Pearl Harbor - "friendly fire"

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: Marmik, crolick

Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 455
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: MacGreg »

Ostatnio natknąłem się na takie video na YouTube.
https://youtu.be/nkZ45TQIoi0
Autor Simon Webb, dziennikarz i autor kilku książek opowiada historię, mało znana szerszej publiczności. :o
Według niego w wyniku tak zwanego " friendly fire" podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor, amaerykańskie siły zbrojne zabiły 68 cywilnych obywateli USA.
Z jego relacji wynika że dokładnie tydzień przed atakiem odbyły się długie bo siedmiodniowe ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, które zakończyły się taki sukcesem, że w nagrodę
7 grudnia w niedzielę obsada dział przeciwlotniczych otrzymała dodatkowy dzień wolny, a w tym czasie amunicja p-lot była zamknięta w magazynach.
Główny ciężar obrony p-lot spoczął więc na załogach okrętów. Zostały użyte okrętowe działa 5 calowe tzw "dual purpose".
Ponieważ atakujące samoloty leciały bardzo nisko, prawie tuz nad masztami okrętów, nie było możliwe nastawić zapalników z opóźnieniem czsowym.
Użyto więc zwykłej amunicji, eksplodującej w wyniku uderzenia.
Trafień prawie nie odnotowano, ale pociski wystrzelone pod ostrym kątem, wylądowały w leżącym ok 4-5 mil Honolulu, eksplodując i powodując spore zniszczenia i śmierć 69 cywili.
Po wojnie rząd amerykański wypłacił odszkodowania ofiarom tego incydentu.
Tego samego dnia ponoć wydarzył się jeszcze inny incydent.
Już po japońskim ataku, 6 amerykańskich samolotów które wystartowały z lotniskowców miało zamiar wylądować na lotnisku w Pearl Harbor.
Otrzymały na to zgodę.
Ale obsługa dział, która zdołała wrócić na stanowiska bojowe, zdołala zaliczyć duży "sukces" trącając 5 z 6 probujących wylądować naszyn.
Jako że wojna na Pacyfiku nie jest moim "main objectve", prosze kolegów którzy specjalizują sie w tym teatrze wojennym o weryfikacje tych rewelacji. :gazeta:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Wojciech Łabuć
Posty: 127
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: Wojciech Łabuć »

W oparciu o "The First team" Lundstroma tych 6 F4F-3 pochodziło z dywizjony VF-6 (fighting six):

6-F-1 3906 Lieut. (jg) Francis Frederick Hebel, USN prowadzący
6-F-15 3935 Ens. Herbert H. Menges, A-V(N)
6-F-5 3916 Ens. James G. Daniels III, USN
6-F-12 3938 Lieut. (jg) Eric Allen, USN
3-F-15 3982 Ens. Gayle L. Hermann, USN (samolot pożyczony z VF-3)
6-F-4 3909 Ens. David R. Flynn, A-V(N)

Samoloty stanowiły osłonę dla Devastatorów i Dauntlessów mających zaatakować rzekomo wykryte japońskie okręty. O ryzyku ostrzelania amerykańskich samolotów zdawano sobie sprawę i poszła informacja o tym ,że wracających samolotów należy spodziewać się po zmierzchu. Oficerowie dyżurni wielokrotnie przekazywali informację o tym tak okrętom jak i lądowym bateriom przeciwlotniczym. Samoloty miały włączone światła nawigacyjne i w teorii wykonywały coś co wyglądało na rutynowe lądowanie. Na własne nieszczęście przy podejściu do lądowania przedefilowały m.in. przed Battleship Row. Pierwsza ogień otworzyła "Pensylvania". Tak admirałowie Kimmel jak i Bloch błyskawicznie wydali rozkaz przerwania ostrzału ale było za późno.

Pierwszy został zestrzelony skrzydłowy Hebela chorąży Herber H. Menges i jego samolot uderzył w budynek cywilny ale poza pilotem nikt nie zginął. Przy okazji to był pierwszy pilot US Navy, który zginął w trakcie wojny na Pacyfiku. Chwilę później został trafiony i zapalił się zamykający formację Wildact porucznika Allena. Allen wyskoczył na spadochronie i wylądował w wodzie z ledwie otwartym spadochronem i w dodatku postrzelony przez jakiegoś nadgorliwego marynarza z karabinu Springfielda (uszkodzone płuco). Pomimo licznych wewnętrznych obrażeń po zderzeniu z wodą i po postrzale Allen dał radę dopłynąć do trałowca USN "Vireo" gdzie niestety zmarł o 2:00 AM.Pozostałe samoloty wyszły z formacji i każdy z pilotów starał się przetrwać.

