - niszczyciel Piorun
PM nr 128 (6/1985) - torpedowiec Kujawiak
PM nr 143 (4/1988) - niszczyciel Wicher
PM nr 150 (5/1989) - niszczyciel Wicher II

Oczywiście Plany Modelarskie to nie wszystko.

Plany polskich okrętów były publikowane również w miesięczniku MORZE. Teraz możesz je odszukać na stronie http://www.magemar.com.pl - jest tam niejako archiwum MORZA. Co prawda niekompletne, ale naprawdę pomocne.
W Morzu były dość fajnie opracowane plany: okrętu podwodnego Wilk; trałowca Jaskółka i trałowca projektu 254.
Oczywiście niszczyciele Grom i Wicher pomijam, bo w Planach Modelarskich Wicher jest lepiej opracowany, a Grom jest kopia planów z Morza.

W Modelarzu były plany: kutra pościgowego Batory; ścigaczy Wilczur oraz Myśliwy; trałowca rzecznego T-5; okrętu minowego Smok; okrętów podwodnych Orzeł i Sęp.

Z Modelarstwa Okrętowego mam plany okrętu podwodnego Jastrząb; okrętu rakietowego Metalowiec.
Natomiast do numerów specjalnych były dołączane modele kartonowe polskich okrętów podwodnych w skali 1:200. Seria obejmuje okręty podwodne: Jastrząb (eks - S 25); Orzeł i Sęp; Orzeł proj. 613 (Whiskey); Orzeł proj. 877 (Kilo).

Oczywiście wymieniłem tylko te wydawnictwa, o których wiem na pewno lub je posiadam.

Oczywiście do szybkiego modelowania jest jeszcze cała masa różnego rodzaju modeli kartonowych, ale jeśli dobrze Cię zrozumiałem, nie wchodzą one w grę.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

Jesteście wielką skarbnicą wiadomości z Góry dziekuje,a co do Batorego to jestem głupi znalazlem stare zdjecia tego modelu, i ten Batory co stoi w Gdyni powinien nosić nazwe HEL co widać na na starym zdjeciu chyba ze sie myle Ja wykonuje model z 1942 ,gdy go skończe prześle wam go do oceny bo nie wiem jakie kolory obowiązuja na ten rok 1942

załączam problematyczne zdjĘcia
Załączniki
z prawej strony zacumowany BATORY
z prawej strony zacumowany BATORY
Screenshot_1.jpg (167.83 KiB) Przejrzano 15291 razy
To jest HEL
To jest HEL
batory01.jpg (99.15 KiB) Przejrzano 15291 razy
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

No wiesz, nie bardzo wiadomo, co Ci poradzić. Masz plany ambitne, ale nic z nich nie będzie, jak nie będziesz wiedział dokładnie, co robisz. Zapoznaj się z historia okręciku, choćby przeszukując Google. W czasie wojny, to,,Batory” stał internowany obok Daru Pomorza w Szwecji, i chyba się nie dowiesz dużo na temat jego stanu. Cóż to takiego istotnego dla Batorego się wydarzyło w tym 1942r, że chcesz go zrobić na ten okres?.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

Andrzej Ciszewski pisze:Cóż to takiego istotnego dla Batorego się wydarzyło w tym 1942r, że chcesz go zrobić na ten okres?.
Udało się nie sprzedać go Niemcom.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: dessire_62 »

Andrzej Ciszewski pisze: W czasie wojny, to,,Batory” stał internowany obok Daru Pomorza w Szwecji, i chyba się nie dowiesz dużo na temat jego stanu. Cóż to takiego istotnego dla Batorego się wydarzyło w tym 1942r, że chcesz go zrobić na ten okres?.
W czasie wojny Batory grzecznie stał wyciągnięty na brzeg w Szwecji.
Fajnie widać to na zdjęciu z Samlingar, przedtem powiększały się zdjęcia, teraz jakoś nie chcą.
Wiecie dlaczego? Kasa?

http://tiny.pl/q5p55

pozdrawiam
zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

untitled.79.jpg
untitled.79.jpg (554.65 KiB) Przejrzano 15198 razy
Batory
Batory
untitled.75.jpg (432.95 KiB) Przejrzano 15198 razy
Tak jak obiecałem posyłam wygląd Batorego przed remontem(pomyliłem się z tym rokiem 1942) i prosze o wszystkie uwagi związane z tym modelem Zastrzegam nie pracuje na profesjonalnym programie 3D ale na bardzo popularnym bo darmowym SketchUP 2013 ,a reszte robi render . Bo to co widać opierałem sie na kartonówce ABC .Prosze o cierpliwość, a wszystkie uwagi w miare możliwości zrobie.Chciałbym azeby okrety wyglądały w miare fajnie.
Marzy mi sie wirtualne muzeum z modelami które bedzie można obracać na wszystkie strony....

POZDRAWIAM
Załączniki
untitled.76.jpg
untitled.76.jpg (547.28 KiB) Przejrzano 15198 razy
untitled.77.jpg
untitled.77.jpg (444.11 KiB) Przejrzano 15198 razy
untitled.78.jpg
untitled.78.jpg (428.76 KiB) Przejrzano 15198 razy
Awatar użytkownika
Sebastian Sosnowski
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-07, 20:33
Kontakt:

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Sebastian Sosnowski »

Ten sam model, tylko już "wyciągnięty na brzeg Szwecji" :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: dessire_62 »

Bardzo dobrze, że są osoby interesujące się historią PMW.
:brawo: Sebastian

Dzisiaj zdjęcie jest dostępne :aniol:
Załączniki
Batory.jpg
Batory.jpg (107.03 KiB) Przejrzano 15118 razy
zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

Skończony model nowej wersji Batorego.mała odmiana nie wiem czym spowodowana ,prawdopodobnie błedy konstrukcyjne.W moim modelu brakuje dobrych textur ,ale to inna broszka...
Załączniki
untitled.98.jpg
untitled.98.jpg (239.86 KiB) Przejrzano 15085 razy
untitled.97.jpg
untitled.97.jpg (772.42 KiB) Przejrzano 15085 razy
untitled.96.jpg
untitled.96.jpg (808.33 KiB) Przejrzano 15085 razy
serek
Posty: 155
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: serek »

Jakoś nigdy nie lubiłem 3D ale to mi się podoba
zdanwoj
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-18, 08:58

Re: Modelowanie w SU Polskiej Marynarki Wojennej

Post autor: zdanwoj »

Ja bardzo polubiłem te forme modelowania.Zapraszam do mojej galerii,co prawda możliwości programu graficznego są ograniczone, ale posiadając dokładne plany można być zadowolonym z wykonanej pracy http://www.flickr.com/photos/96811105@N08/ to jest zbiór moich modeli wykonanych w przeciągu pół roku. Mam nadzieje że będzie sie powiększał z upływem czasu.
ODPOWIEDZ