Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Waldek K pisze: 2021-03-12, 19:59 Również Brytyjczycy szturmują nas swoim Arrowhedem połączonym z CAMMem dla Narwi. Obyśmy tylko za bardzo nie kombinowali...
Czemu odnoszę wrażenie, że UE zablokuje ten deal? Poza tym minął rok odkąd zamknęliśmy się na dwa tygodnie :)
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Ja tam się do polityki nie mieszam :wink: ja tylko czytam newsy:
Brytyjczycy walczą o #Narew i #Miecznik-a - w styczniu z Londynu przyszedł do MON list potwierdzający gwarancje rządowe ToT, licencji i kredytu, a w kwietniu ma być wizyta w Polsce sekretarza obrony.
https://twitter.com/mswierczynski1/stat ... 6870920192
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Przyszłość MW

Post autor: marek8 »

Minister coś mówił? A kto go tam wie, czy chodziło mu o faceta z Gromem na pokładzie czy też o możliwość montażu pocisków balistycznych na frachtowcach? :P - takie rzeczy to wiedzą tylko "ułani" wraz z paniami od wiadomo jakiej, sprawdzanej wszak przez obecnych podręcznikowców nauki ;)
Nakręcanie się potencjalną ofertą czy choćby możliwością takowej jest zaś o tyle "trudne", że w naszych realiach najlepsza oferta może "zniknąć" a najdziwniejsza być skierowana do realizacji. Jakie więc znaczenie ma czy lepszy jest projekt X czy Y skoro tak na serio decyduje zawsze w pierwszej kolejności czynnik swoiście rozumianej polityki, potem rzekome powiązanie tegoż z wyborem oferenta, który nie tylko ma projekt zrealizowac ale też nas "bronić" :aniol: i dopiero po tych obowiązkowych "elementach" wchodzim na płaszczyznę lepiej czy gorzej odrobionych elementów analitycznych, z których tak naprawdę nazbyt wiele nie wynika...
O tym czy kupim czy nie zadecyduje nigdy ogółowi nie ujawniona "action" na jakieś trywialnej płaszczyźnie biznesowej właściwie umocowanych ludzi... :(
Mając powyższe na względzie powinniśmy sobie nabyć "okręt" - platformę z pustymi komorami i pustymi przestrzeniami pod montaż sensorów, które się kupi w najnowszej wersji jakby co ?... :dupa: Nikt - poza być może tymi co są tam zatrudnieni nie do końca widzi sens PMW jako znaczącej siły choćby tylko obronnej i wszyscy wiemy dlaczego tak jest... :czytaj:
Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Przyszłość MW

Post autor: Seth »

"Minister Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką"

Narodowe fregaty budowane w Stoczni Wojennej ?? :lol:
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Przyszłość MW

Post autor: Wojciech Łabuć »

Zacznę się martwić jak w to wszystko zostanie wplątana Poczta Polska.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Ano dostarczą do każdego Polaka pocztówki z fregatami. Będą się chwalić, że robimy fregaty milionami. Fregata na swoim plus.
Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Przyszłość MW

Post autor: Seth »

https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... y,79cfc278

No, przy takim zarządzaniu to nawet pocztówek myślę, że nie będzie.
Ale, że "trochę" sa$inów pójdzie w błoto, to jestem niemal pewien :?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

Seth pisze: 2021-03-15, 16:37 ...Ale, że "trochę" sa$inów pójdzie w błoto, to jestem niemal pewien :?
Ciekawe do czyjej sakiewki...
Czyżby znowu jakiś wójt z Zadupia Małego miał się wzbogacić ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Trochę się im nazbierało. To dobry kubeł zimnej wody. To co oni tam odpierniczają z tym wszystkim woła o pomstę. Czasami jest śmiesznie, ale tu wygląda, że albo wojsko totalnie odleciało i nie mają kompletnie styczności z ziemią albo biznes. No może być tak, że stocznia większość sprzętu wyprzedała oprócz tego potrzebnego do remontów i by ruszyć z jakąkolwiek produkcją muszą kręcić ceny. Pal ich tam wie, ale wygląda, że za pojedyńczą fregatę powinniśmy płacić jakieś 6-8 mld złotych. Ktoś wie czy to dużo, czy mało? ;)
Piotr S.
Posty: 2303
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

