Dziwne Nazwy Okrętów

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: MacGreg »

Idą święta, więc prponuję nowy wątek na naszym forum, troche z przymrużeniem oka, ale trochę także na serio.
Na pewno spotkaliście się z dziwnymi, czesto nawet dziwacznymi nazwami okretów wojennych.
Jeżeli znacie jakieś okrety z zupełnie nietypowymi nazwami, to podzielcie się tą wiedzą z innymi.
Nie ukrywam że bardzo liczę na pomoc kolegów którzy władają językami zupełnie dla mnie niedostępnymi, jak na przykład francuski, japoński,chiński, hiszpański itd.

Na początek moje dawa przykłady .

Rosyjskie pancerniki.
1 Не тронь меня, co można byłoby przetłumaczyć - Nie zaczepiaj mnie :killer:

2Двенадцать Апостолов - Dwanaście Apostołów :aniol:
Załączniki
300px-Russian-ironclad-Ne-Tron-Me.png
300px-Russian-ironclad-Ne-Tron-Me.png (49.06 KiB) Przejrzano 7878 razy
300px-Dvenadtsat'Apostolov1889-1931Sevastopol-1.jpg
300px-Dvenadtsat'Apostolov1889-1931Sevastopol-1.jpg (17.31 KiB) Przejrzano 7878 razy
Ostatnio zmieniony 2019-11-13, 11:50 przez MacGreg, łącznie zmieniany 1 raz.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

Wśród dziwnych nazw okrętów, to chyba bije wszystkie rekordy Trójca Święta. Były takie w Hiszpanii i w Rosji.
Myślę tu o Santisima Trinidad oraz Три Святителя.
Inną wersją ciekawych nazw mogą być brytyjskie niezbudowane okręty typu N3, które są określane jako typ świętych od przewidywanych nazw.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: de Villars »

Faktycznie, Rosjanie mieli pewną skłonność do dość dziwacznych nazw. Za caratu były różne wynalazki w rodzaju Triech Ierarchow, Tri Swiatitiela itp., z kolei za sojuza - np. Imieni XX sjesda KPSS :D Ciekawe nazwy (często tasiemcowo długie) mieli Hiszpanie - zazwyczaj oparte na motywach religijnych. (Nuestra Senora de la coś tam y coś tam...)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: jogi balboa »

MacGreg pisze:Не тронь меня, co można byłoby przetłumaczyć - Nie zaczepiaj mnie
Zręczniej byłoby przełożyć: Nietykalny albo coś w tym rodzaju.
MacGreg pisze:2Двенадцать Апостолов - Dwanaście Apostołów
Chyba DwunastuApostołów :wink:

Nie żeby mi się pomysł na temat nie podobał, ale co jest dziwnego w nazwach "religijnych" i wszelkich "nietykalnych", "niewidzialnych", "niepokonanych" itd. Było tego kiedyś na pęczki, a i teraz się znajdzie.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

No to przypominajka tym razem zza Oceanu.
W latach 80-tych - za Reagana o ile mnie pamięć nie myli - był pomysł, żeby okręt podwodny typu Los Angeles nazwać po prostu Corpus Christi.
Organizacje religijne rozpętały niesamowitą burzę, bo jakim prawem maszyna do zabijania ma się nazywać Ciało Chrystusa ? Ostatecznie doszło do ugody i okręt został nazwany Corpus Christi City, od miasta w stanie Texas.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

jogi balboa pisze:Nie żeby mi się pomysł na temat nie podobał, ale ...
Jednak przyznasz chyba, że nazwa okrętu Sulliwanowie (The Sullivans) jest mimo wszystko trochę niecodzienna. Zresztą nazwy okrętów w liczbie mnogiej też można spotkać w wielu flotach.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Drobne sprostowanie. "Tri Svatitela" ("Tri Swiatitielia") to nie "Trójca Święta", tylko "Trzech Oświecających", czyli ojców kościoła prawosławnego, których trójkę tworzą święci: Wasilij Wielki, Grigorij Bogosłow, Jan Złotousty. W czasach przed-komputerowych chodziłem specjalnie do cerkwi w Gdańsku, której zwierzchnik niezwykle uprzejmie mi kwestię tłumaczył. Dzisiaj każdy władający cyrylicą może to sobie przeczytać w sieci.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

