Pancernik HUSASCAR

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: AvM »

Blindado Huáscar, 1879
Załączniki
CHIL_Huascar.jpg
CHIL_Huascar.jpg (375.54 KiB) Przejrzano 8282 razy
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: Napoleon »

Wszystko fajnie Andrzej, ale czy masz jakieś informacje na temat tego kiedy Huascar został przezbrojony w odtylcowe armaty Armstronga 203 mm? To mogło nastąpić albo zaraz po zdobyciu, podczas remontu w Valparaiso (remont został zakończony bodajże w grudniu 1879 roku), albo jesienią 1880 roku. Nijak nie mogę znaleźć jednoznacznych informacji kiedy to nastąpiło. To znaczy i owszem, mam takowe które świadczyłyby o tym, że wymiana artylerii nastąpiła jesienią 1880, ale i takie które świadczyłyby o tym, że w te armaty Huascar wyposażony był już w lutym 1880 gdy blokował Aricę. Dane są sprzeczne i interesowałaby mnie każda wiadomość na ten temat.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: AvM »

Tu moze jest . mam w 22ginm pokoju
Załączniki
PER_huascar_rn_004.jpg
PER_huascar_rn_004.jpg (181.84 KiB) Przejrzano 8202 razy
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: AvM »

Plqan przebudowy HUASCAR z 1868 roku
dodanie dodakowego pojedynczego dziala na rufie
Załączniki
HUASCAR_1868_001.jpg
HUASCAR_1868_001.jpg (113.68 KiB) Przejrzano 8096 razy
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: MacGreg »

W poszukiwaniach materiałów o Huascarze znalazłem zdęcie jego zdemontowanej wieży działowej.
Zdjęcie jest datowane 1879
Załączniki
normal_F000001805.jpg
normal_F000001805.jpg (37.78 KiB) Przejrzano 6120 razy
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: Napoleon »

dodanie dodatkowego pojedynczego dziala na rufie
Armatę (120mm) na rufie, Huascar miał od samego początku.

A zdjęcie chyba pochodzi z okresu remontu pancernika po jego zdobyciu przez Chilijczyków. Aczkolwiek nie byłbym pewny na 100 %.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: AvM »

Nie chodzio o plany z 1868 roku dodania dodadkowej wiezy.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: Napoleon »

Nie wiem jak oni chcieliby tą wieżę tam zmieścić. "Huascar" nie był dużym okrętem. Oczywiście wiele zależałoby od wielkości - jaką armatę tam chcieli umieścić?
Przyznam, że nie słyszałem o tych planach. I raczej uznałbym je za dość dowolne fantazjowanie, bo nie wiem czy "Huascar" byłby lepszym okrętem z takim dodatkowym obciążeniem. I wszystkim co to by za sobą pociągało.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: MacGreg »

Oto co znalazlem w trakcie dalszych poszukuwań materiałów na temat Huascara.
Publikacja autorstwa Victor Jaime Larrain Zelada, zamiaszczona w magazynie
Revista Marina de Chile
https://revistamarina.cl/
zatytułowany
LOS CAÑONES PERDIDOS DEL HUÁSCAR
Przedrukowana na stronie
http://www.histarmar.org/InfHistorica-4 ... uascar.htm

W niej pisze między innymi
− La Batalla Naval de Angamos.
Después de la Batalla Naval de Angamos el 8 de octubre de 1879, el Huáscar sufrió serios deterioros, entre lo que destaca la perforación de la torre por 2 granadas. Los resultados de estos impactos fueron la perforación de 4 planchas de hierro y forro de teak y la fijación de la torre paralizando la ronza. El cañón de babor sufrió un impacto en el muñón izquierdo, desmontándolo y arruinando los soportes de la cureña y el otro fue afectado en su sistema de mira. Estos cañones fueron desmontados y reemplazados antes del 17 de marzo de 1880, pero la dotación chilena tuvo serios problemas con la nueva artillería y se volvió a cambiar por otra de marca Elswick de 8”.