Minister Błaszczak poinformował, że zbudowane mają zostać 3 okręty “obrony wybrzeża”, w polskich stoczniach. Umowa ma zostać zawarta do połowy bieżącego roku. Cieszy nas taka decyzja, tylko czy tak krótki termin pozwoli na sformułowanie korzystnej umowy?
Rozpoczynamy procedurę zakupu 3 okrętów obrony wybrzeża #Miecznik. Podpisałem stosowne dokumenty. Każdy z okrętów będzie miał siłę rażenia większą niż używana w Marynarce Wojennej Morska Jednostka Rakietowa. Chcemy, aby umowa została zawarta do połowy bieżącego roku. https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/ ... -miecznik/
W tym wypadku nie ma byka jak do połowy roku ma być zawarty kontrakt to góra w MON na pewno wie już dziś z kim podpiszą umowę i wiedzą jaki projekt okrętu będzie budowany .

Jeszcze jedna ciekawostka
Szef MON wydaje się być zdeterminowany do realizacji programu. "Będę nadzorował przebieg tego procesu. Nie dopuszczę do tego, żeby cena została przeszacowana. Nie dopuszczę również do tego, żeby wymagania zostały zawyżone, gdyż w ciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z dwoma problemami. Z jednej strony wykonawca zawyżał cenę, z drugiej wojsko zawyżało wymagania" - cytuje ministra na swoim twitterowym profilu MON https://www.defence24.pl/ruszyl-program ... a-miesiecy
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

Powiem szczerze

Czym dłużej o tym myślę i czym więcej zbieram informacji tym bardzie podoba mi się wersja:

https://www.defence24.pl/wloskie-zaanga ... 0.facebook

Ja wiem, że polityka i nic z tego może nie wyjść. Możemy je budować nie 18 lat jak "Ślązaka", ale nawet więcej. Jednak na dzień dzisiejszy i w świetle tych deklaracji polityków, jestem za takim rozwiązaniem. Jednak co będzie za 20-30 lat? Czy takie okręty mają sens istnienia?

Jednak jak mniemam (wspomnijcie kiedyś moje słowa) wojny w przyszłości będą rozstrzygały chmary dronów bojowych a nie pojedyncze okręty. Tak więc lepiej by pomyśleć o okrętach bazach dla chmar dronów i ich sterowania, niż dla obecnych poglądów. Drony w przyszłości odegrają zasadniczą rolę. Czym więcej ich zostanie wysłanych tym lepiej. Przed chmarą dronów nie ma współczesnej obrony. Im więcej zniszczą mikrowybuchami na okręcie wroga tym lepiej. To dopiero po takim ataku można będzie myśleć o dobiciu wroga ciężką rakietą. Nasze pole walki się zmienia i czas by to zrozumieć.

No to dyskutujcie o matrixie

Powodzenia


Pozdrawiam
Maciej Tomaszewski
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Przyszłość MW

Post autor: marek8 »

Rozwinięcie technologii dronów w kontekście morskiego środowiska to jednak wymaga jeszcze trochę czasu. Zważywszy, że nie jesteśmy raczej pionierem nowych technologii (lub inaczej nie promujemy tych które mamy czy moglibyśmy mieć) to kierunek, choć koncepcyjnie wydaje się przyszłościowy w naszych realiach to trochę taki syreni śpiew... Ale temat jest mało interesujący - dla przykładu nie chcielibyście wiedzieć jakie grono było zainteresowane ciekawymi rosyjskimi danymi na temat właśnie wojny dronów ;( Tabula raza...
Co do szumnej deklaracji - oczywiście jej "wiążący charakter" chyba nie budzi niczyich wątpliwości? ;) Do kiedy to miały być te umowy na podłodki poprzednika czy też "szwedzkie" pomostówki bo już zapomniałem... Nieważne czy nazwiemy to fregatą czy krążownikiem - kwoty poczebne na taką realizację są na tyle znaczące, że wszelakie "zabetonowane frakcje" okołomonowskie w ciągu kilku najbliższych miesięcy projekt uczynią kolejnym odcinkiem zaniedbanego ostatnio cyklu, o tych co to rodzimej bandery nie podniosły...
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Przyszłość MW

