Szwedzkie okręty epoki żagla

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Powała
Posty: 11
Rejestracja: 2011-12-06, 05:34
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Szwedzkie okręty epoki żagla

Post autor: Powała »

Ramond pisze:Odsyłam do artykułu Waldemara Gurgula "Solen jakiego nie znamy? Ultima ratio regum" w "Okrętach" nr 7/2011, jak również do wcześniejszych trzech artykułów tegoż autora w "Morzu, Statkach i Okrętach".
Działa szrotowe nie były wcale tak rzadko spotykane, większość okrętów szwedzkich w tym okresie miała na pokładzie 2-4 sztuki. Działa szrotowe były również na uzbrojeniu niektórych polskich okrętów w Wismarze.
Na Solenie w czasie bitwy pod Oliwą znajdowały się dwa działa szrotowe nominalnie 48-funtowe.
Dziękuję za wskazówki. Zapoznałem się ze wskazanym artykułem - W. Gurgul napisał:
1624
Z tego roku zachowało się sumaryczne (bez szczegółowego przydziału dla konkretnych jednostek) zapotrzebowanie na działa dla eskadry zachodniej. Na jej uzbrojenie przeznaczono łącznie 62 żelazne działa 6-funtowe, 34 żelazne działa 3-funtowe, 16 brązowych 24-funtowych dział szturmowych (szrotownic) oraz 32 brązowe hakownice marsowe (M1757 oraz Strödda…).
Zatem szrotownice 24-rofuntowe, a nie 48-mio, skąd więc informacja o ich nominalnym wagomiarze 48 funtów?
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szwedzkie okręty epoki żagla

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Szwedzkie stormstycke (skrostycke) to TYP KONSTRUKCYJNY działa – tak jak karonada, haubica, działo haubiczne, foglerz, kanona kamienna – i jak one występowało w różnych kalibrach/wagomiarach. W szwedzkiej flocie najpopularniejsze (nie jedyne) były dwie odmiany: właśnie 24- i 48-funtowa.
Ramond
Posty: 240
Rejestracja: 2007-12-12, 17:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szwedzkie okręty epoki żagla

Post autor: Ramond »

Zatem szrotownice 24-rofuntowe, a nie 48-mio, skąd więc informacja o ich nominalnym wagomiarze 48 funtów?
W szrotownice 24-funtowe uzbrojono okręty eskadry w roku 1624. W czasie bitwy pod Oliwą na Solenie były szrotownice 48-funtowe. O czym Waldemar Gurgul pisze w dalszym ciągu artykułu. Są tam również zwymiarowane rysunki dział.
Awatar użytkownika
Powała
Posty: 11
Rejestracja: 2011-12-06, 05:34
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Szwedzkie okręty epoki żagla

Post autor: Powała »

Jasne. wszystko zrozumiałem, dziękuję.
ODPOWIEDZ