Krzysztof Gerlach pisze:Drobne sprostowanie. "Tri Svatitela" ("Tri Swiatitielia") to nie "Trójca Święta", tylko "Trzech Oświecających"...
Dzięki za sprostowanie, ponieważ tłumacz wujka Googla przekłada Tri Swiatitielia jako Trzech Świętych, a z jego przekładami jest różnie, więc uznałem, że powinno być tak, jak napisałem.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: MacGreg »

jogi balboa pisze:
MacGreg pisze:2Двенадцать Апостолов - Dwanaście Apostołów
Chyba DwunastuApostołów :wink:
no tak oczywiście masz racje powinno być Dwunastu Apostołów

Ale co do
Zręczniej byłoby przełożyć: Nietykalny albo coś w tym rodzaju.
To bym sie spierał.
Dosłowne tłumaczenie Nietykalny to Hеприкосновенный. ato juz brzmi znacznie lepiej niż dla naszego polskiego ucha Не тронь меня w dosłownym tłumaczeniu nie dotykaj mnie. :co:

Dla mnie mimo wszystko jest dziwne że maszynom do zabijania nadaje się nazwy ściśle związane z religią w której jedo z dziesieciu przykazań mówi 'Nie zabijaj'.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: jogi balboa »

W "imię Boga" obdzierało się ludzi ze skóry i paliło na stosach, co tam imię okrętu wojennego ;) Dawniej było to bardzo popularne, tak jak współcześnie popularnym jest nadawanie imion od wszelkiej maści "bohaterów narodowych".
Szczerze mówiąc tamta stara tradycja jakoś tak bardziej mi się podoba. Będąc marynarzem wolałbym służyć na "Księżniczce" lub jakimś "Dudniącym" niż "Kazimierzu Pułaskim".

A języków nie tłumaczy się dosłownie tylko intencyjnie. Inaczej w bardzo wielu przypadkach wychodzą bzdury. Co nie oznacza że będę się upierał przy tej mojej tylko luźnej propozycji przekładu. Żaden ze mnie lingwista.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: AvM »

A mnie ciekawi jak OW mogl sie nazywac Lucyfer :)

W Sujuzie za to byl OP Bezboznik.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Maciej »

Francuzi mieli "Pourquoi pas" - co tłumaczymy "Dlaczego nie" :wink:

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: de Villars »

A mnie ciekawi o co chodzi z nazwą niemieckiego krążownika Prinzess Wilhelm. Prinzess to księżniczka? A imię męskie, więc o co chodzi?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: jogi balboa »

Maciej pisze:"Pourquoi pas" - co tłumaczymy "Dlaczego nie"
Nie podejmuję się tego przetłumaczyć, ale znalazłem w słowniku kilkanaście znaczeń słowa pas w znaczeniu sposobu przemieszczania się. A to był zdaje się kliper?
Poza tym można to przetłumaczyć na kilka innych zabawnych sposobów w zależności od kontekstu, na przykład: Co do cholery?!
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

jogi balboa pisze:
Maciej pisze:"Pourquoi pas" - co tłumaczymy "Dlaczego nie"
...w zależności od kontekstu, na przykład: Co do cholery?!
Jeśli mnie pamięć nie myli to chodzi o jednostkę badawczą, więc nazwa "Dlaczego nie ?" jest jak bardziej na miejscu...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Dziwne Nazwy Okrętów

Post autor: Peperon »

de Villars pisze:A mnie ciekawi o co chodzi z nazwą niemieckiego krążownika Prinzess Wilhelm. Prinzess to księżniczka? A imię męskie, więc o co chodzi?
„Prinzess Eitel Friedrich” to pierwsza nazwa Daru Pomorza. :lol:
Może chodzi w tych przypadkach o księżne, jako żony księciów i wtedy Prinzess Wilhelm można przetłumaczyć jako księżna Wilhelmowa. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