Bitwa Jutlandzka -

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

dakoblue pisze: tak tylko dla potwierdzenia -cała silownia obsługa 110?
To mój oczywisty błąd. Chodzi o kotłownię.
konrad.s
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-17, 09:17

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: konrad.s »

Tadeusz Klimczyk pisze:Nie nudne tylko trudne.
Przecież to jest proste, Fisher chciał dużo, ale nie wszystko mu wyszło. Maciej rozważa co by było jakby mu wyszło wszystko/więcej. A to oznacza więcej okrętów na ropę a mniej na węgiel.
W praktyce pojawiły się problemy z ropą. Jakby było więcej okrętów na ropę, to problemy by były większe.
Do tego dochodzi ilość węglowców kontra ilość tankowców możliwa do wyciągnięcia z "rynku".
maw
Posty: 101
Rejestracja: 2005-01-19, 11:03
Kontakt:

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: maw »

Taką animację przed chwilą znalazłem http://argunners.com/watch-battle-jutland-animation/
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: MacGreg »

100 rocznice Bitwy Jutlandzkiej U.S. Naval Institute uczcil seria kilku artykulow na temat tej bitwy w swoich magazynach Proceedings Magazine, i Naval History Magazine. Oba magazyny dostepne online na stronie U.S. Naval Institute.
Gdyby ktos mial problemy z otwarciem tresci magazynow, prosze o kontakt na priv, moge przeslac wspomniane artykuly w pdf-ie.

Moim zdaniem dosc ciekawy choc kontrowersyjny ''Jutland Through a Hundred- Years Lens'' Andrew Gordon'a,
oraz ''The Lutzow's Trial By Fire'' Gary Staff'a.
W przypadkutego pierwszego artykulu warto tez przeczytac rzeczowy i kompetentny komentarz zamieszczony przez czytelnika.


Jako ciekawostke zamieszczam obraz nieznanego mi artysty przedstawiajacy Bitwe Jutlandzka w sposob dokladnia taki w jaki sie odbyla.. ;)
Załączniki
Gordon-F0-May-16.jpg
Gordon-F0-May-16.jpg (44.5 KiB) Przejrzano 12905 razy
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Teller »

Przypuszczam, że właśnie z uwagi na to, co namalował, przezornie woli pozostać nieznany. :D :D :D

Zresztą, co tu dużo mówić — Japońce mimo swej precyzji miewają podobne odloty… Na przykład okładka Maru Special nr 11/1984 z wizerunkiem bitwy pod Kuantanem. W życiu nie słyszałem, by HMS Prince of Wales onego dnia celował z artylerii głównej do nadlatujących samolotów :o , a pan artysta Jakiśmito :wink: tak to właśnie przedstawił. Dodając zresztą pancernikowi (jak mniemam, ku uciesze samych zainteresowanych) dalocelowniki HACS Mark V, których PoW za swego żywota nigdy się nie dorobiłł :shock: .

Pamiętam, Morze w roku 1990 skopiowało te skądinąd piękne rysunki (dość niedbale zamazując napisy w hiraganie :D ). Komentując obraz płonącego Soryű, redaktorzy miesięcznika podkreślali wtedy, iż "należy brać pod uwagę ekspresyjność japońskich artystów". :-)
Fear the Lord and Dreadnought
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: cochise »

Fakt realizmu tam było tyle co kot napłakał ale na mnie wtedy jeszcze łebku wrażenie robiło :)
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: MacGreg »

Troche na marginesie, bo to juz nie o Bitwie jutlandzkiej.
Kolejny przyklad ''dziela'' gdzie nalezy brac pod uwage ekspresyjnosc artysty.
Tym razem oryginalna fototapeta, ktora powinien zaintalowac w swoim domu kazdy uzytkownik FOW.
najbardziej aktywni to nawet po dwa razy. ;)
Dla chetnych do zakupu podaje link:
http://www.ebay.co.uk/itm/Warships-on-T ... 107484645?
Załączniki
Warships on The Ocean...jpg
Warships on The Ocean...jpg (82.18 KiB) Przejrzano 12775 razy
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Teller »

cochise pisze:Fakt realizmu tam było tyle co kot napłakał ale na mnie wtedy jeszcze łebku wrażenie robiło :)
Na mnie też. Pamiętam, robiłem wtedy drugi fakultet na Politbudzie w Gliwicach, jak zobaczyłem tę piękną środkową stronę z tonącym Musahi, olałem popołudniowe zajęcia i poszedłem w miasto, zaliczać kioski jeden za drugim. Bo jak to u nas bywa, jak w jednym egzemplarzu Morza były równo wydrukowane kolory, to bok ilustracji obcięty. A jak ilustracja kompletna, to kolory o milimetr w bok od siebie. :lol: Na dobry pod każdym względem egzemplarz trafiłem po trzygodzinnym 'rajdzie' dopiero w Sośnicy, prawie na granicy Zabrza… Co za czasy! :-D

