PMW książki dla początkującego.

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: Marmik, crolick

MiloszKudlaty0
Posty: 6
Rejestracja: 2019-10-13, 19:20

PMW książki dla początkującego.

Post autor: MiloszKudlaty0 »

Witam wszystkich nie wiem czy piszę w dobrym dziale, jeżeli nie to przepraszam. Zainteresowałem się jakiś czas temu historią PMW od początku jej istnienia do końca II Wojny Światowej. Jakie książki / artykuły polecacie na początek, czy seria z kotwiczką będzid dobra? Aktualnie czytam biografie Józefa Unruga autorstwa Mariusza Borowiaka. Za pomoc serdecznie dziękuje.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 754
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PMW książki dla początkującego.

Post autor: Zelint »

Zacznij od "Wielkich dni Małej Floty" Jerzego Pertka...
Obrazek
Wojciech Łabuć
Posty: 127
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: PMW książki dla początkującego.

Post autor: Wojciech Łabuć »

Z uwagi na to co czytasz obecnie polecałbym "Fala za falą" Eugeniusza Pławskiego. Wspaniała pozycja o początkach i działaniach podczas II wojny światowej a przy tym czyta się łatwo i przyjemnie. Zresztą w tej serii jest więcej ciekawych pozycji. Edmund Kosiarz i Jerzy Pertek to też dobry start. Nawet jeśli zgodność z najnowszą wiedzą historyczną czasem jest problematyczna. W dodatku z antykwariatów powinno być dość tanio. Dla walorów choćby estetycznych nie można zapomnieć o pracy Jana Piwowońskiego "Flota spod biało-czerwonej" gdzie Adam Werka po prostu rozpieszcza przepięknymi ilustracjami.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 5084
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: PMW książki dla początkującego.

Post autor: Peperon »

Myślę, że czteroksiąg Jerzego Pertka będzie dobrą pozycją na początek, ponieważ daje dość szeroki obraz działań polskich marynarzy podczas wojny. I to nie tylko marynarzy spod wojennej bandery. Drugim dobrym autorem jest Edmund Kosiarz i jego "Flota Białego Orła". Ciężko się go czyta, ale po Pertku nie powinien stanowić problemu.
Kolejnymi interesującymi pozycjami są również książeczki z serii Żółtego Tygrysa, ale te stare, które można spotkać na giełdach książkowych lub w antykwariatach. Proponuję "Atakuje was Piorun" - Damskiego oraz "275 dni Kujawiaka" - autora nie pamiętam. Była również pozycja o Orkanie oraz o ptaszkach, czyli "Miny za burtą".
Ciekawe pozycje są również w serii Typy broni i uzbrojenia, ale to raczej teksty monograficzne o uzbrojeniu lub okrętach. A były w tej serii opisane takie okręty jak: Burza, Gryf i chyba Jaskółki.
Z pozycji bardziej obrazowych, pisanych w sposób bardzo plastyczny i z dozą humoru to: "Torpeda w celu" - Romanowskiego oraz "Na kursie Bismarck" i "Sokoły siedmiu mórz" - Biskupskiego. Pozycje Biskupskiego pisane jeszcze podczas wojny, więc nazwiska są pozmieniane ze względów bezpieczeństwa. Całkiem na koniec twórczość Eryka Sopoćki i jego nieśmiertelne "Patrole Orła".
Myślę, że na początek wystarczy. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
SiSi
Posty: 71
Rejestracja: 2015-03-16, 14:11

Re: PMW książki dla początkującego.

Post autor: SiSi »

Wojennym tropem "Wilka" Zbigniewa Damskiego.
W małej objętości sporo o początkach floty podwodnej II RP, jej rozwoju w latach 30.,wrześniu '39, i pierwszych miesiącach wojny.
...
ODPOWIEDZ