100 Lecie Błyskawicy

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Lord Aikien
Posty: 20
Rejestracja: 2016-01-16, 09:41

100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Lord Aikien »

Nasz Błyskotka dożywa sędziwego wieku ale ciągle na wodzie może by w końcu wybudować DOK dla niej? Ciekawe jaki to koszt? Gdzie taki dok mógłby powstać? w obecnym miejscu postoju? czy w pobliżu plaży niedaleko muzeum MW ? Co myślicie na ten temat?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Marmik »

100-lecie za 20 lat, czyli szkoda strzępić język. Warrior jest straszy i nadal na wodzie.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: thomson »

Sądzę że naturalnym środowiskiem okrętu(a także statku) jest morska woda. I to na niej okręt prezentuje się najlepiej. Swego czasu protestowałem wobec planów zadokowania na lądzie Daru Pomorza, co wydawało się już przesądzone. ORP Błyskawica ma, z tego co wiem, kadłub dobrze zabezpieczony. I to w taki sposób że nie trzeba wymieniać blach oryginalnego poszycia. Więc niech stoi na wodzie tak długo jak długo będzie to możliwe. Sądzę że znacznie dłużej niż 20 lat. Może nawet dłużej niż 200. Wyjatkiem, gdzie warto postawić na lądzie(albo przynajmniej poważnie to rozwazyć) jest okręt podwodny w roli obiektu muzealnego. Taki np. Kobben.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Waldek K »

Błyskawica przeszła dopiero co duży remont i ma powymieniane sporo poszycia części podwodnej (było wymieniane już wcześniej), a nawet pokład w części rufowej (kilka metrów licząc od rufy). Połatano też wszystkie dziury w burtach. Do tego chemia na prawdę się rozwija bardzo dynamicznie (widać to choćby po chemii budowlanej), więc byłbym spokojny. Myślę, że i tak zawsze będzie taniej remontować kadłub Błyskawicy niż budować dla niej suchy dok.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: dessire_62 »

Błyskawica w suchym doku to profanacja tego pięknego okrętu.
To tak jakby trzymać tygrysa w klatce, a nawet gorzej- wypchać go :x i postawić w holu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 879
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Kpt.G »

Miejscem Naturalnym dla statków i okrętów jest woda. Tylo w temacie.
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Lord Aikien
Posty: 20
Rejestracja: 2016-01-16, 09:41

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Lord Aikien »

Przyjmuje odpowiedzi, natomiast argumenty za pozostawieniem okrętu na wodzie nie pojawiły się żadne! Obyście się panowie nie mylili. Przyjdzie czas że będzie za późno. Pozdrawiam i również uważam "Tylo w temacie"
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: thomson »

Akurat argumenty za pozostawieniem ORP Błyskawica na wodzie przedstawiliśmy. W największym skrócie:
1. Stan kadłuba na to pozwala.
2. Stan kadłuba przy odpowiedniej o niego dbałości będzie na to pozwalał przez wiele, wiele lat. Zwłaszcza że oryginalny kadłub B. w niewielkim stopniu styka się z wodą.
3. Naturalnym środowiskiem dla okrętu klasy niszczyciel jest morska woda.
4. Nie ma żadnego argumentu za stawianiem jakiejś konstrukcji na lądzie i umieszczania tam ORP Błyskawica. Byłoby to postępowanie kosztowne, nieuzasadnione i , moim zdaniem, estetycznie obrzydliwe. W każdym razie w porównaniu z ORP Błyskawica stojącym na wodzie. I to w centrum Gdyni. A poza tym jak wyobrazić sobie ceremoniał morski, największe uroczystości Marynarki Wojennej na jakimś doku? Bo własnie to że pracę załogi, podnoszenie i spuszczanie bandery, wybijanie szklanek czy świst trapowy można zobaczyć i usłyszeć w ścisłym centrum miasta na pozostającym wciąż w służbie historycznym okręcie to rzecz bezcenna. Także dla Gdyni.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 879
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Kpt.G »

Nie zapominajmy o salwach Honorowych! Chociaż z drugiej strony, troszkę żałuję że nie oddaje ich z artylerii głównej. :aniol:
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Peperon »

Mimo wszystko dziwią mnie działka salutacyjne na pokładzie Błyskawicy.
Jeśli już to według mnie powinna salutować z Boforsów (lub 37-mek), bo setki mogłyby uszkodzić okna w okolicznych budynkach.

