Statki c. i k. flotylli wiślanej

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Wg Gronera "Weichsel" nie była w c.k. flotylli dunajskiej, tylko w niemieckiej flotylli na tej rzece. -
Opowiedz: GRONER jest w bledzie i jeszcze raz kieruje do Wulffa i do Christiana Osterselhlte.
Sekcja Grönera dot flotylli wislanej oparta jest na b. starym artykule Waldka w STRANDGUCIE cos 20 lat temu. W miedzyczasie pojawilo sie tyle nowych danych, zwlaszcze znalezonych przez Waldka , ze nie wiem czy polowa tamtej listy jest poprawna.
Jednak jak Theo Dorgeist mi niedawno powiedzial"nie wszystko w Grönerze jes bledne"

AvM
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Ciekawy jestem zdjęcia "GENERALGOUVERNEUR" to powinien być bocznokolowiec !. Ale on był w nie K.u.K. lecz niemieckiej Weichselflottille.

Co do Gronera to A.Mach ma rację tam wiele rzeczy jest nieaktualne lub wymaga poprawek. Ja pisałem do E. Mahlo z Dessau a on podawał to dalej. Wtedy no wlaśnie 20 lat temu jak zaznaczył Andrzej wiadomości były o wiele skąpsze. Dziś po 20 latach badań można inaczej na to spojrzeć.
W.DANIELEWICZ
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Slucz i Kaiser

Post autor: jefe de la maquina »

Wczesniej pisalem o GENERALGOUVERNEUR i KAISER jakoby te jednostki zostaly wcielone do C-K Flotylli Wislanej.
Dopiero teraz udalo mi sie wykopac kilka zdjec w tym pieknie odbudowanego stateczku KAISER pod bandera austriacka, jeszcze na blokach w Dorohusku (gorny Bug , niedaleko Chelmu). Ku mojej konsternacji KAISER to nic innego tylko SLUCZ po przebudowie.

Informacje o GENERALGOUVERNEUR i KAISER zaczerpnalem z opracowania Danielskiego i Kamienskiego. Czy byly dwa KAISERYm jeden na Wisle, drugi na Bugu ? Byc moze.
A propos, czy ktos wie o dzialanosci niemieckich jednostek na Gornym Wolyniu w rejonie Pinska (grupa armijna Linsingena) w latach 1916-1918 ?
Jefe

Slucz
Obrazek

Kaiser
Obrazek
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statki c.k. flotylli wiślanej

Post autor: JB »

pothkan pisze:...• oraz motorówki (tutaj najmniej liczę na pomoc... ale kto wie?)
Artur (??, potem Krasiński)
Gott mit Uns (?)
Iskra (?? 1897)
Wilga (?? 1897)
A (Linz 1910)
B (Ujpest 1914 - ponoć tożsama z austriacką B 9 = Mowe, wyc. w 1935)
C-H (Ujpest 1914-1915;
Ob der Enns (Linz 1909)
Danubius i Save (ex-serbskie - Dunav i Sava?; Save to ponoć potem austriacka B 17 = Brache, wyc. w 1931)
Dlaczego jesteś pesymistą, właśnie o motorówkach mógłbym coś dodać.
Rozumiem, że w swoim zestawieniu wykorzystałeś artykuł Karla Schrotta z "Okrętów Wojennych". Schrott sie myli, motorówka "A" (Alpha) nie mogła być zbudowana w Schiffswerft Linz, bo jednostka o takim oznaczeniu z tej stoczni wyglądała zupełnie inaczej, a poza tym zmieniła oznaczenie na "I". Według mnie ta pierwsza została zbudowana w węgierskiej stoczni.
Pozostałe informacje (niewymienione nazwy 4 motorówek) nie zostały znalezione w archiwach przeze mnie, więc tylko sygnalizuję, że 15 listopada 1915 roku w składzie CK Flotylli Wiślanej były: Alpha, Beta, Gamma, Iskra i 4 inne. Resztę informacji pewnie będziesz mógł uzyskać w Warszawie na sympozjum.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Mam już wiedzę na temat motorówek c.k. flotylli na Wiśle, Bugu i Styrze. Niestety informacje w artykule z OW (Nr 61 i 62) są w dużej części nieprawdziwe. Autor pomieszał motorówki z tych trzech jednostek. Poza tym motorówki pływające po Bugu nie były zbudowane w Linzu lub Budapeszcie!
Jeśli chodzi o statki, które miały być kupione/wypożyczone z firmy Habermann & Guckes z Berlina to były to tylnokołowce o wymiarach 50x7x0,75 m, które były napędzane maszyną parową o mocy 230 KM.
JB
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Jeszcze raz gratuluje. Czy mozesz sie z nami podzielić swoją wiedzą?
Niestety informacje w artykule z OW (Nr 61 i 62) są w dużej części nieprawdziwe. Autor pomieszał motorówki z tych trzech jednostek
Niestety tak. ale pisał dysponując b. skąpym materiałem. To do następców należy poprawianie i korygowanie.
Poza tym motorówki pływające po Bugu nie były zbudowane w Linzu lub Budapeszcie!

