Powstanie kubanskie 1869-1879

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: AvM »

zdobyto 2 parowce

COMANDTARIO
przemianowany na YARA
zdobyty 31.3.1869
wplynal do Hawany 1.4.69

MOCTEZUMA
przemianowany na "Cespeder"
zdobyty przez "Jorge Juan"

Na razie nie mam zadnych danych
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: Colonel »

Niezwykle "komunikatywny" post. Olewasz pozostałych userow?
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: Colonel »

Linku też nie jesteś w stanie wstawić porządnie. Po za tym co komu po linku bez żadnego komentara. Gdybym moderował to forum dostałbyś WARNA!
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: AvM »

Jak juz to prosze PANA!
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: Colonel »

Ależ proszę bardzo, jeśli PAN sobie życzy takiego odejścia od netowo-forumowego obyczaju, to nie mam nic przeciwko.
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: admiralcochrane »

http://circulonaval.com/Historia/Sinops ... _naval.htm

Z powyższego tekstu wynika, że oba zostały spalone przez powstańców by nie wpaść w ręce Hiszpanów. W poście są literówki - poprawnie Comandatario i Cespedes.

Obrazek

http://www.cubanow.net/pages/print.php?item=8708

Éste había sido sobrecargo del vapor «Comanditario», que cubría ruta entre puertos de la costa norte cubana, y el 23 de marzo de 1869, junto a 13 compañeros, embarcó en él y redujo a la obediencia a la oficialidad y los pasajeros.

Tomado el barco, lo denominaron «Yara» y a la mañana siguiente dejaron a los pasajeros en un cayo, con víveres para dos días. Pero en tránsito hacia Nassau, adonde se dirigían para entregarlo a las autoridades cubanas, fueron avistados por dos cañoneras y éstas lo echaron a pique.

El segundo barco de guerra mambí también fue tomado por asalto. En noviembre de 1876, en Puerto Plata, República Dominicana, el peruano Leoncio Prado, embarcó junto a varios camaradas en el vapor «Moctezuma», que rendía viajes entre aquel puerto y Santiago de Cuba, y luego de cuatro horas de navegación, tomaron el barco y lo bautizaron con el nombre de «Céspedes».

Z powyższego wynika, że Camandatario był mały pasażersko-towarowym parowcem kursującym między portami północnej Kuby, natomiast Moctezuma parwocem żeglującym na linii Puerto Plata-Santiago de Cuba
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: Marmik »

Colonel pisze:Gdybym moderował to forum dostałbyś WARNA!
Przepraszam, że dopiero teraz zauważyłem ten wpis. Niezbyt często ingeruję w zdawkowe posty jeżeli nie obrażają nikogo. Może czasem się zdarzy, ale to sporadyczne przypadki na FOW. Gdyby było inaczej to Domek musiałby dawno dostać bana :wink: .
Przyjmuję zasadę, że każdy sam sobie wystawia świadectwo swoimi wpisami. Jedni stawiają link bez komentarza, inni komentarz lekko bez sensu, jeszcze inni tekst po angielsku bez żadnego komentarza itd, itp. Mogę apelować, żeby tego nie robić i tak też czynię, bo ideą forum jest jakaś tam wymiana poglądów. Zatem apeluję.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: AvM »

Marmik pisze:
Colonel pisze:Gdybym moderował to forum dostałbyś WARNA!
Przepraszam, że dopiero teraz zauważyłem ten wpis. Niezbyt często ingeruję w zdawkowe posty jeżeli nie obrażają nikogo. Może czasem się zdarzy, ale to sporadyczne przypadki na FOW. Gdyby było inaczej to Domek musiałby dawno dostać bana :wink: .
Przyjmuję zasadę, że każdy sam sobie wystawia świadectwo swoimi wpisami. Jedni stawiają link bez komentarza, inni komentarz lekko bez sensu, jeszcze inni tekst po angielsku bez żadnego komentarza itd, itp. Mogę apelować, żeby tego nie robić i tak też czynię, bo ideą forum jest jakaś tam wymiana poglądów. Zatem apeluję.
Jak juz WARNA to bym dal Colonelowi za uperdliwstwo i czepialstwo. To jest forum dyskusyjne, a nie wikipedia, ani szkolka niedzielna.
Normalnie "pisze" co mysle, jak ktos tak sie zachowuje, jak Gladisch, czy podrobiony polkownik, ten od polek chyba.

Zostawiam ten post tylko jako przykład tego, że nie należy kontynuować raz zamkniętej sprawy. Właśnie dlatego, że jest to forum dyskusyjne należy dążyć do tego co jest istotą dyskusji, a nie pisać co się myśli. To nie "Ulisses" Jamesa Joyce'a. Odrobina staranności w formułowaniu postów też nie zaszkodzi. Przyznaję, że trzeciego zdania w powyższym poście w ogóle nie rozumiem i szczerze mówiąc nawet nie będę się starał zrozumieć. Temat tzw. WARNÓW uważam za zamknięty.
- Marmik
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Powstanie kubanskie 1869-1879

Post autor: Colonel »

Dziękuję Marmiku i przepraszam, że Cie zatrudniłem. :)
ODPOWIEDZ