Japoński okręt podwodny I-351 - kwestia uzbrojenia

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Kornik
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-02, 19:23

Japoński okręt podwodny I-351 - kwestia uzbrojenia

Post autor: Kornik »

Moje pytania dotyczą kwestii związanych z uzbrojeniem japońskiego okrętu podwodnego I-351 (typ "Sen-Ho").

1.

Znane mi opracowania jednoznacznie wskazują, iż okręt ten według projektu miał być uzbrojony w typową dla japońskich okrętów podwodnych armatę 140 mm, której nigdy jednak nie zainstalowano.
Na uzasadnienie tego faktu opracowania anglojęzyczne używają sformułowania w stylu "these were in short supply", co oznaczałoby, o ile dobrze przetłumaczyłem, iż armat tego typu po prostu brakowało.

Pytanie: czy w tym czasie gdy budowano I-351 występował aż tak drastyczny niedobór tego typu uzbrojenia, że brakowało dosłownie jednej armaty dla jednego okrętu?
Tym bardziej, że z tego co czytałem na przełomie 1944 i 1945 roku Japończycy demontowali armaty tego typu z pokładu innych jednostek podwodnych i wydawałoby się, że przynajmniej jedna powinna być dostępna?

2.

Zamiast armaty na pokładzie I-351 pojawiają się, dość nietypowe dla okrętów podwodnych, moździerze.

Na temat użycia moździerzy w Japońskiej marynarce znalazłem tylko dość ogólnikową informację w Campbellu, gdzie jest mowa o tym, iż od 1943 Japończycy używali lekkich moździerzy na okrętach eskortowych do zwalczania okrętów podwodnych.
W internecie znalazłem także intrygującą informację, że Japończycy używali także lekkich moździerzy do wystrzeliwania pocisków przeznaczonych do zwalczania nisko lecących samolotów. Każdy taki pocisk uwalniał w locie 7 podpocisków, które opadały na spadochronach i detonowały po upływie określonego czasu bądź po zetknięciu z celem.

Moje pytanie: czy są dostępne jakieś konkretne informacje na temat tego do czego miały służyć moździerze zainstalowane na I-351 i jakiego typu amunicji używano?
ODPOWIEDZ