Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Biela
Posty: 78
Rejestracja: 2010-03-08, 22:50
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: Biela »

MW IIRP nie jest w strefie moich zainteresowań. Zwykłem wypowiadać się w oparciu o dokumenty i wspomnienia świadków zdarzeń. Unikam wyciągania wniosków, gdyż uważam że jestem tylko pasjonatem a nie fachowcem. Nie kończyłem żadnych uczelni, które predysponowały by mnie do stawiania jednoznacznych opinii.
Ale do rzeczy, wysłanie dział plot. do Wielki Brytanii, mógł bym uznać za błąd gdybym wiedział że:
1. ilość zgromadzonej amunicji na wybrzeżu, pozwala na zapewnienie do nich np. 10 jednostek ognia.
2. dysponuję przeszkoloną obsługą dla tych dział.
3. dysponuję na szczeblu, minimum baterii, kadrą dowódczą.
4. dysponuję środkami łączności zapewniającymi ich działanie
5.dyspomuję siecią obserwacyjną.
Po spełnieniu tych wymagań, uznał bym nie tylko za błąd, ale za zdradę stanu wysłanie ich w przededniu wojny gdziekolwiek.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: SmokEustachy »

Biela pisze:MW IIRP nie jest w strefie moich zainteresowań. Zwykłem wypowiadać się w oparciu o dokumenty i wspomnienia świadków zdarzeń. Unikam wyciągania wniosków, gdyż uważam że jestem tylko pasjonatem a nie fachowcem. Nie kończyłem żadnych uczelni, które predysponowały by mnie do stawiania jednoznacznych opinii.
Ale do rzeczy, wysłanie dział plot. do Wielki Brytanii, mógł bym uznać za błąd gdybym wiedział że:
1. ilość zgromadzonej amunicji na wybrzeżu, pozwala na zapewnienie do nich np. 10 jednostek ognia.
Dlaczego na wybrzeżu? Za granicę wysłano 168 działek oraz amunicję.

2. dysponuję przeszkoloną obsługą dla tych dział.
3. dysponuję na szczeblu, minimum baterii, kadrą dowódczą.
4. dysponuję środkami łączności zapewniającymi ich działanie
5.dyspomuję siecią obserwacyjną.
Po spełnieniu tych wymagań, uznał bym nie tylko za błąd, ale za zdradę stanu wysłanie ich w przededniu wojny gdziekolwiek.
W sierpniu 1939 znaleziono kilka (8?) sztuk szykowanych do wysyłki i na krzywy ryj je uruchomili, bez szkolenia itp.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: SmokEustachy »

Marmik pisze:
SmokEustachy pisze:Jak widzę nikt tu nie znalazł argumentów kwestionujących...
Bo widzisz, znając Twoje wywody od lat, każdy ma wylane na Twoje tezy. Brutalne, ale niestety prawdziwe.
SmokEustachy pisze:3. Prosta mapka pokazująca strefę ostrzału Gdyni przez sowiecki pancernik widzę przerasta.
Ciebie? :-D
Z reakcją na wywody Colonela, nieco zbyt radykalne u tego mitycznego "każdego" też słabo.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: Maciej »

To była "reakcja na wywody Colonela":
Maciej pisze:O, następny nawiedzony!
Zrób nam uprzejmość, proszę, i znajdź sobie inne, odpowiedniejsze miejsce w sieci.
Tymbardziej, że mamy tu już lokalnego kaznodzieję.
Ostatni akapit dedykowałem Tobie, smoku. ;)

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: SmokEustachy »

To jest jedynie wyraz emocjonalnej niestabilności a nie reakcja.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: Maciej »

To mówisz, że gramy w tym samym klubie? :cfaniak:

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Biela
Posty: 78
Rejestracja: 2010-03-08, 22:50
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: Biela »

SmokEustachy napisał(a):
Dlaczego na wybrzeżu? Za granicę wysłano 168 działek oraz amunicję.
W sierpniu 1939 znaleziono kilka (8?) sztuk szykowanych do wysyłki i na krzywy ryj je uruchomili, bez szkolenia itp.

Sorry, ale chyba coś przeoczyłem. To dyskusja nie dotyczy obrony wybrzeża? Wiadomo co z 8 działami, ale gdzie upchnąć pozostałe 160 ? Jeśli na terenie całego kraju to powinienem dołożyć jeszcze pkt. 6 A ciągniki do tych dział ? itd. itd...
Najlepiej widać to było na przykładzie, otrzymanych tuż przed rozpoczęciem działań wojenny czołgów francuskich R-35, jak można wykorzystać broń, bez odpowiedniego wyszkolenia żołnierzy i dowódców.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: Marek T »

SmokEustachy pisze:W sierpniu 1939 znaleziono kilka (8?) sztuk szykowanych do wysyłki i na krzywy ryj je uruchomili, bez szkolenia itp.
Co dokładnie znaleziono?
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: SmokEustachy »

Marek T pisze:
SmokEustachy pisze:W sierpniu 1939 znaleziono kilka (8?) sztuk szykowanych do wysyłki i na krzywy ryj je uruchomili, bez szkolenia itp.
Co dokładnie znaleziono?
No Boforsy 40mm szykowane do wysyłki. A nie znaleziono?
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: SmokEustachy »

Biela pisze:
Sorry, ale chyba coś przeoczyłem. To dyskusja nie dotyczy obrony wybrzeża? Wiadomo co z 8 działami, ale gdzie upchnąć pozostałe 160 ? Jeśli na terenie całego kraju to powinienem dołożyć jeszcze pkt. 6 A ciągniki do tych dział ? itd. itd...
Najlepiej widać to było na przykładzie, otrzymanych tuż przed rozpoczęciem działań wojenny czołgów francuskich R-35, jak można wykorzystać broń, bez odpowiedniego wyszkolenia żołnierzy i dowódców.
R 35 to raczej problem dowodzenia.
2. samo wybrzeże by skonsumowało a tak z 40 działek. resztę po lotniskach ustawiasz i we Warszawie.,
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Rok 1939 - koncepcja bólu dowodzenia

Post autor: karol »

Muszę chyba fejsa zlikwidować, bo nawet dyrektor Miegoń obraził się na moją opinię, że dowodzenie w 1939 roku było optymalne na Wybrzeżu :( Ale było takie i tyle w temacie ;)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