Wrak Musashi

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Wrak Musashi

Post autor: Peperon »

wpk pisze:Nie po trafieniu, bo płynął jeszcze dzielnie x godzin i mil, lecz dopiero po pójściu pod wodę.
Czyli znowu scenariusz Yamato. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Wrak Musashi

Post autor: MiKo »

Kongo eksplodował jeszcze na powierzchni. Musashi, jeśli doszło do wybuchu, to raczej mocno pod wodą - były przy nim asystujące niszczyciele i nie zanotowano na nich jakiejś większej detonacji.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Wrak Musashi

Post autor: MiKo »

Hmmm... coś kłamię. Akira Yoshimura w "Pancernik Musashi" pisze o eksplozji.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Specjalnie dla de Villarsa

Post autor: Maciej3 »

A to coś specjalnie dla de Villarsa ;). Barbeta/kazamata czy co tam to "pan pikuś"
Jak dostałem maila z tytułem, że "Musashi - okręt podwodny", to myślałem, że komuś chodzi o okręt "trwale podwodny", ale się pomyliłem.
Oceńcie sami miodność tej wiadomości
http://wiadomosci.onet.pl/5-faktow-o-pa ... shi/yyvev7
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 708
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wrak Musashi

Post autor: wpk »

MiKo pisze:Kongo eksplodował jeszcze na powierzchni.
Masz rację - musiałem sobie artykuł Tully'ego odświeżyć - przednie magazyny, choć dopiero w trakcie przewracania i raczej z tego właśnie powodu.

Ale że Musashi... ;)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Specjalnie dla de Villarsa

Post autor: Peperon »

Maciej3 pisze:...Oceńcie sami miodność tej wiadomości...
Pytanie: Kto zawalił. Tłumacz, czy "twórca" niusa ?
Ale jakby nie patrząc "sensacja" na skalę światową. :o
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wrak Musashi

Post autor: de Villars »

Podwodny pancernik. Dobre :)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrak Musashi

Post autor: Teller »

No, ale czego się spodziewać?
Większość dziennikarzy nie zna nawet elementarnych zasad pisowni angielskiej, na przykład tworzenia liczby mnogiej w przypadku oznaczeń literowo-cyfrowych. Potem czyta się, że na amerykańskich lotniskowcach stacjonują myśliwce typu F-18S. :shock: Bo pan Autor nie rozumie, co to takiego numerus pluralis. To co tu mówić o znajomości terminologii.

Pamiętam, że w czasie Wojny w Golfie większość gazet pisała o Wisconsinie i Missouri per "krążowniki". Raz Wyborczej zdarzyło się nawet określenie "lotniskowiec". Parafrazując znany dowcip -- nie powiem, kto na Iron Cats od tego dostawał szału, ale jak wskażę tę kocią mordkę... :D

Zresztą i wcześniej nie bywało lepiej. Był sobie taki serial "Wichry Wojny" z Robertem Mitchumem w roli, by tak rzec, tytyłowej :D :D (choć if I recall correctly chyba to nie Mitchum grał rolę ORP WIcher Wojny :lol: ). Rzeczownik battleship był z maniackim uporem tłumaczony jako "okręt wojenny". :shock: Skutek był taki, że widz nie pojmował, czemu w wielkiej US Navy nasz bohater nie może znaleźć stanowiska dowódcy okrętu wojennego, podczas gdy on do oporu żądał, by zrobili go dowódcą pancernika :shock: . Drobna różnica... :lol: A w jednym z odcinków, gubernator Queenslandu ofiarował generałowi MacArthurowi swój "samochód". W następnym ujęciu okazywało się że owo auto to w rzeczywistości wagon-salonka (i jedno, i drugie, to po angielsku "car").

Gdy robiłem w radiu studenckim, po wyłapaniu takiego kiksu po prostu mówiło się realizatorowi nagrania: "Cofamy się o 30 sekund i nagrywamy to raz jeszcze, tym razem dobrze". No ale profesjonalna telewizja nie będzie się zniżała do takich śmiesznych praktyk. :wink:

Zresztą równie wesoły jest passus o "odkryciu herbu cesarzy" na dziobie "statku" (sic!) :shock: :shock: :shock: . Już pomijam ten 'statek'... Ale to z grubsza tak, jak oznajmić, że w trakcie badań wraku ORP Grom w Narviku "odkryto koronę na orle". :D :D Dlatego na wszelki wypadek nie będę tu używał niepojętego dla P.T. Dziennikarzy (i jak mniemam, posądzanego przez nich o możliwe wulgarne konotacje :-) ) słowa gomonshô.

A tak całkiem na marginesie bieżących dziejów -- mogłabyż tak ekipka wpaść do cieśniny Surigao (nazywanej przez w/w Dziennikarzy cieśniną Surigao Strait :D ) i ostatecznie ustalić co gdzie leży. Znaczy, gdzie Fusô, a gdzie Yamashiro. To ostatecznie zakończyłoby parę dyskusji...
Fear the Lord and Dreadnought
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Wrak Musashi

Post autor: Peperon »

Teller pisze:No, ale czego się spodziewać? ...Zresztą równie wesoły jest passus o "odkryciu herbu cesarzy" na dziobie pancernika... :D :D
Prawdę mówiąc to jeszcze nic.
Mam w domu płytę z filmem Battle of the River Plate, gdzie termin BATTLESHIP jest tłumaczony jako STATEK BOJOWY :lol:
Za pierwszym razem ciśnienie skoczyło, ale później tylko z tego się śmiałem.