Jeden z pocisków z wspomnianych przez Ciebie dział 127 mm przebił (nie wybuchając!) silnik w maszynie chorążego Hermanna co zmieniło samolot w niezbyt doskonały szybowiec. Nie przeszkodziło to Hermannowi wylądować na lotnisku na Ford Island jednak Wildcat zakończył dobieg na polu golfowym a znajoma sylwetka maszyny nie przeszkodziła zestresowanym przeciwlotnikom dalej dziurawić jej pociskami z 12.7 mm wkmów. Zadziwiające jest to, że Hermann wyszedł z tego bez szwanku.

Prowadzący formację Hebel próbował dolecieć na lotnisko Wheeler Field należące do armii. Najprawdopodobniej silnik został uszkodzony i w trakcie uników zatrzymał się. Pilot próbował posadzić maszynę na polu trzciny cukrowej i w trakcie przymusowego lądowania maszyna kapotowała i rozpadła się na 2 części. Nieprzytomny pilot został wyciągnięty z kokpitu jednak odniósł zbyt poważne obrażenia i zmarł następnego dni w szpitalu.

Chorąży Daniels postanowił nie ułatwiać przeciwlotnikom pracy więc wyłączył światła nawigacyjne. Niewiele brakowało aby zderzył się w trakcie ucieczki na niskim pułapie z "Nevadą". Udało mu się jednak wylądować na lotnisku na Ford Island ale tu się nie skończyły jego przygody ponieważ już po wylądowaniu otworzono do niego ogień z połcalówek. Na szczęście nie doszło do kolejnej tragedii i nadgorliwy strzelec szybko przerwał ostrzał.

Ostatni z szóstki pilotów chorąży Flynn również wygasił światła nawigacyjne a następnie odleciał w kierunku otwartego morza na mniej więcej 10 mil. Ani odbiornik ani nadajnik nie działała więc pilot nie mógł nawiązać kontaktu. Postanowił lądować na lotnisku Ewa. Będąc już nad Oahu ale 4 mile przed lotniskiem pilot wyskoczył z samolotu ponieważ silnik nagle stanął. Maszyna była prawdopodobnie uszkodzona ponieważ świadkowie stwierdzili, że spadając paliła się. Niemniej Flynn miał szczęście i przeżył swoje 27 urodziny :)
MiKo
Admin FOW
Posty: 3963
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: MiKo »

Odnośnie pocisków wstawiam skany z East Wind Rain Stana Cohena
ph0.jpg
ph0.jpg (104.41 KiB) Przejrzano 978 razy
ph1.jpg
ph1.jpg (44.08 KiB) Przejrzano 978 razy
ph2.jpg
ph2.jpg (86.17 KiB) Przejrzano 978 razy
ph3.jpg
ph3.jpg (51.96 KiB) Przejrzano 978 razy
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 455
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: MacGreg »

Wielkie dzięki za szybką i wyczerpująca odpowiedź.
Dla mnie te wiadomości były nowością.
Chciałem je zweryfikować, bo nie byłem pewny wiarygodnosci i obiektywnosci źródła.
Na tym samym kanale YouTube, ten sam autor opisuje "polskie obozy koncentracyjne". :co:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
jogi balboa
Posty: 2224
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: jogi balboa »

Samoloty miały włączone światła nawigacyjne i w teorii wykonywały coś co wyglądało na rutynowe lądowanie. Na własne nieszczęście przy podejściu do lądowania przedefilowały m.in. przed Battleship Row. Pierwsza ogień otworzyła "Pensylvania". Tak admirałowie Kimmel jak i Bloch błyskawicznie wydali rozkaz przerwania ostrzału ale było za późno.
W filmie 1941 jest taka scenka gdy wszyscy w mieście strzelają do nadlatujących "japońskich" samolotów". Jakiś oficer pyta pierwszego z brzegu żołnierza: "Do kogo strzelacie?" Ten odpowiada "Nie wiem, do tego co wszyscy."
Oglądając za pierwszym razem się uśmiałem. Za drugim pomyślałem że to jednak bardzo życiowa sytuacja.
MacGreg pisze:Na tym samym kanale YouTube, ten sam autor opisuje "polskie obozy koncentracyjne".
Nie jestem pewien czy "polish camp" należy dosłownie tłumaczyć na "polski obóz". Nie jestem specjalistą, ale czytając po angielsku doszedłem już dawno do wniosku że oni myślą kontekstowo. Stąd np. translator google potrafi zaszaleć ;) To że autor używa tego terminu nie musi wcale oznaczać że ma na myśli "polskich nazistów". Nazizm kojarzy się jednoznacznie wszędzie na świecie z panem z wąsikiem.
EOT - jeśli ktoś zamierz kontynuować ten wątek, to niech spada.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 5094
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Pearl Harbor - "friendly fire"

Post autor: Peperon »

Chyba najsłynniejszymi ofiarami "friendly fire" były bombowce B-17, które przyleciały na Oahu podczas japońskiego uderzenia. Nie dość, że atakowały je japońskie myśliwce, to jeszcze dostały ostrzał z ziemi.
Pięknie to pokazał film Tora, tora , tora.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