Jaki to okręt?

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Powała
Posty: 11
Rejestracja: 2011-12-06, 05:34
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jaki to okręt?

Post autor: Powała »

Znalazłem rycinę ciekawego okrętu,Obrazek
w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Fregata_%2 ... Caglowy%29 opisywanego jako fregata francuska "La Rieuse", co wydaje mi się absurdalną bzdurą jak wiele zawartych tam informacji; na http://wayofwar.org/forum.php ta sama rycina opisana jest jako "jeden z okrętów wojennych Królewskiej Floty Korony Duńskiej", co wydaje mi się bardziej prawdopodobne.
Okręt jest ciekawie otaklowany. Czy jest to XVI-XVII wieczna brygantyna? Czy gruba lina biegnąca od szczytu kolumny grotmasztu do podstawy fokmasztu niosła skośny żagiel, tak sugerują "fałdki", które mogą być zwiniętym sztakslem? Jakie rozmiary osiągały tego typu okręty? Jakie nosiły uzbrojenie?
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki to okręt?

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Oba podpisy są nieprawdziwe, a jeśli można fałszywość mierzyć jakąkolwiek miarą, to ten drugi jest jeszcze bardziej nieprawdziwy niż ów zaczerpnięty z Wikipedii.

Trzeba tu odróżnić fakty od czystej spekulacji i od wniosków z rzetelnej analizy.
1) Fakty są następujące: jest to oryginalna rycina francuska, zamieszczona w albumie Guéroulta du Pas, opublikowanym w 1710. NIE PRZEDSTAWIA ŻADNEGO KONKRETNEGO OKRĘTU (z imienia czy przynależności narodowej), bowiem podpis autora brzmi: „Barque longue. Servant pour les decuvertes, a escorter les Batiments Marchands et faire le Commerce pendant la Guerre.” Chodzi więc o „długą barkę”, typ traktowany przez jednych jako protoplastę korwety, przez innych jako protoplastę lekkiej fregaty, co jednak dokładnie na jedno wychodzi.
2) Podstawy do analizy: A) w duńskim archiwum znajdują się plany konstrukcyjne niezwykle podobnej jednostki, być może zbudowanej dla Duńczyków w Dunkierce. Uzbrojono ją w 8 dział 3-funtowych. NIE JEST TO TEN SAM żaglowiec co na rycinie, ale identycznego typu, różniący się mało istotnymi szczegółami.
B) W styczniu 1678 słynny konstruktor Hendrick zbudował w Dunkierce dla floty francuskiej długą barkę/korwetę „Rieuse”. Miała 55 ton tonażu, uzbrojona była w 6, potem 8 dział 4-funtowych; z pewnością mogła tak wyglądać jak na rycinie i była dokładnie tego typu oraz z grubsza wielkości.
Wnioski: zarówno Francuzi jak Duńczycy mieli w swojej flocie żaglowce tego typu.
3) Autor ryciny mógł się wzorować na jakiejś pojedynczej jednostce, ale wcale nie musiał. Chodziło mu o żaglowiec typowy dla tamtych czasów. Skoro autor był Francuzem, to bardziej jest prawdopodobne, że patrzył na okręty francuskie i z pewnością nie podróżował dla wykonania szkicu do Danii. Gdyby chciał napisać, że to długa barka „Rieuse”, albo że to żaglowiec duński, nikt by nie zabronił. Fakt, iż tego nie uczynił, czyni takie przypuszczenia czystą spekulacją.

Owszem, na grotsztagu stawiano grotsztaksel.
Długie barki francuskie miewały długość od zewnętrznej strony dziobnicy do zewnętrznej strony tylnicy 48-70 stóp, szerokość od 9 stóp 10 cali do 20 stóp, głębokość od 4 stopy 6 cali do 8 stóp 3 cali. Ta z duńskiego planu miała długość stępki 45 stóp, natomiast z francuskiego spisu takielunku - długość stępki 57 stóp.
Uzbrojenie wahało się od 2 dział 2-funtowych do 12 dział 4-funtowych (trafiła się też jedna z 8 działami 6-funtowymi).
Nie pytał Pan o to, ale na wszelki wypadek rozwieję nadzieje na jakieś związki z bałtyckimi pinkami. To ani typ z XVI, ani z początku XVII w. Barki długie budowano dla francuskiej marynarki wojennej w latach 1670-1710 i z tego samego okresu pochodzą wspomniane plany z duńskiego archiwum.

Krzysztof Gerlach
ODPOWIEDZ