Warto przyjrzeć się zdjęciu, kóre wystawiłem pokazując pięć motorówek na Bugu poruszając sprawę Baltijca, by dojsc do podobnych wnioskow.

Poniewaz wspomniałeś o motorówce Weichsel, czy masz fotografie i jakieś informacje na jej temat. Ja o niej nie wspominalem piszac o Flotylli 4 Armii. Wg moich informacji byla w FW.
Jefe
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Flotylla Wiślana: 7 parowców, 8 motorówek (z tego dwie detaszowane do flotylli na Bugu, a jedna pod wodą), 233 galary i 3 barki.
JB
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Dziekuje.
Czy mozesz podac nazwe zatopionej motorowki ? Weichsel ?
I czy masz zdjecie tej ostatniej oraz okres kiedy byla w skladzie FW ?
Jefe
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

jefe de la maquina pisze:Dziekuje.
Czy mozesz podac nazwe zatopionej motorowki ? Weichsel ?
I czy masz zdjecie tej ostatniej oraz okres kiedy byla w skladzie FW ?
Jefe
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
JB
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

JB napisal
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
Nie sadze. W styczniu 1915 r. byla na stanie FW motorowka patrolowa Weichsel.
Jefe
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

jefe de la maquina pisze:JB napisal
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
Nie sadze. W styczniu 1915 r. byla na stanie FW motorowka patrolowa Weichsel.
Jefe
Czy kolega podważa zapis w dokumencie, czy moją rzetelność badawczą?
JB
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

jefe de la maquina pisze:JB napisal
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
Nie sadze. W styczniu 1915 r. byla na stanie FW motorowka patrolowa Weichsel.
Jefe
Panowie: A czy jedno nie wyklucza drugiego?
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

pothkan pisze:
jefe de la maquina pisze:JB napisal
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
Nie sadze. W styczniu 1915 r. byla na stanie FW motorowka patrolowa Weichsel.
Jefe
Panowie: A czy jedno nie wyklucza drugiego?
A dlaczego nikt nie zwrócił uwagi na skrót A.D.?
JB
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

[
quote]jefe de la maquina napisał:
JB napisal
Cytat:
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
Nie sadze. W styczniu 1915 r. byla na stanie FW motorowka patrolowa Weichsel.
Jefe
Czy kolega podważa zapis w dokumencie, czy moją rzetelność badawczą?
JBA
Czy przypadkiem nie zachodzi sytuacja odwrotna ?

Voila Obrazek
Styczeń 1915 – oficjalna dezygnacja.

Rzetelność badawcza zaczyna się od znajomości literatury. Polecam Koledze zwrócić uwagę na artykuł Danielskiego i Kamienskiego "Austro-Hungarian Gunboat Mail on the Vistula 1914-1918", wydanym w USA w 1993 r.
Jefe
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

A,D. moze oznaczac Außer Dienst - odstawiona do rezerwy
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

A czy to nie oznacza "Kommando Seiner Majestat Patrouillenboote an der Weichsel"= "Dowództwo Jego Majestatu Łodzi Patrolowych na Wiśle" ?

Wybaczcie, jeśli coś namieszałem z gramatyką niemiecką :?
ODPOWIEDZ