Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Łyzio
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-13, 16:16

Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Łyzio »

Witam, czy ktoś wie, gdzie można znaleźć informacje na temat jednostek organizacyjnych Cesarskiej Marynarki Wojennej w okresie poprzedzającym wojnę rosyjsko-japońską 1904-1905? Chodzi mi o całokształt, czyli najmniejszej organizacyjnie jednostki po związki operacyjne. Kłaniam się nisko!
Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: AvM »

Do tej pory najlepsze sa opracowania Dr. Lacroix
zamieszczone w "The Belgian Shiplover"
Przekazalem do Polskii juz dawnoe xera i byle zeskanowane przez Marka S.
trzeba sie popytac bo wiele osob je ma.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: wojtek.uk »

Witam,

Lacroix najlepszy ale jest i klasyka - Fred t. Jane - The Imperial Japanese Navy, 1904. Poza tym w owczesnych Brassey'ach bylo troche. Oczywiscie te owczesne dane sa bardzo niepelne.
Daj namiary na maila na priv to ci wysle te skany.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Napoleon
Posty: 4007
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Napoleon »

Czy chodzi o organizację pokojową?
W czasie pokoju okręty były rozdzielone pomiędzy bazami (przypisane do nich) stanowiącymi "stolice" dystryktów morskich: Yokosuka (I), Kure (II), Sasebo (III), Maizuru (IV) i Muroran (V). Część okrętów pełniła służbę czynną, cześć szkoleniową a część pozostawała w rezerwie ze zredukowanymi załogami. Wydzielano też jednostko pełniące służbę strażniczą w w/w portach. Przy czym w tych rolach okręty się wymieniały co jakiś czas. Wyznaczenie szczegółowe jak to wyglądało zajęłoby trochę czasu i z powodu ostatniego nie miałoby specjalnie sensu. Chyba, że chodzi o jakiś konkretny okres.
Kwestie organizacyjne (ale przed rokiem 1894 - nie było wtedy np. dystryktu IV i V - znajdowały się dopiero w fazie organizacji) opisuje Inouye J. w Japan-China War.
Łyzio
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-13, 16:16

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Łyzio »

Dokładnie chodzi mi o organizację na stopie pokojowej tuż przed wybuchem wojny i zaraz po ogłoszeniu mobilizacji. Jeśli chodzi o przypisanie o konkretnych dystryktów to zdaję sobie z tego doskonale sprawę. Bardziej mi chodzi o to jak łączyły się dane jednostki i ile okrętów mogło stanowić dywizjon, flotyllę, flotę itd. Szukam tych informacji od jakiegoś czasu, ale nie mogę ich odnaleźć :cry:
Obrazek
Napoleon
Posty: 4007
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Napoleon »

Bardziej mi chodzi o to jak łączyły się dane jednostki i ile okrętów mogło stanowić dywizjon, flotyllę, flotę itd.
Skład floty nie był jakoś ściśle określony. Dywizjony zaś miały liczyć po 4 okręty - uważano, że to liczba optymalna choćby ze względu na łatwość manewrowania. Ze względu na liczbę pancerników i krążowników pancernych (wynikających z innych względów), dywizjony te liczyły po 6 jednostek, ale po reorganizacji przeprowadzonej po Cuszimie także dywizjony dużych okrętów spadły do 4 jednostek. Nie wiem czy o to chodziło?
Łyzio
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-13, 16:16

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Łyzio »

Dziękuje Napoleonie, czyli zatem nie ma, co liczyć na odnalezienie sensu stricto podziału jednostek na te niższe i wyższe organizacyjnie?
Obrazek
Napoleon
Posty: 4007
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Napoleon »

Wybacz, ale nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi? Z tego co wiem okręty były rozdzielone pomiędzy bazami (przynajmniej do wojny z Rosją) i w ich ramach podzielone na rezerwowe, szkolne, czynne czy strażnicze (przyznam, że nie wiem czy przydział pojedynczych jednostek do baz był stały czy ulegał zmianom co parę lat). Organizacja tak naprawdę była w ramach tego doraźna a role się zmieniały (nie do końca, ale mniej więcej). Co tu jeszcze można powiedzieć? Tak ogólnie, to jest mi już trudno napisać coś więcej.
Łyzio
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-13, 16:16

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Łyzio »

Dobrze, rozumiem to i dziękuję. Być może moje pytanie nie było zbyt jasne. Jakkolwiek chciałem się tylko dowiedzieć czy, a jeśli tak - to jak była zorganizowana flota począwszy od pododdziałów taktycznych (okręt, grupa okrętów) przez oddziały taktyczne (dywizjon okrętów) po związki taktyczne (flottyla) i operacyjne (flota) itd. Kwestia sprowadza się, więc do tego ile jednostek liczył dany pododdział, czyli np. okręt, grupa okrętów, dywizjon itd. Sprowadzając to do nomenklatury wojsk lądowych - powiedzmy, że dwie drużyny dają pluton, dwa plutony kompanie itd.
Obrazek
Napoleon
Posty: 4007
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jednostki organzacyjne Cesarskiej Marynarki Wojennej

Post autor: Napoleon »

Po wojnie rosyjsko-japońskiej organizacja pokojowa zaczęła ulegac zmianom. Generalnie jednak była Flota/Eskadra (zwał jak zwał) i dywizjony. Innych jednostek organizacyjnych - tego typu o jakich wspomniałeś - nie było (przynajmniej ja o nich nie słyszałem).
ODPOWIEDZ