A tak wracając do BItwy Jutlandzkiej, prawie sobie przekartkowałem mój egzemplarz (no, prawdę mówiąc to Ferreby'ego :wink: ) książki Flisowskiego o tej bitwie. Możecie to sobie sprawdzić, w odstępie 40 stron jest tam jedna i ta sama (pisana tylko trochę innymi słowami) relacja z ostrzału Warspite'a :o . U mnie (wydanie z roku 1994) jest to na stronach 130 i 170.
Fear the Lord and Dreadnought
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Peperon »

No to Panowie takie dwa przypadki.
1. Jutlandia
2. Pacyfik
Miłego oglądania :faja:
1280 dpi full view unframed.jpg
1280 dpi full view unframed.jpg (293.92 KiB) Przejrzano 12731 razy
65168_1094019422.jpg
65168_1094019422.jpg (364.63 KiB) Przejrzano 12731 razy
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Kpt.G »

Z całym szacunkiem..
Ale te które przedstawiają II Wojnę coś capią mi artami firmy WG.
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: MacGreg »

Jutlandia bardziej przypadla mi do gustu (choc tez nie jest idealnie)- naprawde zbyt ciasna formacja, ale to tylko tak zeby sie czepiac.
Natomiast Pacyfik, no coz, dla mnie to zbyt kolorowe. :roll:
Jest na to takie angielskie powiedzenie -''Cheap looking''
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 708
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: wpk »

Teller pisze:A tak wracając do BItwy Jutlandzkiej, prawie sobie przekartkowałem mój egzemplarz (no, prawdę mówiąc to Ferreby'ego :wink: ) książki Flisowskiego o tej bitwie. Możecie to sobie sprawdzić, w odstępie 40 stron jest tam jedna i ta sama (pisana tylko trochę innymi słowami) relacja z ostrzału Warspite'a :o . U mnie (wydanie z roku 1994) jest to na stronach 130 i 170.
Mój egzemplarz jest z 1981 - ZF już wtedy bardzo mnie tym zdenerwował. Strony 108 - "Malaya" i "rączy jeleń" oraz 144-145 - "Warspite" i "tropiony jeleń".
Do tej pory nie mogę zrozumieć, jak można było dać ten sam fragment w dwa różne miejsca bitwy, dla niepoznaki nieco inaczej przetłumaczony, i liczyć, że nikt nie zauważy...
Licentia poetica czy brak szacunku dla czytających?
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Teller »

Raczej brak kontroli nad tekstem… Rozkręcił się przy tłumaczeniu, i tak z rozpędu drugi raz napisał to samo. :D :D To i tak betka w porównaniu z Mużenikowem; ostatnio na swój użytek tłumaczyłem Liniejnyje Kriejsiera Angliji i tekst wyglądał w ten sposób, że Mużenikow zrzynał z jednego źródła na dany temat, a potem z drugiego — i tak na przemian. Więc każda sprawa związana z rozwojem projektu była omówiona dwukrotnie, raz podług poglądów Burta, a drugi raz wedle zdania Campbella. W odstępie jednego, góra dwóch akapitów. :o

Mnie zdumiewało (i nadal zdumiewa), że w drugim tomie Burzy nad Pacyfikiem Flisowski nie potrafił nazwać prawidłowo Boeinga B-29, o który pisał per "latająca superforteca". I choć w aneksie podana jest prawidłowa nazwa "Superforteca", jakoś mu tego nie skorygowano. Podobnie jak tego dziwolągu "bomba z ładunkiem plutionium", choć ten pierwiastek od przedwojnia ma polską nazwę pluton.
Fear the Lord and Dreadnought
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Teller »

Fear the Lord and Dreadnought
Andrzej Jaskuła
Posty: 82
Rejestracja: 2013-08-08, 11:17

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: Andrzej Jaskuła »

Drodzy koledzy - wersja kanoniczna pisowni bitwy jutlandzkiej, konferencji waszyngtońskiej, kampanii wrześniowej i I/II wojny światowej - ZAWSZE jest z małych liter.
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 708
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Bitwa Jutlandzka -

Post autor: wpk »

Uhum...
A jeśli już o poprawnej polszczyźnie mowa, to po polsku piszemy nie "z małej litery" lecz "małą literą". ;)
ODPOWIEDZ