ORP Kujawiak w wiadomościach

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

trioxy
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-24, 23:42

ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: trioxy »

Dzisiejsze info o odnalezieniu ORP Kujawiak - Niezależna cytuje RMF:

http://niezalezna.pl/59744-zaleziono-po ... ezna.pl%29

Czy to ekspedycja PMW?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: crolick »

trioxy pisze:Czy to ekspedycja PMW?
Nie.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: tom »

No i super. Kiedyś zachęcałem badaczy wraku "Groma" - by zajęli się "Kujawiakiem". Teraz gdy już wiadomo gdzie jest - można będzie porównać - ile ta pozycja różniła się od podawanej kiedyś. No i wyjaśni się zagadka - którą opisywałeś w MSiO Andrzej. To był (z zatopionych w II wś.) jedyny okręt nawodny PMW - który można było odnaleźć i zbadać tak jak GROMA. Pozostaje do odkrycia jeszcze tylko (czy aż) ORZEŁ.
Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Adam »

Kiedyś brano jeszcze pod uwagę, czy kadłub zidentyfikowany jako HMS Southwold (także Hunt II zatopiony w 1942 koło Malty, na podobnej pozycji) to nie jest czasem ORP Kujawiak. Teraz będzie można je porównać, bo jak na razie identyfikacja Kujawiaka opiera się chyba tylko na tym, że "mamy kadłub drugiego Hunta, więc musi to być Kujawiak".
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: tom »

No niezupełnie tak jest, Adam :D . Wrak brytyjskiego niszczyciela został właściwie zidentyfikowany, bo czytałem kiedyś, że wydobyli z niego dzwon okrętowy z nazwą - więc wątpliwości tu nie ma. A "Kujawiak" to chyba jedyny jeszcze "Hunt" ( z tego co mi wiadomo), który spoczywa w tej okolicy.
Bartłomiej
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-19, 18:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Bartłomiej »

ORP Kujawiak został odnaleziony 22 września o 11.15 w okolicach La Valetta (Malta). Identyfikacja potwierdzona przez Uniwersytet Malta który powiadomił o odkryciu naszego Prezydenta. Identyfikacja na podstawie porównania materiału filmowego z mojego pojazdu ROV z posiadanymi planami stoczniowymi ORP Kujawiak.Poszukiwania przy użyciu 2 sonarów holowanych i echosondy tyrwały tydzień.
Jestem uczestnikiem tej wyprawy.
Bartłomiej Grynda
GRALmarine.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Grzechu »

Jeśli możesz, to wrzuć jakieś fotki/kadry...
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: ramm »

Odczyty z sonara
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-10-11, 23:05 przez ramm, łącznie zmieniany 1 raz.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Bartłomiej
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-19, 18:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Bartłomiej »

Zdjęcia/filmy będą za kilka dni. Trzeba je wybrać, posegregować.
Bartłomiej Grynda
GRALmarine
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Grzechu »

OK, trzymam(y) za słowo :)
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Krolik »

Pieeeeeeknie pIeeeeknie w koncu p. Stanislaw Aleksiewicz doczekal odnalezienia wraku..... Az sie ozywil mu glos w sluchawce gdy zadzwonilem.
Ps. od opowiesci zatoniecia Kujawiaka jak mialem 7 lat , z ust p. Stanisława... zaczeło sie moje hobby ....Morze i MW.
ROMANO29
Posty: 1
Rejestracja: 2014-10-03, 08:58

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: ROMANO29 »

