PMW pod Narwikiem

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Voinar
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-28, 16:25

PMW pod Narwikiem

Post autor: Voinar »

Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników po raz pierwszy na tym forum. :wink:


Zalogowałem się na FOW, ponieważ zainteresowały mnie działania PMW w czasie IIWŚ w rejonie Narwiku.
Konkretnie chodzi mi o działania ORP "Grom" i "Błyskawica" pod Narwikiem, szczególnie we fjordzie Rombakken, w 1940r.

Szukałem jakichś informacji w forumowej wyszukiwarce, takowych nie znalazłem, mam nadzieję że nie mnożę wątków.


Chciałbym aby w tym wątku udało się wyjaśnić jak wyglądała służba obydwu okrętów w tamtym rejonie, od jej początku, aż do opuszczenia Narwiku przez "Błyskawicę".
Mam nadzieję że wątkiem zainteresują się osoby obeznane z tematem (serdecznie zapraszam do dyskusji ;))



Na dzień dobry, chciałbym się podzielić moim drobnym, internetowym "wywiadem":

korzystałem z następujących stron:

- PL Wikipedia, są tam dwa artykuły, jeden o "Gromie", drugi o "Błyskawicy":

https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Grom_ ... a_norweska
https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_B%C5% ... cuska_1940
-EN Wikipedia (mniej informacji, więc pominę)

- http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzi ... /grom.html
-http://kresy-siberia.org/hom/element/ma ... n/?lang=pl

Mapki nie wrzucam, bo wszystko poza Skjeldfiordem jest na Google maps.

Problem w tym że informacje z w.w. stron się niekoniecznie zazębiają, często wykluczają, a dziennik S. Nahorskiego jest podany fragmentarycznie.
Zamieszczam skróconą przeze mnie treść, z zaznaczonymi najważniejszymi fragmentami (pod spodem spróbuję je zanalizować):

[quote="Wiki o "Gromie"]Polskie niszczyciele 21 kwietnia dotarły do Skjelfjordu na Lofotach(...) Stamtąd dokonywały wypadów w głąb fiordów w okolicach Narwiku. Przez pierwszy tydzień patrolowały samodzielnie południową część Vestfjordu i osłaniały pancernik HMS „Warspite”, ostrzeliwujący pozycje niemieckie. Później okręty skierowano do bezpośredniego wsparcia wojsk alianckich walczących pod Narwikiem. W pierwszą misję w tamtej okolicy „Grom” udał się 29 kwietnia, zmieniając „Błyskawicę”, która powróciła (...) do Skjelfiordu. Miejscem docelowym był Rombakkenfjord. (...) Zadaniem okrętów alianckich, w tym „Groma”, było niszczenie pozycji wojsk niemieckich oraz transportów zaopatrzenia. Zmieniające się na patrolach polskie niszczyciele ostrzeliwały linię kolejową, mosty i wiadukty, a nawet pojedynczych żołnierzy niemieckich poruszających się w terenie(...)[/quote]
Wiki o Błyskawicy pisze:21 kwietnia „Błyskawica” i „Grom” (...) weszły do Vestfiordu, gdzie uzupełniły paliwo. Od 23 kwietnia oba okręty zaczęły pełnić służbę w rejonie Narwiku. Przez kolejne dni prowadziły patrole i ostrzeliwały niemieckie pozycje na brzegu. 2 maja „Błyskawica” była najpierw calem ataku nieprzyjacielskiego samolotu, a wieczorem została celnie ostrzelana przez niemieckie działo przeciwlotnicze kal. 88 mm. (...) okręt został skierowany na naprawy do Skjelfiordu. Jego miejsce pod Narwikiem zajął bliźniaczy „Grom”, zatopiony 4 maja(...). „Błyskawica” powróciła do fiordu pod Narwikiem następnego dnia po zatopieniu „Groma”. 6 maja nad Rombakkenfiordem jej artylerzyści odnieśli sukces, zestrzeliwując samolot przeciwnika. Następnie przeszła do Skjelfiordu, gdzie 8 maja była wizytowana przez admirała floty Williama Boyle’a
trzeci link od góry pisze:21 kwietnia 1940 „Grom" i „Błyskawica" weszły do fiordu Vest i po zatankowaniu paliwa przystąpiły do patrolowania wód i fiordów przy jego wschodnich wybrzeżach. Na służbie patrolowej spędziły cały tydzień.(...) Pod koniec kwietnia dowództwo alianckie podjęło próbę zmuszenia garnizonu niemieckiego w Narviku do poddania się.(...) „Grom" działał w fiordzie Rombakken,(...) „Błyskawica" penetrowała fiordy położone na południe od Narviku. Zadaniem okrętów było niszczenie stanowisk nieprzyjacielskich, dróg i torów kolejowych.(...) 29 kwietnia, po wyczerpaniu paliwa, „Błyskawica" udała się do fiordu Skjel, a jej zadania patrolowe w okolicach wyspy Baroy przejął „Grom". 3 maja, wczesnym rankiem, „Grom" powrócił do fiordu Rombakken. Obserwatorzy z „Groma" usiłowali dokładnie zlokalizować niemieckie stanowiska, ale na tle skalistego wybrzeża nie było to łatwe. O godz. 4.00 Niemcy wystrzelili 88 mm pocisk, który przebił prawą burtę i spowodował drobne uszkodzenia w kotłowni. „Grom" musiał się wycofać poza zasięg ognia dział nieprzyjacielskich. Po prowizorycznym naprawieniu uszkodzeń niszczyciel ponownie wszedł do fiordu i zniszczył trzy działa baterii niemieckiej. Noc z 3 na 4 maja „Grom" spędził u wejścia do fiordu Rombakken, a świtem znów przystąpił do walki niszcząc dwa kolejne działa nieprzyjacielskie 75 mm, ściągnięte na stanowiska pod osłoną ciemności.
I robi się z tego niezła zagwozdka.