Błyskawica na wodzie jest wartością samą w sobie. Efekt jest nieoceniony.
Zresztą Rosjanie docenili to w Petersburgu i woleli dorobić kadłub Awrorze, zamiast stawiać ją na lądzie. Oczywiście Błyskawica jest młodsza o te 30 lat, ale tym bardziej powinniśmy o nią dbać, żeby pływała jak najdłużej. Nawet kosztem oryginalnych blach.
A z drugiej strony tak się zastanawiam, czy nie można byłoby Błyskawicy przywrócić możliwości samodzielnego poruszania. Wiem, że to mało realne, ale może jednak ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 879
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Kpt.G »

Turbiny są pochlastane, :( Też bym bardzo chciał naszą Błyskotkę na chodzie ale to się nie da :| ... Chyba że pojawi się jakiś ruch w tej sprawie.. i Odbudowa turbin albo ich działające repliki.. ciekawe czy osiągnęła by znów :clever: 37+ węzłów? :mrgreen:
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Peperon »

Prędzej jakiś dieselek, który dałby tak ze 2-3 węzły coby mogła ruszyć od nabrzeża na odległość umożliwiającą salut ze setek.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Adam
Posty: 1737
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Adam »

Nie bardzo rozumiem sens wyciągania okrętu stalowego na ląd, skoro może stać na wodzie. Przy odpowiedniej konserwacji kadłuba, a nie możemy narzekać na dbałość o ten okręt, może tak stać praktycznie bezterminowo. Kadłuby jednostek stojących przy nabrzeżach można malować innymi farbami niż jednostek pływających, nie trzeba dbać o opory i opływ wody. W efekcie ochrona jest pełniejsza, a korozja może w ogóle nie następować, natomiast w wypadku utraty grubości blach można je zwyczajnie wymienić. Do dziś na wodzie stoi masa jednostek w podobnym wieku i o wiele starszych i jakoś nikt nie wpada na pomysł ich wyciągania na ląd. Pomijam tu oczywiście "drobnoustroje" które z natury lepiej prezentują się na lądzie.
Zatem odpowiednia konserwacja i okręt może stać na wodzie praktycznie bezterminowo.
I jeszcze jedna rzecz - okręt stojący na wodzie zazwyczaj jest hulkiem obsadzonym załogą i/lub mieszczą się na nim jakieś instytucje (tak jak na Błyskawicy i Darze Pomorza) w efekcie czego okręt sprawia wrażenie "żywej" jednostki (chociaż już bez szumu agregatów, zapachu kambuza, maszyny itd), a wyciągnięty na ląd to zazwyczaj zimna, pusta skorupa.
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 964
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Gregski »

A z drugiej strony tak się zastanawiam, czy nie można byłoby Błyskawicy przywrócić możliwości samodzielnego poruszania. Wiem, że to mało realne, ale może jednak ?
Nie jest realne. Kotły są poprzecinane i przez nie jest poprowadzona droga zwiedzania.
Wstawianie czegokolwiek byłoby profanacją i niszczeniem obiektu muzealnego.
Co do kadłuba to zdaje się, że zamontowano tam jakiś system ochrony katodowej więc powinna trochę postać na wodzie.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Maciej »

Peperon pisze:..ruszyć od nabrzeża na odległość umożliwiającą salut ze setek.
Czy przy nabrzeżu nie można?
No, właśnie - dlaczego tego nie robią?

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: 100 Lecie Błyskawicy

Post autor: Krolik »

Moim marzeniem jest wyposażenie Błyskotki w oryginalne przedwojenne Boforsy 120mm artylerii głównej..... heh... czy jeszcze takie działa są jeszcze dostepne ?
ODPOWIEDZ