Rosyjskie okręty wojenne XVIII i XIX w.

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1148
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Rosyjskie okręty wojenne XVIII i XIX w.

Post autor: Janusz Kluska »

Zakładam nowy temat poświęcony rosyjskim okrętom liniowym. Chyba największymi okrętami żaglowymi Rosji było 6 jedostek 120/130 dzialowych. Poproszę o informacje o nich, podaję nazwy: Varshava, Tri Svyatityela, Rossiya, Dvenadtsat Apostolov, Paris, Vielikij Knyaz Konstantin (pozwoliłem sobie użyć pisowni angielskiej bo tak szybciej można cokolwiek znaleźćw internecie, o cyrylicy nie wspominając, no chyba że za pomocą translatora).
Poniższy link http://koti.mbnet.fi/felipe/Russia/russia.html przedstawia sporą liczbę okrętów, ale mając odniesienie do takiej samej listy okrętów francuskich to jest tam sporo pomyłek. Janusz
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

punkt wyjściowy badań nad żaglowymi o.w. Rosji

Post autor: Andrzej J. »

Szanowny Panie Januszu!
Sugerowałbym postaranie się o współczesne książki Czernyszewa OL/Fregaty oraz Korwety etc. (nie pamiętam tytułów, wyszły kilka lat temu na 300-lecie floty) oraz tabelaryczny spis Daniłowa, jak tez bardzo trudno dostępnego Wiesiełago (spisok 1668-1860) z 1872 r. i dopiero od tego zacząć wszelkie projekty badawcze w temacie "Okręty żaglowe carskiej Rosji". Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Andrzej czemu tak piszerz o fllocie rosyjskiej a nie pozostalych ?

Widzac olbrzymia ilosc napisanego tutaj tekstu na temat flot francuskiiej oraz brytyjskiej, za czas spedzony pzy pisaniu i opracowaniu mozna byloby kupic sobie podstawowe ksiazki lub ich xera :-)

AvM
PS Uwaga powyzsza dotyczy szanownych 2 Panow pytaczy , a nie informatora !
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: punkt wyjściowy badań nad żaglowymi o.w. Rosji

Post autor: pothkan »

Andrzej J. pisze:Szanowny Panie Januszu!
Sugerowałbym postaranie się o współczesne książki Czernyszewa OL/Fregaty oraz Korwety etc. (nie pamiętam tytułów, wyszły kilka lat temu na 300-lecie floty) oraz tabelaryczny spis Daniłowa, jak tez bardzo trudno dostępnego Wiesiełago (spisok 1668-1860) z 1872 r. i dopiero od tego zacząć wszelkie projekty badawcze w temacie "Okręty żaglowe carskiej Rosji". Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Ф.Ф. Веселаго, Список русских военных судов с 1668 по 1860 год, Санкт Петербург 1872.
А.M. Данилов, Линейные корабли и фрегаты русского парусного флота, Минск 1996.
А.А. Чернышев, Российский парусный флот, т. 1-2, Москва 1997 i 2002.

Zaznaczam - ja tego nie mam, podaję tylko tytuły dla ułatwionego poszukiwania.

Ze swojej strony mogę dodać, że w 2006 wyszła na CD w serii "Военная Россия" encyklopedia "Парусный флот – электронный справочник". Danych jest tam całkiem sporo (goły tekst), co do wartości nie mam kwlaifikacji do oceniania - ale mnie wydaje się całkiem niezłe (bo najpewniej jest oparte na ww. i innych opracowaniach).

Bardzo przyzwoite (ponownie zaznaczam - moim skromnym zdaniem) jest również niemieckie opracowanie "Die russischen Kriegsschiffe 1856-1917" B. Gomma (Wiesbaden 1992-99), wydane w 9 tomach (a raczej zeszytach, bo w sumie ma to jakieś 700 stron). Wbrew nazwie pozycja zawiera również sporo danych na temat okresu przed 1856.
Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Dosyc dokladnie glowne typy , zwlaszcza Morze Czarne byly opisane w Sudostroeniach.

AvM
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Czasopismo "Briz" zamiescilo listy z Veselago .

AvM
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

AvM pisze:Czasopismo "Briz" zamiescilo listy z Veselago
A możesz je udostępnić - niestety tych numerów nie mam.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Re: punkt wyjściowy badań nad żaglowymi o.w. Rosji

Post autor: Ksenofont »

Andrzej J. pisze:Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Ostatnio podpisałem umowę na książkę o okrętach głównych flot XVIII i XIX w.
(Już mam 10 arkuszy o Francji i Wielkiej Brytanii, jeszcze tylko Hiszpania i Rosja...)
Myślę, że do następnego Bożego Narodzenia się wyrobię. :D
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Panie Tymoteuszu, bardzo się cieszę, gratuluję i czekam na zapowiedzianą książkę. Ale proponuję ją wydać w dwóch wersjach – pierwsza, dla takich głupków jak ja, niech będzie kompletna. Nie mam już dziś wątpliwości, że przeczytanie jej „od deski do deski” sprawi mi wielką przyjemność. Warto by jednak wydać także odmianę dla mędrców, do których żadną miarą się nie zaliczam. Ta wersja powinna zawierać tylko bibliografię i uwagę autora, aby czytelnik sam sobie te wszystkie książki i materiały kupił, a przynajmniej ich kserokopie, a wtedy będzie już wiedział tyle, co autor. Odstąpię Panu nawet „prawa patentowe” do takiego, niewątpliwie unikalnego wariantu!
Serdecznie pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Dla ulatwienia

Materialy o zatonieciu rosyjskiego okretu INGEMARLAND w drodze z Archangielska
na Baltyk znajduja sie w Archiwum w Szczecinie.

AvM
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Mam takie wrazenie, ze bylaby spora rzesza dozgonnie wdziecznych za pojawienie sie veselago w jakiejs formie pdfu. Wszelkie wyrzuty z pokora przyjmuje. Od zbyt ciezkich slow krytyki moze mnie uratuje, ze w tej chwili inwestuje w materialy o flocie weneckiej uzupelnione o dane z archiwow, ktore sukcesywnie mi sa przesylane dzieki uprzejmosci znajomego Wlocha.
Co do wspomnianego CD-roma - jest jakas stronka gdzie mozna go zamowic online?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Mam Veselago jako kopie z mikrofilmow.

AvM
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

AvM pisze:Mam Veselago jako kopie z mikrofilmow.
A mógłbyś je udostępnić - od bardzo dawna ich poszukuję.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Ale kto je zeskanuje.?

Marek wpadnij do mnie, sprzet jest , mozesz skanowac :-)

AvM
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Chyba jednak muszę się wybrać - tylko kiedy :cry:
Nowak Krzysztof
Posty: 2316
Rejestracja: 2004-08-26, 21:03
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Nowak Krzysztof »

Witam,
Anglicy zawsze twierdzili, że zbudowali nadłuższą serię okrętów liniowych według jednego projektu, a mianowicie typ Armada z 1806. Francuzi chyba mieli dłuższe serie (typ Temeraire), ale chyba najliczniejszy zbudowali Rosjanie (58 okrętów 66-działowych 2-pokładowych typu Sława Rossiji zbudowanych od 1733 do 1779). Czy to prawda ?
Pozdrowienia, Krzysztof Nowak.
ODPOWIEDZ