Hipotetyczna polska flota XIX wieku

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Hipotetyczna polska flota XIX wieku

Post autor: marek8 »

Rysunki pięknę - tylko podziwiać można. Pytanie jednak z innej beczki - czy którykolwiek z tak utalentowanych kolegów zajmował się tez może takimi trochę wyobrażeniami tego co mogłaby posiadać w swoim składzie PMW w różnych epokach i czasach? (poza bodaj dwoma - zresztą bardzo ciekawymi rysunkami RyszardaL)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Hipotetyczna polska flota XIX wieku

Post autor: de Villars »

Rozmyślam sobie nad taką hipotetyczną polską flotą w XIX w. - jak wymyślę logiczną legendę w jaki sposób Polska mogła by się pojawić na mapie Europy w drugiej połowie XIX w. (jakby ktoś miał jakiś pomysł - chętnie poznam) i w jakim kształcie (w tym - z jakim wybrzeżem) to taką flotę stworzę na moim blogu przy pomocy painta i springsharpa :)
Ostatnio zmieniony 2012-10-18, 20:52 przez de Villars, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Maciej3 »

Najprostsze powstanie Polski w XIX wieku, to wzięcie się za łby przez naszych zaborców.
Powiedzmy, że Prusy zamiast wojować z Francją rzucają się na Rosję i obydwa państwa wychodzą z tego na tyle mocno pokiereszowane, że uzyskujemy jakąś tam autonomie.
Co do wybrzeża - a może by tak morze czarne zamiast Bałtyku?
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: de Villars »

Ja myślałem o skorzystaniu w wojny krymskiej - była by może jakaś szansa na poparcie z zachodu przeciw Rosji, tylko że Polska musiała by zaoferować realną siłę militarną (jakieś powstanie?) No i w tym wariancie trudno myśleć o dostępie do Bałtyku. Trza by jeszcze jakąś wojenkę z Prusami wywołać i wygrać, a to słabo widzę :( Dostęp do Morza Czarnego to by był możliwy chyba tylko po rozbiorach całej Rosji, ale to już totalne S-F..
A pomysł na wojenkę rosyjsko-niemiecką ciekawy, muszę to sobie przemyśleć ;-)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: marek8 »

A może po prostu przyjąć założenie, że nie było rozbiorów i mamy granicę z 1772 - no dla większej atrakcji poszerzone o dostęp - poprzez Mołdawię do Morza Czarnego ? :aniol:
Ba może byśmy mogli także sobie dodać efemeryczne "kolonie" na Tobago i Gwinei? :x
W takim ujęciu i przy założeniu, że reformy gospodarcze zapoczątkowane przez Sejm Wielki dały krajowi solidnego gospodarczego kopa wyposażenie aż dwóch flot i sporej linii brzegowej zajęłoby chyba więcej niż trochę pracy :) ?
Ps. kurczę tyle powstało fajnych rysunków na tematych najrózniejszych nawet niedużych alternatywnych flot a co do naszej jakoś nikt nie podejmuje rękawicy.. :cry: Sam bym to zrobił gdyby miał choć z 5 % talentu kolegów w tej materii ale niestety los nie okazał się tu dla mnie zbyt łaskawy :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Mitoko »

A może inaczej - Królestwo Polskie uzyskuje autonomię w ramach Rosji i (w wyniku powiększenia o ziemie III Rozbioru rosyjskiego) naszą główną (i jedyną) bazą staje się Lipawa
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: de Villars »

O to jest fajny pomysł:) I nawet dość łatwo sobie wyobrazić jakby taka potencjalna flota polska mogła wyglądać - mamy nieduży skrawek wybrzeża, sojusz z Rosją, więc budujemy niezbyt dużą flotę obrony wybrzeża (może coś na kształt floty szwedzkiej?), z jasno określonym potencjalnym przeciwnikiem - tj. Prusami a potem Niemcami. To mi się podoba i jest całkiem realne do zrobienia (rysunki, symulacje w springsharpie).
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: RyszardL »

marek8 pisze:Ps. kurczę tyle powstało fajnych rysunków na tematych najrózniejszych nawet niedużych alternatywnych flot a co do naszej jakoś nikt nie podejmuje rękawicy.. :cry: Sam bym to zrobił gdyby miał choć z 5 % talentu kolegów w tej materii ale niestety los nie okazał się tu dla mnie zbyt łaskawy :(
Oj, tam. Ja mam jakieś 4% (co zresztą widać) i próbuję. Co prawda potem się boję zajrzeć, co też napiszą na temat tych 4%, i przekonałem się, że jak nic nikt nie napisze, to jestem poniżej, a jak coś napisze, to mam procent wykorzystany.
Przy dwóch wpisach zbliżam się do pięciu i jestem... :-D
Mitoko pisze:A może inaczej - Królestwo Polskie uzyskuje autonomię w ramach Rosji i (w wyniku powiększenia o ziemie III Rozbioru rosyjskiego) naszą główną (i jedyną) bazą staje się Lipawa
A jaka jest głębokość portu w Pilawie? No, trzeba wiedzieć, żeby na mieliźnie nie osiąść. :oops:
Ta autonomia, to mi nie bardzo pasuje. Jaką flagę będą te okręty nosić. Biało-czerwoną z krzyżem św. Andrzeja w rogu? :?
Brrr... na samą myśl.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Mitoko »

