Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

lothar79
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-23, 11:20

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: lothar79 »

no i mniej kosztuje
:mrgreen:
Spytaj Jacka na jakiej maszynie racuje, a jaką chciałby mieć aby komfortowo "modelować", a zwłaszcza renderować. Ta "niedroga" zabawa kosztuje niekiedy kilkanaście kupek pieniędzy :mrgreen:

Jacku, co do planów, rysunki Kierzkowskiego można wg mnie wyrzucić do śmieci. Korzystałem z planów kutra rybackiego (kadłub) - też z Modelarza, oraz w części z planu Jurgena Eidhardta. Nie wiem, na czym bazował kreśląc swoje plany. Ale i tak rysunek jakoś użyłem. Reszta to analiza tych kilku fotek, które gdzieś wpadłymi w rekę. No i powstało takie cudo :P Jako referencję nigdy bym swojego rysunku nie polecił. Bardziej mi zależało na opanowaniu Cyclesa (renderera). A do tego kuterek idealnie się nadał, co widać na załączonym renderku.
Zawsze będę stał na stanowisku, że do wykonania rzetelnego 3D powinno się korzystac z dokumentacji stoczniowej, ale z tym niestety zawsze będzie kłopot.
Jeszcze raz - trzymam kciuki za realizację Twojego projektu. Tytaniczna praca.

Pozdrawiam
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Witam!
No cóż, strasznie nie lubię krytykować czyjejś pracy, ale wspomniane plany również wydają mi się dość "kontrowersyjne" :) Co do odwzorowania kadłuba również korzystałem z planów "rybola". A co do kompa to może Was zaskoczę, bo mam go już 4 lata i jak na razie mi "styka". Po 3 latach i 1 miesiącu "padł" dysk SSD - całe szczęście, że był na nim tylko system operacyjny. Zupełnie inna sprawa to to, że nie mam "porządnego" - osobnego renderera. Używam tego, który jest zaszyty w Rhino 3D, wersja bazowa. Może się kiedyś czegoś dorobię, albo wreszcie znajdę coś darmowego lub niezbyt drogiego, ale łatwego do nauczenia. Kolejnym modelem 1:350 *.stl - w przyszłym tygodniu - będzie ORP Orzeł (877E).
Pozdrawiam
jkrzew
lothar79
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-23, 11:20

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: lothar79 »

Jacku!

Chłopaki od Blendera pracują nad wersją Cyclesa w wersji "stand alone" i m.in. do integracji z Rhino. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość, dostaniesz prawdopodobnie renderer - baaardzo przyzwoity - za darmo. Przekonanie się do niego wymaga co prawda małej walki z samym sobą, ale po "załapaniu" o co chodzi w tej bestii wszystko okaże się proste. Ja w każdym razie już z Blender Internala korzystam w znikomym stopniu.

Pozdrawiam. No i czekamy na "Orła" :)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: Marek T »

lothar79 pisze:Zawsze będę stał na stanowisku, że do wykonania rzetelnego 3D powinno się korzystac z dokumentacji stoczniowej, ale z tym niestety zawsze będzie kłopot.
Do czasu porównania rzeczywistego obiektu z dokumentacją stoczniową.
Po porównaniu wszystkie witki opadają.

Ale i tak jestem zdania, że najlepiej mieć tę stoczniową...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: pothkan »

lothar79 pisze:Ta "niedroga" zabawa kosztuje niekiedy kilkanaście kupek pieniędzy :mrgreen:
Podejrzewam, że i tak poważne modelarstwo kosztuje więcej :P

No, chyba że Jacek będzie chciał sobie sprawić drukarkę 3D - ale ponoć i taki sprzęt ma stopniowo tanieć.
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Jak to mówią okrętowcy-praktycy - ŻADEN okręt czy statek NIGDY nie wygląda w rzeczywistości tak jak to jest pokazane na jego dokumentacji stoczniowej :o . CZASAMI zgadzają się linie teoretyczne. I tą optymistyczną konstatacją na razie się "odmeldowuję". Wybieram się dziś (wedle 14.30) na UG, na sesję historyczną. Może uda się spotkać osobiście i pogadać o "różnościach"?
A drukarka 3D to mi się śni po nocach :cry:
Pozdrawiam
jkrzew
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Witam!
Dziś zadano mi pytanie o ORP "Burza", które mnie zaskoczyło! Otóż po dwóch kolizjach i uszkodzeniach dziobu okrętu, jak wyglądała jego stewa dziobowa po naprawach? Czy zachowano charakterystyczną konstrukcję "dla parawanu", czy tam coś uproszczono?
A jeśli tak to kiedy? Już w Wielkiej Brytanii czy może po powrocie do kraju? Czy ktoś dysponuje zdjęciami podwodnej części dziobnicy ORP Burza z lat powojennych?
Pozdrawiam
jkrzew
lothar79
Posty: 5
Rejestracja: 2014-06-23, 11:20

