Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Przyszłość MW

Post autor: Wojciech Łabuć »

Z "wieżowców" płynęły już wcześniej informacje, że to pierwsze z uwagi na "linię kredytową".
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

To pierwsze to raczej ze względu na budżetowy charakter rozwiązania. My natomiast projekt będziemy polonizować, czy też udoskonalać :)

Cokolwiek nie wybierzemy eskalacja kosztów na pewno będzie. Nie wynika to ze złej woli i to niczyjej, ale od naszych systemowych rozwiązań jakie sami sobie żeśmy zapewnili. Podstawowe pytanie, czy MON jest gotowy na takie, a nie inne koszta fregat i czy jest w stanie zabezpieczyć środki na to w terminie dłuższym niż dwa kolejne lata, gdy zasadniczo tych kosztów jeszcze nie będzie?

Linie kredytową może zapewnić nam każdy i to nie jest problem propozycji przez oferentów, ale raczej lokalnych rozwiązań i kwestii zaciągania zobowiązań. Wygląda na to, że po naszej stronie uległo to uporządkowaniu więc droga wolna, hulaj duszo piekła nie ma :diabel:
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

Marmik pisze: 2021-07-25, 22:04
m_k pisze: 2021-07-25, 11:36Coś wydają. Dostałem taki fajny album w 3FO. 280 stron zdjęć i nieco opisów. Nie wiem tylko czy to nie edycja limitowana.
A więc to nie jest wydanie MW tylko 3.FO. Takich inicjatyw realizowanych przez związki taktyczne lub dywizjony jest trochę, ale od dawna nie ma praktycznie nic co byłoby stworzone jakoś centralnie w celu promocji MW.

MiKo, to nie polityka tylko smutne stwierdzenie faktu.
Tu masz całkowitą racje. Chwała 3FO, choć to z okazji bardzo okrągłej rocznicy i zapewne takie działanie w przyszłym roku się nie powtórzy.

Więc pytanie co robi cała MW na swoją korzyść? Działania marketingowe w dzisiejszych czasach to absolutna konieczność i wiem, że inne floty to robią. Choćby po to by pozyskać wartościowe kadry, jeśli ktoś nie myśli o lepszych okrętach. Dobry marketing (mam bardzo duży staż w handlu w zachodnich korporacjach do poziomu dyrektora włącznie, bo wiecie mimo wykształcenia, to kiedyś oferta "forsa, fura i komóra" robiło swoje) nawet obecnie za ceną holownika dałby w przyszłości efekty nie tylko w postaci pozyskania lepszych kadr, ale funduszy na nowe okręty!

Znowu usłyszę, że "jesteśmy żołnierzami i zajmujemy się przygotowaniami do wojny a nie polityką", tylko... i tu pozostawię do dyskusji.

:shock: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Czysto kronikarsko to klepnięto:
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

To jak to jest umowę podpisano ale jaki projekt wybrano ? bo ani słowa o tym w mediach
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

No nie wybrano jeszcze projektu. Zresztą według tego co jest powiedziane będzie to niemal praca B+R. Platforma okrętowa będzie gotowcem, ale adaptacja i wybór systemów jest już po naszej stronie. Obecnie większość okrętów ma charakter modułowy i może być konfigurowana niemal dowolnie przez zamawiającego. My tu chcemy tworzyć własne ZSW, jakieś radary i to wymagać będzie sporo czasu bez względu na same kadłuby.

Teoretycznie znając dostępny budżet będzie konsorcjum łatwiej. Przy czym nie wiemy na ile to jest sztywne w umowie. Grunt, że zaliczki mogą zostać wydane :diabel:

Dodano po 31 minutach 26 sekundach:
I jeszcze rzutem na taśmę konkretne kwoty i deklaracje:



Wygląda, że potrafimy budować dużo taniej niż cały świat zachodni. Ceny wręcz chińskie i zakłam, że stocznie czeka świetlana przyszłość i chętnych po nasze fregaty będzie dłuuuuga kolejka ;) :brawo:
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

AdrianM pisze: 2021-07-27, 14:14 No nie wybrano jeszcze projektu. Zresztą według tego co jest powiedziane będzie to niemal praca B+R. Platforma okrętowa będzie gotowcem, ale adaptacja i wybór systemów jest już po naszej stronie. Obecnie większość okrętów ma charakter modułowy i może być konfigurowana niemal dowolnie przez zamawiającego. My tu chcemy tworzyć własne ZSW, jakieś radary i to wymagać będzie sporo czasu bez względu na same kadłuby.

Teoretycznie znając dostępny budżet będzie konsorcjum łatwiej. Przy czym nie wiemy na ile to jest sztywne w umowie. Grunt, że zaliczki mogą zostać wydane :diabel:
Podpisanie czegoś takiego to żadna umowa umowa była by wtedy gdyby podpisano umowę na budowe okretów a tutaj mamy B+R to znaczy ,że wejdą w to nieszczesliwe dialogi technicznie itp a wszyscy byliśmy pewni ,że będzie już znany projekt skrojony pod polskie potrzeby oraz wybrany zagraniczny partner strategiczny , a tu się okazuje ,że nawet tego nie mamy .Powiem tak nie wiem jak wy to widzicie ale dla mnie to sa jakieś jaja nie tego sie spodziewaliśmy , a z drugiej strony co oni MON robił w sprawie wyboru fregaty przez tyle lat ? czemu wtedy nie było B+R .Dzisiaj powinien być czysty wybór gotowego projektu i to bym uznał za prawdziwą umowę na Mieczniki a to co się stało to jakas szopka .
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Piotr S. pisze: 2021-07-27, 14:53 a wszyscy byliśmy pewni ,że będzie już znany projekt skrojony pod polskie potrzeby oraz wybrany zagraniczny partner strategiczny
Przepraszam, ale nie wszyscy. Myślę, że sporo kolegów z naszego forum zdawało sobię sprawę, że nie da się tego zrobić w tak krótkim czasie. Niemniej podobnie wyglądało to przy programie Kormoran i tak też obiecywano, że będzie tak samo z programem Miecznik. Naprawdę można tu mówić o zaskoczeniu?
Piotr S. pisze: 2021-07-27, 14:53 Dzisiaj powinien być czysty wybór gotowego projektu i to bym uznał za prawdziwą umowę na Mieczniki a to co się stało to jakas szopka .
Premier przecież obiecywał nową normalność ;) A tak na poważnie to chyba masz rację, ale co możemy poradzić, że tak to u nas jakoś dziwnie działa? :) Pompa jakby faktycznie jakbyśmy zaraz mieli całą serię wybudować. Widocznie dla podratowania wizerunku potrzeba było czegoś większego :)