A co do herbu na dziobie to mam wrażenie, że po prostu w pewnym momencie odpadł.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrak Musashi

Post autor: Teller »

Chyba tak, bo po chryzantemie zostało tylko puste miejsce.

Co się tyczy stanu wraku -- miałem cichą nadzieję, że Musashi jest w lepszym stanie, niż Yamato, ale cóż -- ciśnienie wody. Mam wrażenie, że to skutek prób utrzymania pływalności aż do końca; po prostu w kadłubie było sporo pomieszczeń albo szczelnych, albo z niewielkim upływem powietrza. To nieuchronnie musiało prowadzić do serii implozji. Bismarck skończył w jednym kawałku nie na skutek jakiejś niebywałej wytrzymałości tylko po prostu dlatego, że a) nadwodzie było podziurawione jak ser, b) okręt świadomie zatopiono, więc nie pozostawiono dużych, zamkniętych przedziałów.

Stan wraku powinien być przedmiotem dalszych, gruntownych badań, w celu ustalenia przebiegu niszczenia kadłuba, ale nie mam pewności, czy będzie na to dostateczna presja. Hood i Titanic to niepodważalne instytucje, więc przeprowadzenie takich analiz było uważane za oczywiste, ale Musashi to jednak pewna egzotyka, więc nie wiem, czy komuś będzie się chciało.

Zresztą, co tu dużo mówić -- nawet za dokładne badanie Prince of Wales wzięto się dopiero po ponad półwieczu od zatonięcia pancernika. A wrak leżał na płytkiej wodzie, w doskonale znanym miejscu.

Z tego, co piszą w WIkipedii wygląda mi, że zniszczenia, mimo znacznie większego zakresu, są podobne do tych na Yamato. Yamato ma potężnie zniszczony rejon siłowni, oderwany dzób, nadbudówkę dowodzenia i naderwaną rufę - na Musashi proces niszczenia w tych miejscach po prostu poszedł dalej. Warto zauważyć, że Yamato leży na głębokości 400 metrów, a Musashi na 1000 metrów, więc przyczyna kontynuacji procesu rozpadu jest chyba oczywista.

Tak swoją, drogą, znalazlem na 'necie rysunek, jak wyobrażano sobie onegdaj stan wraku:
http://bookcoverimgs.com/battleship-mus ... mo*jpg%5E/

Ech, żebyż tak to było...

Albo i tak: http://outsiderjapan.pbworks.com/f/1225 ... Yamato.png :D :D :D
Fear the Lord and Dreadnought
Awatar użytkownika
Halsey
Posty: 682
Rejestracja: 2007-01-15, 11:24
Lokalizacja: Katowice

Re: Wrak Musashi

Post autor: Halsey »

Teller pisze:ostatecznie ustalić co gdzie leży. Znaczy, gdzie Fusô, a gdzie Yamashiro. To ostatecznie zakończyłoby parę dyskusji...
Odnośnie szczegółów odniesionych uszkodzeń mogłoby to być ciekawe, jednak jeśli chodzi o "który pierwszy", to wątpliwości nie ma.
Do you fear death?
Do you fear that dark abyss?
All your deeds laid bare,
all your sins punished?
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrak Musashi

Post autor: Teller »

Skulski ongi kwestionował to w Anatomy of the Ship: Battleship Fusô. Aczkolwiek przyznaję, rychło to oprotestowano, chociażby tutaj http://www.combinedfleet.com/atully06.htm

BTW, jak patrzę na tę fotkę... Aleś ty się chłopie postarzał :D :D :D
Fear the Lord and Dreadnought
Awatar użytkownika
Halsey
Posty: 682
Rejestracja: 2007-01-15, 11:24
Lokalizacja: Katowice

Re: Wrak Musashi

Post autor: Halsey »

:brawo: :mrgreen:

Tully napisał całą książkę tylko o Surigao:
1.JPG
1.JPG (39.73 KiB) Przejrzano 11719 razy
Pojawiają się tam m.in. rozbitkowie, których z obu okrętów mimo wszystko trochę, nawiasem mówiąc po tyle samo (!), ocalało.
Do you fear death?
Do you fear that dark abyss?
All your deeds laid bare,
all your sins punished?
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrak Musashi

Post autor: Teller »

Mam tutaj coś dłuższego. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=qNMmqagTt90
radzę ściągnąć, zanim ktoś zawrzaśnie o "prawach autorskich". :D
Chociaż, właściwie zamieszcza to sam zespół wyprawy. No, ale może im się odechcieć. :-)
Fear the Lord and Dreadnought
Krecik77
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-31, 21:48

Re: Wrak Musashi

Post autor: Krecik77 »

Świetny materiał filmowy. Pięknie zachowane śruby i stery, mosiężne elementy w znakomitym stanie :-) Chryzantema była z drewna więc chyba zgniła po prostu.

Była tu mowa o Yamashiro. Gdzieś czytałem jakoby jeden z nurków go zlokalizował na równej stępce na głębokości ok. 130 metrów ale mogły to być tylko przechwałki i legenda.

Edit : znalazłem ten tekst - ok. 180 m - http://www.xray-mag.com/pdfs/articles/F ... hip_13.pdf

Brak zdjęć więc równie dobrze to tylko bajka.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Wrak Musashi

Post autor: Peperon »

Krecik77 pisze:...Brak zdjęć więc równie dobrze to tylko bajka.
Zastanawiająca jest sylwetka na dole trzeciej strony zalinkowanego tekstu.
Podpisana jako Yamashiro, ale tak naprawdę to zmodernizowany FUSO.
Może znalazł właśnie jego, a mu się pokidało z Yamashiro. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