Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: de Villars »

Do założenia tego tematu zainspirowało mnie zdjęcie zamieszczone przez Dessire_62 w temacie z pancernikami, a przedstawiające były niemiecki POW Aegir w roli transportowca samochodów. W podobnej roli występował także jego bliźniak Odin. Inny z POW-ów, Beowulf był wykorzystywany jako lodołamacz. Krążowniki Victora Louise i Gefion przebudowano na transportowce Flora Sommerfeld i Adolf Sommerfeld. Z kolei francuski KPZ Dupuy de Lome ostatecznie skończył jako frachtowiec Peruvier. Zaciekawiło mnie, jak powszechne było przebudowywanie okrętów wojennych na jednostki cywilne? Ewentualne zdjęcia również mile widziane :)

Aegir (albo Odin?)
Obrazek

Dupuy de Lome jako Peruvier:
Obrazek

Obrazek
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: de Villars »

Adolf Sommerfeld, ex-Gefion: http://www.graptolite.net/IIIReich/Adol ... rfeld.html
Ciekawe, że minusem takiej konwersji były koszty ubezpieczenia...
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Peperon »

No to taki "siłacz" na kadłubie pancernika...
USS_Kearsarge_as_crane_ship_AB-1.jpg
USS_Kearsarge_as_crane_ship_AB-1.jpg (144.72 KiB) Przejrzano 10117 razy
Kiedyś był w MSiO tekst o nim...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Marek S. »

Gdzieś mi kołacze po głowie że kilka niszczycieli amerykańskich (flush-deckers?), wykorzystywanych było jako szybkie transportowce bananów.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: de Villars »

Kiedyś był w MSiO tekst o nim...
Zgadza się, pamiętam nawet tytuł - Najsilniejszy pancernik świata ;)
Gdzieś mi kołacze po głowie że kilka niszczycieli amerykańskich (flush-deckers?), wykorzystywanych było jako szybkie transportowce bananów.
A to ciekawostka - warta głębszego przyjrzenia się, bo dotąd o tym nigdy nie słyszałem. Na navypedii znalazłem tylko, że część z flush deckerów była wykorzystywana jako "fast transport", ale chodzi tu raczej o szybkie transportowce wojenne. O losach tych okrętów "w cywilu" strona ta niestety milczy.

A tu Nabob - ex-lotniskowiec eskortowy, nawet nazwy nie zmienił ;) (podobnie do roli statków handlowych po wojnie przeszło kilka innych jednostek tej klasy)
Obrazek
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
pd
Posty: 127
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: pd »

de Villars pisze:
Gdzieś mi kołacze po głowie że kilka niszczycieli amerykańskich (flush-deckers?), wykorzystywanych było jako szybkie transportowce bananów.
A to ciekawostka - warta głębszego przyjrzenia się, bo dotąd o tym nigdy nie słyszałem. Na navypedii znalazłem tylko, że część z flush deckerów była wykorzystywana jako "fast transport", ale chodzi tu raczej o szybkie transportowce wojenne. O losach tych okrętów "w cywilu" strona ta niestety milczy.
Piwowoński, "Niezwykłe Okręty", rozdział "Mars który zamienił się w Merkurego": bananowce ex USS Putnam, Worden, Osborne, Dale, Perry, Whipple, Stewart i Truxtun. Kupione jako puste kadłuby, przebudowane na motorowce dla United Fruit Company i Snydera. Trzy z nich zostały przejęte przez US Army do próby zaopatrzenia Filipin w 1942. Piwowoński opisuje też inne interesujące dziwadła, takie jak zbiornikowce Ostpreussen i Oberschlesien nadbudowane każdy na parze U-Bootów.

Poza tym nieukończone krążownik typu Swietłana, ukończone jako zbiornikowce Groznieft i Aznieft.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Peperon »

Znalazłem taką fajną fotkę w necie.
Ostpreussen...
ostpreu1.jpg
ostpreu1.jpg (117.48 KiB) Przejrzano 9957 razy
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: AvM »

Mniej znany
przebudowany monitor hiszpanski
Załączniki
puigce10.jpg
puigce10.jpg (223.93 KiB) Przejrzano 9717 razy
anita_10.jpg
anita_10.jpg (256.61 KiB) Przejrzano 9717 razy
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Chemik »

Amerykaska kanonierka ADAMS z 1874 roku to w 1920 roku polski Stefan Batory

https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Adams_(1874)

A motorówka pasażerska "Gryf" RFoberta Wilke to dawny niemiecki ścigacz o.p. typu UZ
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: de Villars »

Super, dzięki za info. O Puigcerdzie sobie przypoimniałem, że kiedyś gdzieś czytałem, że skończył jako statek cywilny. Za to o pochodzeniu naszego Batorego nie miałem pojęcia ;)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Chemik »

Cztery trałowce typo MMS 126-foot jakie trafiły do Polski, po niewielkich adaptacjach służyły jako trawlery burtowe Neptun, Neptunia, Uran i Urania, Neptunia, po przejęciu przez PRO przebudowana została na bazę ratowniczą, a URAn i Neptunia powróciły do zadań wojennych

losy i fotki tu: http://fow.pl/forum/viewtopic.php?f=18& ... ms#p146220


Natomiast statek hydrograficzny Zodiac to dawny YMS, statek pasażerski Julia to nieukończony S-boot, no i najsłynnijesza w polskiej flocie handlowej to Panna Wodna (nie ukończony M-boot), poza tym mieliśmy trochę poniemieckich KFK
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Chemik »

Po 1990 roku wiele naszych okrętów przeszło metamorfozę stając się jednostkami cywilnymi. Okręt szkolny Gryf miał się stać statkiem pasażerskim, ale chyba nic z tego nie wyszło bo po postoju w Gdyni, zniknął mi z oczu (ktoś wie co się z nim stało?), do największych przebudów należą dawny kuter szkolny typu Podchorąży (nie pamiętam który, bo piszę z pamięci) przebudowano na "piracki" statek pasażerski, jeden z ODS-ów na transportowiec sody Kaustycznej "Viki"
Ostatnio zmieniony 2019-02-19, 13:25 przez Chemik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: AvM »

Chemik pisze:Po 1990 roku wiele naszych okrętów przeszło metamorfozę stając się jednostkami cywilnymi. Okręt szkolny Gryf miał się stać statkiem pasażerskim, ale chyba nic z tego nie wyszło bo po postoju w Gdyni, zniknął mi z oczu (ktoś wie co się z nim stało?), do największych przebudów należą dawny kuter szkolny typu Podchorąży (nie pamiętam k, bo piszę z pamięci) przebudowano na "piracki" statek pasażerski, jeden z ODS-ów na transportowiec sody Kaustycznej "Viki"
Bardzo ciekawe, moze ktos sie tym zajmowal
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: Chemik »

Informacja o "Viki", pochodzi z artykułu z przed lat autorstwa Jarka Ciślaka, zapewne może o tym napisać więcej, natomiast o "Gryfie" z jednego z forów trójmiejskich, post okraszony był fotką odstawionego na sznurek "Gryfa"
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Okręty przebudowane na jednostki cywilne

Post autor: SmokEustachy »

Chemik pisze:Informacja o "Viki", pochodzi z artykułu z przed lat autorstwa Jarka Ciślaka, zapewne może o tym napisać więcej, natomiast o "Gryfie" z jednego z forów trójmiejskich, post okraszony był fotką odstawionego na sznurek "Gryfa"
Po Zalewie Solinskim pływa Bryza
ODPOWIEDZ