de Villars pisze:O to jest fajny pomysł:) I nawet dość łatwo sobie wyobrazić jakby taka potencjalna flota polska mogła wyglądać - mamy nieduży skrawek wybrzeża, sojusz z Rosją, więc budujemy niezbyt dużą flotę obrony wybrzeża (może coś na kształt floty szwedzkiej?), z jasno określonym potencjalnym przeciwnikiem - tj. Prusami a potem Niemcami. To mi się podoba i jest całkiem realne do zrobienia (rysunki, symulacje w springsharpie).
Chyba o to chodzi by miało to jakieś osadzenie - ot ciut więcej niż swobody gospodarcze Finów.
RyszardL pisze:
Mitoko pisze:A może inaczej - Królestwo Polskie uzyskuje autonomię w ramach Rosji i (w wyniku powiększenia o ziemie III Rozbioru rosyjskiego) naszą główną (i jedyną) bazą staje się Lipawa
A jaka jest głębokość portu w Pilawie? No, trzeba wiedzieć, żeby na mieliźnie nie osiąść. :oops:

A gdzie ja piszę o Pilawie - czytaj Rysiu uważniej.
RyszardL pisze:Ta autonomia, to mi nie bardzo pasuje. Jaką flagę będą te okręty nosić. Biało-czerwoną z krzyżem św. Andrzeja w rogu? :?
Brrr... na samą myśl.
Może Brrrr (choć Szkotom Saint Andrew Cross jakoś nie przeszkadza) .... ale w sumie ..... sensowne
Obrazek
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: RyszardL »

Mitoko pisze:A gdzie ja piszę o Pilawie - czytaj Rysiu uważniej.
Sorki :oops: Nie wiem, dlaczego, ale mi się te dwa porty często mylą.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: de Villars »

odnośnie bandery potencjalnej floty polskiej w XIX w., to może zaproponowałbym coś takiego:
Obrazek
wg opisu na stronie jest to
Pierwsza polska bandera handlowa
Używana w latach 1784-1787 na statkach Kompanii Handlu Czarnomorskiego
Przywrócona przez cara Aleksandra I w 1815 jako bandera albo flaga Królestwa Polskiego (opisy flagi nie pozwalają na jednoznaczne określenie jej charakteru, nazywając ją flagą, banderą albo banderą wojenną). Flaga była na pewno używana od 1827 przez dwa parowce pływające po Wiśle.
Moim zdaniem prezentuje się lepiej niż poprzednia, która wygląda trochę jak przekreślona flaga polska.

A odnośnie
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Mitoko »

Jak najbardziej do przyjęcia. Teraz ustalić tylko punkt startowy.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: AvM »

Flaga była na pewno używana od 1827 przez dwa parowce pływające po Wiśle.
Na Wisle trafil tylko jedenm z parowcow

Drugi byl sprzedany do Krolewca.

Jest opis "prob" w Gdansku z opisem flagi.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: AvM »

Mitoko pisze:A może inaczej - Królestwo Polskie uzyskuje autonomię w ramach Rosji i (w wyniku powiększenia o ziemie III Rozbioru rosyjskiego) naszą główną (i jedyną) bazą staje się Lipawa
Lipawa w polowie XIX wieku byla centrum budowy zaglowcow.
Budowano glownie na eksport.
Glownym budowniczym by D.Dargewitz
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Peperon »

de Villars pisze:Moim zdaniem prezentuje się lepiej niż poprzednia, która wygląda trochę jak przekreślona flaga polska.
A modyfikacja jest przyjmowana ?
Ja proponowałbym umieszczenie Orła w trójkącie po lewej stronie (przy drzewcu).
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Mitoko »

Ogólnie zaraz to trzeba będzie wydzielić w oddzielny temat.

Terytorium mamy mniej więcej tak (sorki - ale to tak na szybko):
Obrazek

Jak widać dla floty mamy Lipawę i ewentualnie Windawę.
I sporo do myślenia o flotylli rzecznej.

I jeszcze raz kwestia - od którego roku zaczynamy ?
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
ODPOWIEDZ