Exeter w MSiO

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Marek T pisze:Bum, bum.

Pisałem na podstawie książek angielskich, głównie Profil oraz "British Cruisers" Ravena i Robertsa.
Też się spotkałem z rozbieżnościami - np. czy w dziób EXETERA trafił pocisk, czy uszkodzenie powstało od pobliskiego wybuchu.
Itd.
To akurat na jedno wychodzi. Ja pobliski wybuch tak rozchrzanil dziob Exetara, to dla Szwabow nawet lepiej.
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

No wreszcie mialem czas przeczytac rzeczony artykul :
Mam pare pytan do Marka :P :

-jakie jest zrodlo rysunku wiezy z Exetera? strasznie nic nie widac
-na rysunku jest Exeter z 1939 .Podajesz ze uzbrojenie bylo 4x102 mm
2x40 mm dopiero w 1941 8x102 mm i 16x40 mm.Na tym rysunku jest inaczej 4x102 mm + 6x ?
-pobiezny opis bitwy pod La Plata sugeruje czytelnikowi ze te 18 trafien 152 mm nie spowodowalo zadnych strat w ludziach na niemieckim okrecie
mysle ze jak skrotowo opisales uszkodzenia Ajaxa i Achillesa to mozna bylo opisac tez skrotowo uszkodzenia Grafa od ich pociskow
-te zdjecia pokazujace zakres zniszczen na Exeterze-trzeba by za nie zaplacic zeby zamiescic?
-kampania dalekowschodnia-28 lutego 1942 Exeter ma sprawne tylko 2 wieze ,ktore i dlaczego?
-Walter N.T.Beckett byl na okrecie jak dostal ataku serca?

aha - "Prince of Wales i Repulse ......tonely od japonskich bomb" - to taka przenosnia? :P
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Nie w kolejności.

1. Przy rysunku nic nie robiłem, więc się o nim nie będę wypowiadał. Nie wiem, skąd się wzięło to 6 działek małego kalibru.
Tekst pisałem głównie w oparciu o Profila, książkę Ravena i Robertsa o krążownikach, Whitleya i artykuł o EXETERZE w "Warships Supplement" (plus parę drobniejszych przyczynków). Pomocniczo konfrontowałem z artykułem G. Bukały (OW 1/93).
Wszyscy zgadzają się, że ukończono go z 4-4" i 2-2pdr.
- R+R oraz Whitley podają, że w 1941 otrzymał 8-4" i 16-2pdr (2xVIII).
- WS: jw. + dodatkowo 8 nkm (2xIV) po obu stronach pomostu;
- Profil: 8-4", 16-2pdr oraz zdwojone nkm-y (bez podania liczby)
Nik nie pisze, co sie stało z pojedynczymi działkami 2 pdr; myślę, że je zdjęto w 1941 roku.
Bukała podaje jeszcze 2-20 w 1941 r., ale powyższe źródła zgodnie piszą tylko, że zamontowano osłony (przygotowano stanowiska), ale samych działek nie otrzymał.
Nieco inaczej podaje Lenton ("British Cruisers", wyd.1973), który pisze, że w 1941 roku EXETER otrzymał 8-4", 8-2pdr (2xIV) zamontowano po bokach rufowej nadbudówki, wielolufowe nkm-y zastąpiły pojedyncze działka 2pdr na skrzydłach pomostu. Jako jedyny podaje, że na dachach wież B i X dodano po jednym działku 20 mm. Ponieważ jego informacje różnią się wyraźnie od innych, późniejszych, uznałem, że posłużyłem się danymi dotyczącymi planów przezbrojenia - a nie opisem wyników modernizacji.
2. La Plata - koncentrowałem się na EXETERZE. Nierówność opisów uszkodzeń AGS i 2 krążowników można też skomentować tak, że za duzo napisałem o tych ostatnich ...
3. Dwie wieże sprawne 28.02.42 - coś mi się zdaje, że tutaj palnąłem głupotę. Sprawdzam teraz i nie mogę znaleźć takiej informacji w żadnej książce. Coś się pokręciło?? Sam nie rozumiem. Przyjdzie odszczekać.
4. Beckett - info o jego śmierci miałem z artykułu G. Bukały.
5. RENOWN i REPULSE - licentia poetica.
6. Fotki uszkodzeń - zadajesz kłopotliwe pytania i w tej mierze należy pytać wydawcy, który określa co można zamieścić, a co nie.
7. Wieża EXETERA - reprodukcja z Profila.
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

