Rtęć na okrętach

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

EMP
Posty: 29
Rejestracja: 2004-01-05, 10:38
Lokalizacja: Kutno

Rtęć na okrętach

Post autor: EMP »

Znalazłem coś takiego:
"PAP - dodane 1 godzinę i 1 minutę temu

W wraku hitlerowskiego okrętu podwodnego leżącym u wybrzeży Norwegii na głębokości 152 metrów znajduje się 65 ton rtęci, stanowiącej bardzo poważne ekologiczne zagrożenie. Wrak ma wkrótce zostać zabetonowany.

Okręt U-864 płynął z Kilonii do portów japońskich, gdy 5 stycznia 1945 r. został zatopiony torpedą brytyjskiego okrętu podwodnego HMS "Venturer". Dramat rozegrał się na Morzu Norweskim w odległości ok. 3,5 km od zamieszkanej wyspy Fedje leżącej na północ od Bergen
Zginęła cała 73-osobowa załoga niemieckiego okrętu. We wraku pozostało m.in. 1857 stalowych butli zawierających 65 ton rtęci . Ponadto zatonęło też kilka egzemplarzy najnowszych odrzutowych silników do samolotów Messerschmitt. Silniki i rtęć były przeznaczone dla Japończyków. Rtęć była potrzebna m.in. do produkcji okrętowych przyrządów pomiarowych, zaś skopiowane przez przemysł japoński odrzutowe silniki miały poprawić szanse japońskiego lotnictwa w konfrontacji z Amerykanami.
Wrak U-864 został odkryty w 2003 r. przez norweską marynarkę wojenną. Wkrótce okazało się, że pojemniki z rtęcią są już tak skorodowane, iż w każdej chwili mogą ulec rozszczelnieniu.
Z wydobycia pojemników na powierzchnię zrezygnowano, ponieważ niemożliwe okazało się zapewnienie bezpieczeństwa takiego przedsięwzięcia. Trzeba było znaleźć inny sposób zabezpieczenia środowiska przed skażeniem niebezpieczną dla życia rtęcią.
Po ekspertyzach Norweskiego Instytutu Badań Morza (NIVA) podjęto decyzje wykluczające jakiekolwiek próby wydobywania zawartości wraku U-864. Decyzją władz zostanie on już wkrótce pokryty na zawsze warstwami betonu, skał i piasku. "

No i w związku z tym mam pytanie do szanownych Kolegów - do jakich przyrządów pomiarowaych tą rtęć się stosowało/stosuje na okrętach?
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Teller »

Primo -- do termometrów. :D

Secundo -- do przyrządów, które w oczach przeciętnego 'humanisty' mogą za pomiarowe uchodzić, choć nie są -- masa szybkich przekaźników do automatyki z I. połowy XX wieku, prostowniki, etc, etc -- wszystko chodziło na rtęci.
Fear the Lord and Dreadnought
EMP
Posty: 29
Rejestracja: 2004-01-05, 10:38
Lokalizacja: Kutno

Post autor: EMP »

Dzięki za informacje, resztę doczytam.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

EMP pisze:Dzięki za informacje, resztę doczytam.
Tutaj możesz doczytać: http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=3767

Polecam używanie funkcji "szukaj" :)

X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
ODPOWIEDZ