Sznase wybudowania w deklarowanych kwotach Miecznika jest dość optymistyczna. No ja się tam nie znam, ale wygląda to na grubymi nićmi szyte. Można przyjmować zakłady, czy bez zapewnienia dodatkowego finansowania to projekt kiedykolwiek ruszy. Niby nie jest beznakładowo, ale to w pierony nieadekwatna kwota w stosunku do głoszonych wymagań. Tam chyba kogoś mocno poklepało albo czegoś nie doczytał w tej ekspresowej koresponedencji z oferentami.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Mariusz Cielma podawał, że cały proces jest podzielony na 6 etapów. 1. Zawiązanie konsorcjum, 2. Podpisanie umowy z IU (to dziś), 3. Wybór zagranicznego partnera.. itd.
BTW. mjr Płatek, szef IU podał, że "do finału" weszły projekty z W. Brytanii, Niemiec i Hiszpani. 3 projekty koncepcyjne do końca listopada, umowa z wybranym dostawcą do końca roku.
I pamiętajcie, że podana kwota jest szacowana, bo niby jaka ma być skoro nie ma projektu. Zapewne wzrośnie.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

No to po drodze jeszcze 4 sukcesy do odtrąbienia. Jednak przebijemy Kormorana.

Tradycyjnie oby się Niemcom noga powineła?
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

Zaczynam się zastanawiać…

Procedura przetargowa w naszej armii teoretycznie miała zabezpieczać przed korupcją i złymi intencjami. Tymczasem jest gorzej niż było…

Zaczyna się wydawać, że obecna polityka „jazda bez trzymanki” w MON, daje lepsze efekty….

To co? Kiedyś było źle i wszyscy kradli, później był źle i wszyscy kradli czy teraz jest źle i wszyscy kradną bez tych …?

Pomijając argumenty, być może niedługo będziemy mieli F-35, Abramsy i coś nowego we flocie…

Przypomina mi się piosenka „Nie dbam o szarżę, ni o gwiazdki, Co kiedyś mi przystroją kołnierz! Wy piszcie klechdy i powiastki, i powiastki, Ja biję się jak musi żołnierz. … niech ją djabli, miłością moją jest karabin, karabin i klinga ukochanej szabli”

Może to złe dziś jest lepsze od złego jutra?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Przetargi są przereklamowane :D
A tak poważnie, to w Europie Zach. państwa jak tylko mogą, to kupują u siebie i nikt się nie pyta: "a przetarg był? "
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

m_k pisze: 2021-07-27, 17:48 Może to złe dziś jest lepsze od złego jutra?
To się oceni dopiero za tydzień ;)

Nie ma innej możliwości weryfikacji. Ja osobiście mam pewien dysonans poznawczy gdy słucham naszego wspaniałego ministra. Z jednej strony poważne braki, no bo nie mamy 250tyś żołnierzy bez których nie będzie odstraszania, a z drugiej lecą zakupy na ponoć 500mld, które nie koniecznie gwarantują nam potrzebne zdolności. Nie mamy doktryny obronnej i ciężko nam się zdecydować co ważniejsze. Kupujemy teraz lepiej, bo podobno za peło mało kupowało. To jest jakichś absurd!
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Poczytaj twitty Siemoniaka, to dopiero jest absurd! A całkiem niezłym ministrem obrony był, przynajmniej jak na okoliczności...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Przyszłość MW

Post autor: jogi balboa »

Wygląda, że potrafimy budować dużo taniej niż cały świat zachodni. Ceny wręcz chińskie i zakłam, że stocznie czeka świetlana przyszłość i chętnych po nasze fregaty będzie dłuuuuga kolejka ;) :brawo:
"Chińskie ceny" kojarzą mi się wyłącznie ze słynną "chińską jakością". Mam jakieś takie wrażenie że może być z tego dłuuuuuuga kolejka reklamacji :roll:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

Tak mnie zastanawia, czy przypadkiem program Miecznik nie wszedł na ścieżkę promu w Szczecinie lub co najmniej Gawrona. Przecież przy korwecie było tak samo. Najpierw podpisano umowę i zaczęto budowę okrętu, a co kilka lat zmieniała się konfiguracja uzbrojenia i wyposażenia elektronicznego . Chciałbym być złym prorokiem, ale boję się takiej powtórki z Gawrona.

Natomiast odnosząc się do uwagi m_k. Czy nie uważasz, że przy pomocy przetargu można by zbić ceny na nabywany sprzęt ?
Tak na chłopski rozum, to raczej słabo widzę eksploatację czołgów za 100 mln od sztuki, a z serwisem za oceanem. Stopień ich gotowości po kilku latach może być niższy, niż Caracali we Francji...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