SMS Scharfschütze - malowanie

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

retopa
Posty: 39
Rejestracja: 2006-02-24, 19:58
Lokalizacja: Warszawa

SMS Scharfschütze - malowanie

Post autor: retopa »

Witam wszystkich Kolegów.
Zaczynam pracę (okazyjnie dla upamiętnienia pierwszego dowódcy PMW Bogumiła Nowotnego) nad dioramą w skali 1/700 obrazującą jego brawurowy atak na Porto Corsini 24 maja 1915 r. Dla nie zaznajomych ze zdarzeniem polecam wspomnienia Nowotnego lub zapytanie wikipedii. CK kontrtorpedowiec SMS "Scharfschütze" miał zadanie wedrzeć się do portu Corsini, narobić bałaganu, zatopić co tylko się da i przeżyć. Ponieważ kontrtorpedowiec miał 68 m długości a 1200 m kanał portowy tylko 40-50 m szerokości, więc aby nie musieć manewrować pod ogniem, Nowotny wpłynął do portu przez kanał rufą, nabałaganił i gdy Włosi oprzytomnieli z zaskoczenia spokojnie nawiał po ogniem na otwarte wody. Moja diorama ma przedstawiać końcową fazę potyczki (okręt pod huraganowym ostrzałem, multum włoskich żołnierzy wybiegających z koszar, ogień CKM-ów i baterii dział polowych, okopy, zasieki, wybuchy, itp.). Ale to teraz mało ważne. Do rzeczy:
Z literatury wiem, że okręty CK Monarchii malowano wtenczas na kolor szaro-niebieski. Dowiedziałem się ostatnio jednak, że okręty biorące udział w działaniach nocnych doraźnie przemalowywano na czarno. I, jak mawiają Niemcy (a może i Austriacy) "Hier ist der Hund begraben". Czy "Scharfschütze" podczas tej akcji, która zaznaczam miała miejsce bladym świtem (zaskoczenie, skryte podejście przez kanał, itp), nosił malowanie standardowe czy też czarne. Gdyby ktoś wiedział lub znał kogoś kto wie, prosiłbym o podanie źródła. Zaznaczam, że we wspomnieniach Nowotnego takiej informacji nie znalazłem. Znalezione przeze mnie grafiki z tej akcji sugerują kolor czarny, ale one maja wszystko w czarno-białych barwach.
Pozdrawiam serdecznie.
Tomek Małysz
Załączniki
Nowotny2.jpg
Nowotny2.jpg (479.01 KiB) Przejrzano 4883 razy
Nowotny1.jpg
Nowotny1.jpg (344.75 KiB) Przejrzano 4883 razy
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 251
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: SMS Scharfschütze - malowanie

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Tutaj jest pierwsza z rycin w kolorze:
http://www.nowastrategia.org.pl/bohater ... o-corsini/
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: SMS Scharfschütze - malowanie

Post autor: dessire_62 »

Kolorowanka, ale z taką ciekawostką, trzeci okręt ma dwa kominy pomalowane na czerwono :-D
Załączniki
s-l1600hh.jpg
s-l1600hh.jpg (384.19 KiB) Przejrzano 4815 razy
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: SMS Scharfschütze - malowanie

Post autor: MacGreg »

Znalezione w necie.

The green camouflage was used pre-war and was known as Montecuccolian Green. It was replaced with grey by 1914. The kit is from Doggy and it’s pretty nice.

Combrig has a 1/700 VU coming next summer, but they’ve been saying that since the war, so we’ll see.
I just finished VU in 1/250 this fall and I did a full scratch build several years ago in 1/700. IF Combrig releases VU or SI, I’ll probably get one or two.

https://www.reddit.com/r/modelmakers/co ... oyer_1912/
Załączniki
1zjj6iw05r221.jpg
1zjj6iw05r221.jpg (168.29 KiB) Przejrzano 4704 razy
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
ODPOWIEDZ