La torre de artillería giratoria fue diseñada por el oficial inglés Cowper Phipps Coles. Está situada delante de la torre de mando, descansa y gira sobre una senda de rolletes ubicada en la segunda cubierta. Tiene además un pinzote guía fijo que descansa en un tintero apernado a la quilla. Los nuevos cañones de retrocarga, que en la actualidad posee el Huáscar, permitió el aumentó del espacio disponible en la torre, puesto que ya no era necesario el retroceso de los cañones para realizar el proceso de carga. Del mismo modo, se le mejoró el sistema de ronza con una máquina de vapor y las troneras de la torre se modificaron para poder operar los cañones de retrocarga con una mejor elevación.

Co w bardzo dowolnym tłumaczeniu Google Translate :cfaniak:

- Bitwa morska pod Angamos.
Po bitwie morskiej pod Angamos 8 października 1879 r. Huáscar doznał poważnego zniszczenia, wśród których wyróżnia się przebicie wieży przez 2 granaty. Skutkiem tych uderzeń było przewiercenie 4 żelaznych płyt i okładziny z drewna tekowego oraz zamocowanie wieży, co sparaliżowało linę. Działo portowe doznało uderzenia w lewy czop, demontując go i niszcząc mocowania karetki, a drugi został uszkodzony w systemie celowania. Działa zostały zdemontowane i wymienione przed 17 marca 1880 r., Ale chilijska załoga miała poważne problemy z nową artylerią i została ponownie wymieniona na kolejną 8-calową markę Elswick.

Obrotowa wieża artyleryjska została zaprojektowana przez angielskiego oficera Cowpera Phippsa Colesa. Znajduje się przed wieżą dowodzenia, spoczywa i skręca na torze rolkowym znajdującym się na drugim pokładzie. Posiada również stały zacisk prowadzący, który spoczywa w kałamarzu przykręconym do kilu. Nowe działka ładujące, którymi obecnie dysponuje Huáscar, pozwoliły na zwiększenie dostępnej przestrzeni w wieży, ponieważ nie było już konieczne cofanie armat w celu przeprowadzenia procesu ładowania. W ten sam sposób ulepszono system wyciągania za pomocą silnika parowego, a iluminatory wieży zostały zmodyfikowane, aby umożliwić obsługę dział ładowania zamka na lepszej wysokości.


Podone daty podaje autor na stronie :
http://www.geocities.ws/monitorhuascar/ ... ASCAR.html
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancernik HUSASCAR

Post autor: Napoleon »

Po bitwie morskiej pod Angamos 8 października 1879 r. Huáscar doznał poważnego zniszczenia, wśród których wyróżnia się przebicie wieży przez 2 granaty. Skutkiem tych uderzeń było...
Prawda.
Działa zostały zdemontowane i wymienione przed 17 marca 1880 r., Ale chilijska załoga miała poważne problemy z nową artylerią i została ponownie wymieniona na kolejną 8-calową markę Elswick.
Przyznam, że nie miałem informacji na ten temat. Po bitwie Huascar był remontowany, choć nie przeprowadzono na nim pełnych napraw (częściowo nadal niesprawna była po remoncie siłownia - Chilijczycy potrzebowali okręt do służby blokadowej i ostrzału wybrzeża, więc uznali, że brak możliwości rozwijania pełnej prędkości można sobie darować - pełny remont trwałby dłużej i byłby kosztowniejszy). Przyznam, że myślałem iż na okręcie pozostawiono stare armaty 254 mm ML. Na krótko przed wybuchem wojny Chilijczycy zakupili co prawda za granicą w W. Brytanii i w Niemczech partię ciężkich armat, w tym dwie armaty 254 mm ML, ale zrobili to w celu uzupełnienia artylerii nadbrzeżnej (głównie rozmieszczono je w Valparaiso, jedną z armat 254 mm ustawiono też bodajże w Antofagaście). Innych armat tego kalibru, z tego co się orientuję, nie mieli. Więc jeżeli coś nowego ustawili na Huascarze, to chyba te (?). Jeśli tak, to nic dziwnego, że były problemy z ich obsługą, bo były to chyba egzemplarze nieco większe i cięższe niż te zamontowane pierwotnie.
Ale czy tak było? Mimo wszystko mam pewne wątpliwości.
...została ponownie wymieniona na kolejną 8-calową markę Elswick

Prawda. Trzecia taka armata (zakupiono w sumie trzy) została zamontowana na transportowcu Angamos i uległa później zniszczeniu podczas ostrzału Callao.
ODPOWIEDZ