Panowie nazywam się Romek Zajder i wspólnie z Piotrkiem Wytykowskim kierowalismy ekspedycją poszukiwawczą "The Hunt for L72" której celem było odnalezienie wraku ORP. KUJAWIAK. Czytając wasze posty to Tom ma tutaj dużo racji. My podczas poszukiwań wielokrotnie napływaliśmy na pozycję zatonięcia niszczyciela HMS. SOUTHWOLD /Wrak doskonale sie wyświetla na ekranach naszych monitorów / Bartek Grynda miał tu możliwość regulacji i ustawienia naszego sonaru . Tak jak Bartek już pisał wcześniej, ocenę naszej pracy i identyfikacji wraku dokonał Dr Timmy Gambin z Uniwersytetu Maltańskiego. Jeden z najlepszych ekspertów od interpretacji wskazań sonarów w akwenie Morza Śródziemnego.Porównał odczyty naszego sonaru ze zdjęciami pojazdu ROV oraz planami stoczniowymi KUJAWIAKA . Na spotkaniu które odbyło się 26 września w biurze Superintendence Dr Gambin oficjalnie poinformował że odnaleziony przez nas wrak to niszczyciel klasy Hunt którym jest ORP KUJAWIAK. Jest doskonale zachowany leży w całosci. W roku przyszłym wspólnie z Uniwersytetem Maltańskim planujemy kolejną ekspedycję której celem będzie dotarcie nurków do wraku i jego eksploracja zakończona raportem mówiącym o stopniu degradacji wraku po 72 latach przebywania w słonych wodach Morza Śródziemnego.Na prośbę Uniwersytetu Maltańskiego i Dr.Gambina pozycja zatonięcia ORP KUJAWIAK zostaje utajniona ze względu na niekontrolowaną eksplorację wraku przez nurków oraz prace badawcze ktore będą przeprowadzone podczas przyszłorocznej ekspedycji "The Hunt for L72 II". Mamy też ogromną prośbę do KRÓLIKA słuchaj gdybyś mógł nam udostepnić telefon do p.Stanisława Aleksiewicza to dla nas bardzo ważne. Dzieki.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Miner »

Panowie z ekspedycji "The Hunt for L72", szczerze gratuluję i podziwiam za pasję i wytrwałość w poszukiwaniach. :brawo:
Ufam też, że pozycja wraku nie zostanie upubliczniona do momentu eksploracji przez nurków. Będzie to o tyle trudne, że jak zawsze w takim przypadkach będą pojawiać się pytania i wątpliwości. Nie jestem żadnym ekspertem w temacie, ale między innymi niedawna pomyłka ekspedycji MW (niestety) mającej na celu odnalezienie ORP Orzeł, gdzie wstępną identyfikację wraku opierano na sonogramach oraz mało czytelnym obrazie z ROV, powoduje, że należy przygotować się na pytania o pewność identyfikacji wraku i w tym przypadku. Dlatego mam nadzieję, że dobro wraku zwycięży nad chęcią udowodnienia swojego sukcesu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych przedsięwzięciach
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: tom »

Sporo już można wywnioskować z samego obrazu sonarowego. Kadłub widać w całości, pomost bojowy w miejscu gdzie powinien być, na nadbudówce rufowej i za nią - chyba nadal są obie podwójne armaty - bo widzę charakterystyczne zgrubienia w miejscu, gdzie powinny stać. Nie jestem pewny co do podwójnej armaty na dziobie (czy jest) bo to miejsce słabo widać na obrazie sonarowym. Komina, masztu i pom-poma nie widać - ale to akurat by mnie nie dziwiło (to najsłabsze detale - a kominy dość szybko korodują albo odpadają w drodze wraku na dno), choć kto wie - może to po prostu zniekształcenia obrazu?
Ja też gratuluję ekipie! I czekam na foty :)
W komentarzu Faktów wykryłem też jeden błąd - była tam mowa, że ORP "Kujawiak" to jeden z trzech nie odnalezionych dotąd wraków polskich okrętów wojennych z II wś. A powinno być chyba CZTERECH? Bo prócz odkrytego teraz "Kujawiaka" nie odnaleziono jeszcze "Orła", "Orkana" i "Jastrzębia". Poszukiwań tych dwu ostatnich raczej chyba nikt nie zaryzykuje.
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Kujawiak w wiadomościach

Post autor: Krolik »

ROMANO29 pisze: Mamy też ogromną prośbę do KRÓLIKA słuchaj gdybyś mógł nam udostepnić telefon do p.Stanisława Aleksiewicza to dla nas bardzo ważne. Dzieki.
Miło z waszej strony ze chcecie sie skontaktowac z p. Stanislawem. Oczywiscie poinformuje go przy najblizszej rozmowie o propozycji z Waszej srony. zaznaczam ze p. Stanislamw ma obecnie 94 lata i mentalnie juz czasami "nie kontaktuje" wiec kontakt z nim coraz slabszy. Mieszka w Krakowie Nowej Hucie w Os Na Stoku . Podczas rozmowy tzreba sie wykazac cierpliwoscia bo sie bardzo jąka co jest skutkiem ..... toniecia Kujawiaka.... gdyz jak byli w wodzie po zatonieciu okretu...... otarl sie o niego rekin , co zaowocowalo ze od tamtej pory gosc ma nerwowa wymowe. Dom jego jest pelen pamiatek od Modelu Kujawiaka po worek z HMS Rodney na ktorym odbywal szkolenie. Mysle ze nie bedzie problemu by sie spotkac.
ODPOWIEDZ