dziekuje bardzo :D

ale to znaczy ze nie Ty proponowales fotki do artykulu???
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Oczywiście, że ja.
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

czyli nie proponowales fotek z uszkodzeniami ?
:x
tak tylko pytam
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Post autor: wpk »

dakoblue pisze:czyli nie proponowales fotek z uszkodzeniami ?
:x
tak tylko pytam
Fotek z uszkodzeniami zawsze niedostatek...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

raczej myslę, że chodzi o retusz wpk, bo ostatnio moda retuszowania jest zadziwiająca, prawda dako :D
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

o Exeterze i jego bitwach mozna napisac ksiazke
dlatego w krotkim artykule takie zdjecia ze zniszczeniami zawsze robia wrazenie :D dla szeroko rozumianego czytelnika
o to mi chodzilo
natomiast jezeli sa objete jakimis prawami autorskimi itp. to juz inna sprawa

reszte juz Marek wyjasnil :wink:
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Post autor: wpk »

karol pisze:raczej myslę, że chodzi o retusz wpk, bo ostatnio moda retuszowania jest zadziwiająca, prawda dako :D
Zadziwiająca jest też mania wymyślania nieistniejących okrętów.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

To nie mania tylko zabawa, dla wielu bardziej interesujaca niz roztrzasanie Guadalcanal.
Jak nie pasi - nie czytac.
:)
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Post autor: wpk »

seawolf pisze:To nie mania tylko zabawa, dla wielu bardziej interesujaca niz roztrzasanie Guadalcanal.
Jak nie pasi - nie czytac.
:)
No teraz to już mogę się tylko schować pod stół i szczekać...
;)
Dr.
Posty: 171
Rejestracja: 2004-01-22, 13:32

Post autor: Dr. »

Skoro mozna gdybac, kto dokopalby komu (a co nie mialo miejsca), czy co by bylo gdyby.., ..to rownie dobrze mozna zakladac alternatywy w stosunku do okretow mniej lub bardziej (w stosunku do faktycznej rzeczywistosci) opancerzonych i uzbrojonych. Nikt tu raczej nie tworzy kosmicznej floty :)
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

wpk pisze:
karol pisze:raczej myslę, że chodzi o retusz wpk, bo ostatnio moda retuszowania jest zadziwiająca, prawda dako :D
Zadziwiająca jest też mania wymyślania nieistniejących okrętów.
Nie sądzę żeby przybrało to rozmiar mani. Poza tym staram się pilnować aby choć trochę miało to "ręce i nogi" - czyli żeby nie były to jednostki w stylu Furaschity.

A tak poza tym (jakbyś nie zauważył) najczęściej takie zabawy stanowią podstawę do dyskusji o budownictwie i rozwoju - nie każdy musi być fascynatem w stylu który (jak mniemam) wyznajesz:
1. Jak flota - to amerykańska i japońska, ewentualnie brytyjska, niemiecka, no może włoska i francuska (bo kto by patrzył na drobnicę)
2. Jak okręty - to wiadomo - najlepiej tylko pancerniki i lotniskowce, no może jeszcze op i krążowniki. Niszczyciele niechętnie, a "drobnica" - no w końcu jej nie widać na tle Yamato
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

spokojnie kameraden, każden znajdzie sobie miejsce, wpk nie rzucaj pod własnym adresem obraźliwych sformułowań, sadomasochizm niewielką popularnością się cieszy... :)
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Post autor: wpk »

Dr. pisze:Skoro mozna gdybac, kto dokopalby komu (a co nie mialo miejsca), czy co by bylo gdyby.., ..to rownie dobrze mozna zakladac alternatywy w stosunku do okretow mniej lub bardziej (w stosunku do faktycznej rzeczywistosci) opancerzonych i uzbrojonych. Nikt tu raczej nie tworzy kosmicznej floty :)
Oczywiście.
Ale mnie interesują wypadki rzeczywiste, którym daleko do jednoznacznego wyjaśnienia.
I to jest dla mnie wystarczający powód do manii=zabawy, bez wybiegania w gdybanie.
Powód osobisty i subiektywny. :)
ODPOWIEDZ