Post autor: Orlik »

Piotr S. pisze: 2021-03-15, 19:48 Minister Błaszczak poinformował, że zbudowane mają zostać 3 okręty “obrony wybrzeża”, w polskich stoczniach. Umowa ma zostać zawarta do połowy bieżącego roku.
Nie pierwszy to raz MON coś podpisuje, ale chociaż wiemy, że FAK się po raz kolejny zakończył. ;)

Ot taka historia choroby:
Polskie wojsko od lat pracowało nad projektem "Miecznik", który miał reaktywować Marynarkę Wojenną. Tuż przed rozpoczęciem jego realizacji szef MON Mariusz Błaszczak dostał propozycję konkurencyjnego projektu z Wielkiej Brytanii – dwa razy droższego. W efekcie Marynarka Wojenna wciąż tkwi w zapaści, a okrętów jak nie było, tak nie ma.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ik/79zrss6

Bo jeśli nie wiemy DO CZEGO, to będą nam wybierać według swoich interesów i preferencji, albo co najwyżej zdawać się na przypadek.
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Orlik pisze: 2021-03-16, 10:26 https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ik/79zrss6
Hehe, czyli historia jak to Cierzan zakończył FAK :))))

Co ci ludzie w ogóle wyprawiają? Przecież to się w głowie nie mieści. Lata pracy idą do kosza, a będą decydować arbitralne ustalenia zarządu niewydolnej stoczni. To się po prostu w pale nie mieści :) Przecież to jest jakiś kabaret. Co to ma być?!

Okręt będzie spełniał oczekiwania MW jest to idealna platforma na Bałtyk :x Będzie tani, z pewnością dwa razy tańszy niż u konkurencji, a 1.5mld to przecież rewelacja w porównaniu z 800mln EUR za FREMM :clever: Będzie niczym połączenie vunderwaffe i supermana :o Przemysł stoczniowy się nam odrodzi :czytaj:

Ten Cierzan z Błaszczakiem to jakieś geniusze chyba... :shock:
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Przyszłość MW

Post autor: marek8 »

Ja przepraszam ale co nowego zostało napisane w rzeczonym artykule? Bo jakbyśmy mniej literacko napisali historię przedwojennych przetargów ze "złotych lat" PMW to by wyszły podobne "roszady", kombinacje czy próby "przepchnięcia wyżej" swojej oferty. Wszyscy już zapomnieli skąd się wzięły przedwojenne kanonierki czy prawdziwą "odyseję" z zakupem artylerii nadbrzeżnej i tego, że chyba najbardziej optymalne i już posiadane armaty grupka "zaradnych inaczej" opchnęła gdzieś tam jako sprzęt stokowy? :bije: To co naprawdę winno niepokoić to tak wysoka pozycja biznesowa byłych "specjalsów" co może nie do końca jest tak dobrym pomysłem jak się na pozór może wydawać a to z tego prozaicznego powodu, że dobry operator raczej ma cechy osobowościowe mało przydatne w biznesie - chyba, że takim jednorazowym :diabel: ... Ale w naszym kraju tzw. okołosłużby rules :x
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

marek8 pisze: 2021-03-16, 11:49 Ja przepraszam ale co nowego zostało napisane w rzeczonym artykule?
Lista bochaterów jest nowa. Sprawdzone mechanizmy faktycznie działają niezawodnie. Może człowiek czysto naiwnie myśli, że coś jednak... no może kiedyś, jak widać nie teraz :(
ODPOWIEDZ