niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?...

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: Seth »

AdrianM pisze:A czy nie logiczniej byłoby najpierw podjąć decyzję czy my wogole będziemy budować OP? I może kiedy to mieć nastąpi. A później dopiero szukać programu przejściowego?
SmokEustachy pisze:Fregaty miały przechować marynarzy do czasów Gawrona a Kobbeny do czasów Orki. Jak chcemy mieć okręty to musimy mieć przechowalnie.
No i tu moim zdaniem powinna pojawić się odpowiedź na niektóre pytania.
Jak chcemy mieć okręty i stać nas na nie (czyli realna jest budowa/zakup w ciągu powiedzmy 10 lat?), to możemy myśleć o programach przejściowych/przechowalniach.
Jeżeli nie, to przechowalnie na złom i nie zawracajmy sobie więcej głowy :?
Jeżeli dobrze pamiętam, to najpierw Foxtroty były przejściowe bo nie było nas stać na więcej Orłów.
Potem przeszliśmy na przejściowe Kobbeny, aż wreszcie Orzeł też doczekał tego, że po modernizacji (?) miał się stać okrętem przejściowym do momentu wybudowania Orki.

Czyli od ponad 20-tu lat nasi podwodniacy szkolą się na okrętach przejściowych??
Przejściowych, czyli jak rozumiem nie takich jak byśmy chcieli? Niezgodnych z naszymi wymaganiami/oczekiwaniami ? ......niepełnowartościowych ????
To może lepiej było zainwestować w symulator dla kadry + ewentualne staże na okrętach niemieckich, szwedzkich, norweskich .....
Pewnie wyszłoby taniej, a przynajmniej szkolili by się na nowoczesnych okrętach.
Jak wygląda teraz szkolenie/wyszkolenie kadry Orła ?
Ile czasu spędzili na morzu (w zanurzeniu) od początku 2014 roku (tak, wiem że okręt jest w remoncie od połowy 2014) ???

Przejęcie norweskich Uli ?
Przecież one są tylko o 3-6 lat młodsze od Orła :-(
Ja rozumiem, że wyposażenie itd, ale to bedzie oznaczać, że bedziemy na nich pływać kolejne 20 lat jako okrętach przejściowych
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: szafran »

Poza Orłem i okrętami przedwojennymi chyba wszystkie były przejściowe...
Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: Seth »

4szt Whiskey też? (pytam poważnie bo nie jestem przekonany ....dobra sprawdziłem, rzeczywiście nie były nówki sztuki jak je braliśmy)
No ale i tak miały raptem po 10 lat, nie to co 25-letnie Foxtroty, czy 35-letnie Kobbeny....
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: SmokEustachy »

Seth pisze: Jak chcemy mieć okręty i stać nas na nie (czyli realna jest budowa/zakup w ciągu powiedzmy 10 lat?), to możemy myśleć o programach przejściowych/przechowalniach.
Stać to nas stać ale teorie są dwie: normalna i spiskowa. Spiskowa jest taka, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić uzbrojenia zdecydowanie antyrosyjskiego.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: Marmik »

marek8 pisze:Czy mam to rozumieć jako fakt, że imć moderator nie życzy sobie moich postów w temacie czy tylko chodzi o słynną rodzimą klątwę marnego kojarzenia szerszych kontekstów wydarzenia? ;)
A rozum sobie jak chcesz. Byle bym nie zamykał kolejnego wątku.


Specjalnie na potrzeby wylewania setek znaków utworzyłem wątek http://fow.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=8551 i w takich celach proszę z niego korzystać, bez jakichkolwiek ograniczeń.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: Waldek K »

Ponieważ wątek jest/miał być :roll: o tym, że w czasie wizyty w Gdyni niemieckiego o.p. miała zostać jakoby podpisana umowa na wypożyczenie od Niemiec dla naszej MW właśnie okrętów podwodnych, to proponuję, aby jeśli ta umowa nie zostanie podpisana 8) wątek zamknąć z chwilą rzucenia cum przez tę jednostkę.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: Seth »

SmokEustachy pisze:
Seth pisze: Jak chcemy mieć okręty i stać nas na nie (czyli realna jest budowa/zakup w ciągu powiedzmy 10 lat?), to możemy myśleć o programach przejściowych/przechowalniach.
Stać to nas stać ale teorie są dwie: normalna i spiskowa. Spiskowa jest taka, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić uzbrojenia zdecydowanie antyrosyjskiego.
No ja właśnie nie jestem pewien czy stać :?
Jeżeli idę do sklepu kupić coś potrzebnego, ale na miejscu stwierdzam, że jednak jest za drogo bo mam "po drodze" kilka innych, ważniejszych wydatków to znaczy że mnie nie stać.
Tu widzę taką samą/podobną sytuację.
A odnośnie teorii - spiskowa do mnie nie przemawia, bo jednak coś tam kupujemy i np.program Wisła nie jest chyba przeznaczony do zestrzelenia sań Świętego Mikołaja (taki żarcik :lol: ) a obrony przed samolotami/rakietami konkretnego naszego sąsiada.
No chyba, że masz na myśli uzbrojenie typowo ofensywne (np.pociski manewrujące na OP), to może faktycznie, ale tu znowu JASM nie pasuje ? :?

Przybliż, proszę teorię "normalną" bo nie jestem pewien o czym mowa.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: AdrianM »

Jest prosta i normalna teoria nieudolnosci.

Normalna na swiecie niegospodarnosc.

I malo normalne zdolnosci naszych klas politycznych do konsekwencji. No bo chyba klasyka to udupienie tego co ci drudzy rozpoczeli?
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: SmokEustachy »

Moi drodzy: Wisły jeszcze nie ma podobnie jak Orki. Jak będzie to będzie to przełamanie tryndu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: niemieckie OP do szkoleń - fake news czy coś w tym jest?

Post autor: marek8 »

Wbrew pozorom świetnym i odautorskim wytłumaczeniem wszystkich tych finansowo-koncepcyjnych i wielu innych problemów min. z okrętami jest dawniej z dumą :bije: wypowiadane przez przedstawicieli narodu :bije: powiedzonko: "Polska nierządem stoi" :czytaj: I to w gruncie rzeczy chyba prawda nie tylko historyczna niestety... :(
Jeżeli sama istota państwa zasadza się na setkach i tysiącach najrózniejszych "nierządów" to jaki cud musiałby się stać aby nagle coś zaskoczyło z niewiadomej przyczyny zaczeło funkcjonować wedle innych zasad? Bo ktoś zadekretuje, że od teraz będzie uczciwie czy nawet tylko uczciwiej? Naiwności ludzka...
Najróżniejsze nierządy są wszędzi ale co wtedy gdy u nas jest ich sporo więcej i się własnie dlatego nie da... bo za wielu może stracić? :bije:
To apropo realności pewnych OP-zamierzeń czy koncepcji... Odnośnie zaś samych sił podwodnych obecnej doby - wie ktoś może ile - tak konkretnie kwotowo obecnie wydajemy na bieżące utrzymanie własnie floty podwodnej? Tak tej mocno groteskowej w postaci Orła i Kobbenów... To wbrew pozorom bardzo istotne w temacie pytanie...
ODPOWIEDZ