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: lothar79 »

Muzeum MW
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Witam!
Zgodnie z obietnicą kolejny link z modelikiem w skali 1:350. Tym razem ORP Orzeł (Kilo, 877E). Bardzo proszę o info jak go się drukuje. Czy to co widać na powierzchni kadłuba to rzeczywiście jakieś błędy powierzchni, czy tylko wyświetlanie siatki na moim kompie? Tym bardziej, że inne powierzchnie wyglądają OK.
link: http://we.tl/6UOdNHUhoZ
Obrazek modelu
Załączniki
1.jpg
1.jpg (72.3 KiB) Przejrzano 12131 razy
Ostatnio zmieniony 2015-03-25, 07:45 przez jkrzew, łącznie zmieniany 1 raz.
gdas
Posty: 20
Rejestracja: 2011-03-29, 20:37

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: gdas »

Cześć
Te załamania wyjdą w druku jak na renderze , aby takie coś zlikwidować trzeba zagęścić siatkę , powiedzmy U 100 V 250 , lub cos podobnego , trzeba pokombinować przy jakich parametrach znikną
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Dzięki. Może pod koniec tygodnia powalczę, na razie muszę dziubać co innego. Ale opinii o wydrukach z tego co jest jestem spragniony cały czas :)
Pozdrawiam
jkrzew
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: Storm »

jkrzew obraz025.jpg (121 KiB) Przeglądane 279 razy.

Taki piękny niszczyciel. ( Inne też). Szkoda że to nie ORP Burza z lat 1955-60. Bo wizualizacja Stefana Dramińskiego bardzo kiepska. Odbiega prawie w każdym szczególe od rzeczywistości. Nie będę wstawiał obrazka bo szkoda miejsca. A może jkrzew spróbuje podjąć ten temat.
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Witam!
Proszę "rzucić okiem" na początek wątku. Tam jest obraz kadłuba (drugi w kolejności, obraz039) ORP Burza. Oczywiście wstępny. Na razie zbieram materiały. Zobaczę co uda mi się "zdobyć" i z jakiego okresu. I wówczas zacznę "rzeźbić" detale.
Ponawiam pytanie o dziobnicę Burzy. A do Muzeum MW wybiorę się, kiedy zrobi się ciut cieplej :)
Pozdrawiam
jkrzew
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: crolick »

jkrzew pisze:Witam!
Zgodnie z obietnicą kolejny link z modelikiem. Tym razem ORP Orzeł (Kilo, 877E). Bardzo proszę o info jak go się drukuje. Czy to co widać na powierzchni kadłuba to rzeczywiście jakieś błędy powierzchni, czy tylko wyświetlanie siatki na moim kompie? Tym bardziej, że inne powierzchnie wyglądają OK.
link: http://we.tl/6UOdNHUhoZ
Obrazek modelu
Jacku czy ten Orzeł jest już w odpowiednich kolorach gotowy do druku 3D, czy jest szary jak na Twojej grafice?
Model w środku jest pusty czy pełny??
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: pothkan »

crolick pisze:Jacku czy ten Orzeł jest już w odpowiednich kolorach gotowy do druku 3D, czy jest szary jak na Twojej grafice?
Ja tam się nie znam, ale obecnie druk 3D jest chyba tylko jednokolorowy... dopiero potem trzeba sobie samemu pomalować?

PS. Jacku, a Bitnego (I) zrobisz? :lol:
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty PMW 1948-2018 w 3D

Post autor: jkrzew »

Witam!
Kolor modelu zależy od materiału, z którego będzie drukowany. Dostępne są różne kolory. Zapełnienie wewnętrzne modelu zależy od "drukarza". Wybiera się opcje wypełnienia bryły w procentach. I soft drukarki "sam robi" plaster miodu lub monolit przy wybraniu 100% wypełnienia. Ale to również zależy od modelu drukarek, technologii druku itp. Sam się tego dopiero staram nauczyć, żeby przygotować, kiedyś tam, poprawnie "drukowalne" modele.
Co do Bitnego to wszystko zależy od tego, co uda mi się zebrać. Rysunki mam, ale zdjęć jak "na lekarstwo". Każdą fotę chętnie "przygarnę".
Pozdrawiam
jkrzew
ODPOWIEDZ