Zaznaczyłem jeszcze kolorami co trzeba:

1. (na czerwono) - kiedy okręty (po przybyciu do Vestfiordu) rozpoczęły służbę patrolową i co dokładnie robiły? Czy osłaniały HMS Warspite, czy gnębiły Niemców na brzegu (jak później "Grom" w Rombakkenfiord), czy jedno i drugie?

O osłonie Warspite wspomina tylko artykuł o Gromie. Cały tydzień na patrolach, czyli jak rozumiem 22 lub 23.04.40 - 28.04.40 (niedziela)?

2. (niebieski). No tu się robi jajo. Jeśli dobrze rozumuję, to ciotka Wikipedia informuje nas, że "Grom" zmienił "B" we fiordzie Rombakken, 29.04. Czyli "B" już musiała tam być. HMS "Warspite" był pod Narwikiem przynajmniej do 24.04 (kiedy odpłynął, nie wiem), więc "Błyskawica" faktycznie mogła tam pływać parę dni.
ALE trzecia strona twierdzi że to "Grom" sterczał w Rombakken i zmienił "B" w jej rejonie, opuszczając w tym celu Rombakken! :cojest:

"Błyskawica" 29.04 udaje się na remont. 02.05.40 została ostrzelana w fjordzie Rombakken i zmieniona w nocy przez Groma, w.w. linki są zgodne (hurra!). Tyle wiem.
Kiedy "B" ukończyła remont i co po nim robiła?
Da się w ogóle stwierdzić jak dokładnie przebiegała służba obu okrętów do 02.05.40?

03-04.05.40 wszystko wiadomo. "Grom" czycha na Hansów, tonie, a 05.05.40 pod wieczór wpływa tam "Błyskawica".
Na pewno patroluje fiord Rombakken następnego dnia - 06.05.40. 08.05.40 jest już w Skjeldfiordzie i wizytuje ją William Boyle.
Jak długo "Błyskawica" po zatopieniu "Groma" patrolowała w tym fiordzie?


Najlepiej było by zajrzeć do dzienników pokładowych obydwu niszczcieli, ale znalazłem tylko wyrywki z "Błyskawicy".
Można gdzieś znaleźć wincyj? :gazeta:

...................................................................................................................................................................................................................
PS: jak dotąd niezbyt interesowałem się naszą PMW w czasie wojny. Chciałbym nadrobić braki.
Może ktoś polecić jakąś dobrą pozycję/pozycje n.t. ORP "Grom" i "Błyskawica", lub o naszych okrętach z IIWŚ ogółem (na razie ostrzę sobie zęby na monografie AJ-Press :mrgreen: )?

Pozdrawiam!

Voinar
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: PMW pod Narwikiem

Post autor: tom »

A zerkałeś do książki M. Twardowskiego o "Gromie" i "Błyskawicy"? Poza tym w "Granatowej załodze" W. Cygana też jest trochę szczegółów - które pozwalają dać odpowiedź na niektóre pytania.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6402
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: PMW pod Narwikiem

Post autor: Peperon »

Zostaje jeszcze nieśmiertelny Pertek i wspomnienia W. Kona.
Trochę ze wspomnień Kona jest w "Wojna za kręgiem polarnym" A. Perepeczki.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