Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

retopa
Posty: 39
Rejestracja: 2006-02-24, 19:58
Lokalizacja: Warszawa

Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: retopa »

Witam i z góry przepraszam, że być może niepotrzebnie zawracam głowę. Możliwe, że potrzebne mi informacje są już na tym forum, ale jakoś nie mogłem znaleźć.
Rozpocząłem przygotowania do budowy makiety portu w Pucku z lat ok. 1920-1925. Będę wdzięczny za wszelkie zdjęcia z tego okresu. Wiem, że w tym niewielkim basenie portowym stacjonowały zarówno torpedowce, kanonierki, jak i kutry rybackie. I tak też ma docelowo wyglądać moja dioramka w skali 1/700.
Przewidziane są:
- ORP "Mazur" (już wykonany model SMS "V-105" z HP Models),
- ORP "Podhalanin" (świeżo zakupiony SMS "A-80" z NNT Modell),
- ORP "Komendant Piłsudski" (świeżo zakupiony "Heisternest" z Samka) oraz
- fragment nabrzeża z rampą dla wodnosamolotów i dźwigiem, trzy kutry rybackie oraz barka z węglem (zamówione z polskiej firmie Evadam z Warszawy),a także
- wodnosamolot Friedrichshafen FF33 (przerobiony z Shorta 184 z AJM Models).
W związku z tym mam kilka nurtujących mnie pytań:
1) w jakich latach ww. okręty nosiły burtowe oznaczenia literowe (tzn. odpowiednio "MR", "PH" i "P")?
2) czy ta pochyła rampa, jaką można zobaczyć choćby w makiecie Pucka Mirage'a rzeczywiście służyła do spuszczania wodnosamolotów do basenu?
3) w jakich latach wycofano z użycia wodnosamoloty FF-33 i FF-49?
4) czy bazujące w Pucku kutry rybackie miały rejestracje Helskie (tzn. np. HEL-27)?
5) czy "siedziba" Morskiego Dywizjonu Lotniczego" w Pucku była w tym samym miejscu co basen portowy?
Z góry dziękuję za porady i odpowiedzi oraz za wszelkie zdjęcia portu Puckiego z tego okresu.
Pozdrawiam.
Tomek Małysz
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: Chemik »

retopa pisze:3) w jakich latach wycofano z użycia wodnosamoloty FF-33 i FF-49?
Według książki Andrzeja Morgały "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924":
Friedrichshafen FF-33E - 1 sztuka - w służbie VIII.1920 r. - koniec 1923 r., po czym jako szkolny do nauki "kołowania" na wodzie (bez możliwości oderwania się od lustra wody) do IX.1925 r.;
Friedrichshafen FF-33H - 1 sztuka - w służbie 15.VII.1920 r. - koniec VIII.1920 r.;
Friedrichshafen FF-33L - 1 sztuka - w służbie VIII.1920 r. - X.1921 r.;
Friedrichshafen FF-49B - 1 sztuka - w służbie VIII.1920 r. - 15.I.1921 r.;
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: ptasznik »

retopa pisze: 1) w jakich latach ww. okręty nosiły burtowe oznaczenia literowe (tzn. odpowiednio "MR", "PH" i "P")?
Od początku 1932 do połowy 1937 roku.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: Marmik »

2) czy ta pochyła rampa, jaką można zobaczyć choćby w makiecie Pucka Mirage'a rzeczywiście służyła do spuszczania wodnosamolotów do basenu?
Nie. Rampa służyła głównie do wyciągania łódek na zimę lub do napraw.

W tym basenie przez większą część roku nie wcisnąłby się żaden samolot :)

Ponadto makieta Mirage'a moim zdaniem mocno nie trzyma skali, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość basenu, w którym na wcisk zmieściłoby się góra 6 torpedowców/traulerów, a nie 8-9 jak na oko oceniam po zdjęciach makiety. Ogólnie to podziwiam Mirage'a, że tak skopał taki fajny pomysł. W tej makiecie w zasadzie nic nie jest tak jak być powinno. Począwszy do tego, że R-XIII i Kaszub nigdy się nie mogły spotkać... a jeśli wziąć lata trzydzieste to co powinno być w zagłębieniu na kadłuby (Kaszub pocięty na złom, a Mazur wyglądał inaczej)? To co jest w dioramie to Nurek, a nie ORP Nurek i w momencie przybycia Lublinów też już go nie było. Czyli mamy do wyboru (pomijając problem wymiarów) albo wszystkie pływające, ale bez Lublina, albo Lublin, ale bez wszystkich pływających, czyli port-widmo.

Obrazek

Obrazek
4) czy bazujące w Pucku kutry rybackie miały rejestracje Helskie (tzn. np. HEL-27)?
Nie. Jeśli możemy te małe łódki wiosłowe lub żaglowe (wiekszość nawet bez toi-toia) nazwać kutrami jeśli nosiły to oznaczenia PUCK (względnie PUC, ale to już chyba dużo później).
Obrazek
Obrazek
5) czy "siedziba" Morskiego Dywizjonu Lotniczego" w Pucku była w tym samym miejscu co basen portowy?
Nie. Zupełnie gdzie indziej. Polecam książeczkę Komorowskiego pt "Porty Pucka". Teren zajmowany przez MDLot, był rozległy, a basen (na marginesie to własnie tam dokonano zaślubin z morzem) był nieco ponad pół kilometra na zachód od portu.
Obrazek
Obrazek
peck.jpg
peck.jpg (211.17 KiB) Przejrzano 8365 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: Maciej »

O, świetnie! Dziękuję za odpowiedzi.

Mnie również, interesuje Puck.
Nigdy nie miałem dość czasu by temat zgłębić.
Dziś, przejeżdżając przez Puck dość trudno zauważyć pozostałości po MDL.

Po za tym, to bardzo urokliwe miasteczko. :-)

Pozdrawiam,
Maciej
retopa
Posty: 39
Rejestracja: 2006-02-24, 19:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: retopa »

Dziękuję wszystkim za szczegółowe odpowiedzi. Będę się starał jednak jakoś upchnąć FF-33 może na redzie portu. Na razie kończę dioramkę z polskimi "pancernikami' rzecznymi na Prypeci (lub ogólnie na Morzu Pińskim).
Pozdrawiam
Tomek Małysz
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: ptasznik »

Można dodać, że według mapek we wzmiankowanej książce długość nabrzeża południowego wynosiła wówczas circa 37 metrów, czyli tyle co obecnie. Sam zaś basenik portowy poza zmianą długości pozostałych nabrzeży trzyma dawną formę.
Sympatyczne miasteczko i miły rejsik GOSKiem.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Makieta wczesnej bazy PMW w Pucku - pomocy

Post autor: ptasznik »

Piękne zdjęcie lotnicze zapchanego portu. To gdzieś chyba około 1923 roku.
Są trzy torpedowce, środkowy chyba ''Kujawiak''. Jest też holownik ''Castor''.
ODPOWIEDZ