Kaiten- rozwój, tło historyczne

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Kaiten- rozwój, tło historyczne

Post autor: Shinano »

Ponieważ w opcji "szukaj" nie trafiłem takiego tematu, zakładam nowy. Piszemy z Kolegą Shigure artykuł popularnonaukowy do pewnego miesięcznika i przy okazji trafiła nam się kwestia "żywych torped"- kto odpowiadał za ich pojawienie sie, rozwój konstrukcji i zastosowanie operacyjne? Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki zarówno dotyczące konkretnych pomysłodawców, jak też źródeł.
Duże koty zjadam na przystawkę.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Źródła pewnie dla takich znawców niepoważne i dobrze znane, ale jednak mające własną bibliografię:
Andrzej Perepeczko "Podwodni komandosi", Gdańsk 1994
Paul Kemp "Midget Submarines of the Second World War", London 1999
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Post autor: Maciej3 »

Może za Campbellem. Wystrzelono ich "aż" pięć. Wyłącznie z okrętów podwodnych ( niestety nie wiem dokładnie których i kiedy ). Z czego dwa wybuchły przed dotarciem do celu - woda przeciekająca do środka Kaitena podczas transportu powodowała przedwczesne eksplozje.
Jedyny sukces to zatopienie tankowca Mississinewa na Ulithi 20 listopada 1944. Gdzieś kiedyś czytałem o uszkodzeniu jeszcze czegoś, ale nie pamiętam :(
Awatar użytkownika
Hiryu
Posty: 35
Rejestracja: 2005-02-09, 13:33
Lokalizacja: Maków Podhalański
Kontakt:

Post autor: Hiryu »

O ile dobrze pamiętam, to uszkodzony został ten tankowiec. Natomiast zatopiony został niszczyciel eskortowy USS "Underhill" w dniu 24 lipca 1945 r. koło przylądka Engano. Jak się mylę to mnie poprawcie.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

W wymienionych przeze mnie opracowaniach są "padrobno" wszystkie akcje, wszystkie daty, wszystkie nazwy okrętów nosicieli, wszystkie wyniki i jeszcze parę innych rzeczy.
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

Przejrzałem raporty Misji Wojskowej, wymienione w bibliografii książki Polmara i Carpentera "Submarines of The Imperial Japanese Navy 1904-1945" i o ile zachwyca szczegółowość opisu technicznego, to historia rozwoju zamyka się dwu zdaniowymi notatkami na temat daty wprowadzenia, lun rozpoczęcia prac przy danej wersji (1,2,4,10).

Nic natomiast na temat ludzi odpowiedzialnych za "projekt".

BTW: Panie Krzysztofie, żadni z nas "spece" :-( Gdybyśmy nie pisali artykułu (Shigure jest tu spirytus movens), to sprawa leżałaby odłogiem w naszej świadomości, w której poczesne miejsce zajmują "prawdziwe" okręty podwodne, a nie pośpiesznie montowane w "japońskim garażu" wynalazki. :lol:
Duże koty zjadam na przystawkę.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

E tam, fałszywa skromność . :)
W każdym razie gdy chodzi o "ludzki" aspekt kaitenów gorąco polecam ową książkę Andrzeja Perepeczki, ponieważ jest tam masa nazwisk i faktów. Oczywiście przy moich zainteresowaniach nie jestem w stanie ich zweryfikować, ale Panowie już moglibyście to zrobić.
W razie potrzeby mogę odpowiedni rozdział zeskanować i przesłać, choć nie powiem, aby mi się za bardzo chciało, bo to jednakowoż prawie 30 stron.
Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

Książkę ową posiadam jak również "Samotnych Wojowników" Waldemara Benedyczaka jednak są tam podane tylko ogólnie dostępne fakty do samej genezy i rozwoju zbyt wiele nowinek nei wnoszących.
Niemniej dziękujemy za chęć pomocy co bardzo doceniamy.
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

shigure pisze:Książkę ową posiadam jak również "Samotnych Wojowników" Waldemara Benedyczaka jednak są tam podane tylko ogólnie dostępne fakty do samej genezy i rozwoju zbyt wiele nowinek nei wnoszących.
Niemniej dziękujemy za chęć pomocy co bardzo doceniamy.
Właśnie, co mówią źródła polskojęzyczne na temat źródła pomysłu?

W Warshipie z 1993 roku jest artykuł, w którym wyłuszcza się pomysł powstania Kohyoteki (miniaturowych OP) jako pochodzących od obsługiwanych przez człowieka torped.
Czy w tym świetle Kaiten nie byłby formą ewolucji wstecznej, albowiem Kohyoteki ukształtowały się w latach 1931-1934, a pomysł broni klasy Kaiten powstał jakoby w 1944 roku?
Duże koty zjadam na przystawkę.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

...ale w zupełnie innych okolicznościach ponieważ 1944 rok to już nie jako dywersja miało funkcjonować ale sprzęt z biletem w jedną stronę.Tak mi się wydaje :?
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

shigure pisze:...ale w zupełnie innych okolicznościach ponieważ 1944 rok to już nie jako dywersja miało funkcjonować ale sprzęt z biletem w jedną stronę.Tak mi się wydaje :?
Czy niszczyciele i krążowniki w bitwie nocnej nazwiesz bronią dywersyjną?
Duże koty zjadam na przystawkę.
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

Samobojcze oddzialy Richard O'Neill str 254 -289 ,dosc sporo jest

i google :)
http://combinedfleet.com/ship.php?q=kaiten.htm
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

dakoblue pisze:Samobojcze oddzialy Richard O'Neill str 254 -289 ,dosc sporo jest

i google :)
http://combinedfleet.com/ship.php?q=kaiten.htm
Dzięki za info książkowe. Na Połączonej Flocie byłem, niestety wiedza powszechna, ale dzięki szukajce trafiłem na coś takiego:

http://www.geocities.jp/torikai007/1945/kaiten.html jeszcze nie siedziałem nad tym, obrabiam Kohyoteki. A Shigure też pilnie szuka, bo się nie odzywa cosik :wink:
Duże koty zjadam na przystawkę.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

Shinano mó japoński "nickożródłowy" kolego-co niektórzy jeszcze w tym kraju uczciwie pracują aby płacić podatki i utrzymywać w ten sposób tych co to mają okazję zająć WIELCE INTRATNĄ POSADĘ a się ociągają :lol:
A poważniej to wydaje się że temat ogólnie znany i dostępny a gdy przychodzi do sedna sprawy to "wiem że nic nie wiem"-ale to chyba reguła dotycząca nie tylko tego zagadnienia.
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

shigure pisze:Shinano mó japoński "nickożródłowy" kolego-co niektórzy jeszcze w tym kraju uczciwie pracują aby płacić podatki i utrzymywać w ten sposób tych co to mają okazję zająć WIELCE INTRATNĄ POSADĘ a się ociągają :lol:
A poważniej to wydaje się że temat ogólnie znany i dostępny a gdy przychodzi do sedna sprawy to "wiem że nic nie wiem"-ale to chyba reguła dotycząca nie tylko tego zagadnienia.
Więc, jak ożenimy siłą technikę z historią, okrasimy językiem literackim, wplatając odrobinę humoru, to dostaniemy się na wyżyny kultu finansowego :lol:

A do tego czasu praca, skupienie i milczenie. :roll:
Duże koty zjadam na przystawkę.
ODPOWIEDZ