wojna Rosyjsko - Japońska 1904 - 1905

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

VON FIGENAU
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-14, 18:04

wojna Rosyjsko - Japońska 1904 - 1905

Post autor: VON FIGENAU »

Szanowni forumowicze ! jeśli kogoś interesuje ta wojna to mam dwa tomy historii tej wojny wydane w Niemczech ok 1914 r. jeżyk niemiecki pisany gotykiem ,ładne wydanie z planami mapami etc ..... prosze mi podpowiedzieć jak mam to ogłosić. pozdrawiam
p.s.
Jak pogłębię swoją znajomość teatyki wojny Rosyjsko - Japońskiej chętnie wezmę udział w dyskusji
Napoleon
Posty: 3991
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: wojna Rosyjsko - Japońska 1904 - 1905

Post autor: Napoleon »

Prawdopodobnie jest to oficjalna historia tej wony wydana przez japoński morski sztab generalny w niemieckim tłumaczeniu. Ukazało się też tłumaczenie rosyjskie (bardzo dobre, bo z komentarzem). W Polsce pierwszy tom dostępny jest w kilku bibliotekach (na pewno w Jagiellonce i UW), jak z pozostałymi - nie wiem, ale na pewno nie ma kompletu. Razem powinno być tego 4 tomy: 1) Działania morskie pod Port Arturem do bitwy na Morzu Żółtym, 2) Działania po 10 sierpnia oraz działania desantowe, marynarki na lądzie itp., 3) Działania pod Władywostokiem, 4) Cuszima i to co było po Cuszimie.
Obok oficjalnej historii rosyjskiej (morskiej) i opracowania Corbetta, najlepsza rzecz dotycząca tej wojny (pomijam nieoficjalną historię wojny nigdy nie opublikowaną przez Japończyków i będącą w zasadzie zbiorem dokumentów).
ODPOWIEDZ