Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: Wicher »

Przeklejam z NFoW.pl:
W skrócie koło Gotlandii odnaleziono okręt podwodny projektu 613. (NATO Whiskey). Szwedzkie media donoszą, że może to być polski okręt zatopiony na początku lat 80- tych bombami głębinowymi. Lub okręt przeznaczony na złom który urwał się z holu (brak wyposażenia nawigacyjnego na mostku i anten).
Obrazek
Obrazek
The submarine was found inside the Swedish economical zone outside the island of Gotland. The actual discovery was made in 2009. Images taken so far give no sign of battle damage, but a metal wire could indicate it had been on tow to the scrapyard.
Some people,however, have expressed the opinion that it could possibly be a damaged submarine from one of the many suspected intrusions believed to have been made by CCCP and its allies. The company which found it thinks there is a need for further investigations in order to determine what happened. Politicians and a former commander believe that it would shed some light on the intrusions if investigated. It could even be a former Polish Whiskey submarine believed to have been hit in the early 80s by depth charges.
Linki do artykułu i filmu:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ubats ... 981247.svd#
http://svtplay.se/v/2345800/okand_ubat_ ... _ostersjon

Obstawiam, że to kolejna zguba sąsiadów ze wschodu, która im umknęła podczas holowania (tak jak krążownik Murmańsk i wiele innych) 8)
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: pothkan »

W Polsce media już bezkrytycznie to podchwyciły...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... okret.html
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: wojtek.uk »

Witam,
Obstawiam (cokolwiek to warte) 'zgube' 90% - media szukaja sensacji wiec 'tworza historie' (i jeszcze film pewnie nakreca - taki 'Das Boot' w wersji baltyckiej albo sequel do 'Pan Wolodyjowski'...). Pewnie cos z okresu wielkiego zlomowania 1988-1992 (mnostwo Whiskey wtedy poszlo do tureckich, greckich, hiszpanskich a kilka nawet angielskich stoczni zlomowych a po drodze sie kilka zgubilo), a moze nawet cos z tzw. 'Pepsi Deal'. Zreszta, jedna 'zguba' z tamtego okresu jest udokumentowana ale to bylo chyba jeszcze w czasie zaladunku w Leningradzie... Jak bede w domu to sprawdze.
Pozdro
Wojtek
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: wojtek.uk »

pothkan pisze:W Polsce media już bezkrytycznie to podchwyciły...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... okret.html
Przepraszam za okreslenie, ale bzdety jak zwykle w polskich mediach... Z tego co pamietam to i Rosjanie i Amerykanie I Brytyjczycy juz sie dawno mniej lub bardziej oficajlnie przyznali do zabawy w kotka i myszke ze Szwedami.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: Wicher »

Informacja o odkryciu na dnie Bałtyku wraku okrętu podwodnego radzieckiej konstrukcji zelektryzowała szwedzkie i polskie media. Według nich wszystko wskazuje, że odnaleziona u wybrzeży Gotlandii jednostka należała do Polski. Na początku lat 80. miała brać udział w misji szpiegowskiej. Po namierzeniu przez szwedzką marynarkę okręt został zatopiony, zginęło kilkudziesięciu marynarzy. Dziś zagadkę wraku wyjaśniły "Wiadomości" TVP.

(...)

Niespodziewanie w sprawie głos zabrał emerytowany generał, były dowódca szwedzkich sił zbrojonych. - To polski okręt, jeden z dwóch jakie w 1980 roku Szwedzi namierzyli i zatopili - przekonywał.

- Nie widać żadnych poważnych uszkodzeń - przekonuje w "Wiadomościach" komandor Tomasz Szubrycht. Co prawda ZSRR przekazał Polakom cztery takie okręty, ale żaden z nich nie zaginął, zostały zezłomowane. - Ostatnim, który przepadł bez wieści był ORP "Orzeł" podczas II wojny światowej - dodał komandor Szubrycht w rozmowie z "Wiadomościami".
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ej_na.html

A ja zawsze Szwedów uważałem za rozsądny naród :-D
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: ALF »

Wicher pisze:A ja zawsze Szwedów uważałem za rozsądny naród :-D
Ten rozsądny naród pije na umór polską wódkę, a to nie wychodzi na zdrowie obcym :mrgreen:
Topienie polskich okrętów podwodnych to jakiś zwyczaj?...Niemcy w wrześniu chyba z 5 zatopili ;) :mrgreen:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: wojtek.uk »

Piec to niemcy topili w tydzien wg niektorych danych (OK, troche przesadzilem). Ale faktycznie, troche mnie tez szwedzi zadziwiaja w tej sytuacji - nie oczekiwal bym czegos takiego - nie takich bzdur. Teraz sie okazuje ze nawet DWA op nam zatopili - to sie juz naprawde nadaje na sequel... I to 'zelektryzowanie' - czy to juz czas na sezon ogorkowy? Co do picia wodki przez ludzi z zachodu - coz, wczoraj mialem spotkanie a oni tutaj 'na sucho' o interesach to nie porozmawiaja (przypominaja mi sie opowiesci taty z czasow PRL ze na trzezwo nic nie mozna bylo zalatwic...) i powiedzial bym ze sa dobrze wytrenowani (przynajmniej w UK) - padli dobiero przy miksie piwo+tequilla...

Mam propozycje - taki maly challenge. Zawsze tu wszyscy narzekamy na niski poziom mediow itd. Moze tym razem zamiast narzekac to rozwiazemy te 'zagadke'? Zbiory forumowiczow + wiedza + umiejetnosci kojarzenia/analizowania danych = szybko identyfikacja jednostki i okolicznosci jej 'zagubienia'. Wtedy ktos mogl by to przeslac do mediow w takiej 'oficjalnej' formie jako produkt FOW. Zrobie rano skan swoich zbiorow za okres 1988-1992 - najbardziej prawdopodobny okres wedlug mnie. Czy ktos moze zajrzec do Marine News za1988 i 1989 bo tych nie mam? Wiem, ze niektorzy sa zajeci w ten weekend ale moze w poniedzialek? Jak sie ktos na to pisze to dajcie znac - ja napewno przejrze swoje zbiory z tego okresu. To moze byc niezla promocja dla FOW...
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: crolick »

wojtek.uk pisze:Mam propozycje - taki maly challenge. Zawsze tu wszyscy narzekamy na niski poziom mediow itd. Moze tym razem zamiast narzekac to rozwiazemy te 'zagadke'? Zbiory forumowiczow + wiedza + umiejetnosci kojarzenia/analizowania danych = szybko identyfikacja jednostki i okolicznosci jej 'zagubienia'. Wtedy ktos mogl by to przeslac do mediow w takiej 'oficjalnej' formie jako produkt FOW. Zrobie rano skan swoich zbiorow za okres 1988-1992 - najbardziej prawdopodobny okres wedlug mnie. Czy ktos moze zajrzec do Marine News za1988 i 1989 bo tych nie mam? Wiem, ze niektorzy sa zajeci w ten weekend ale moze w poniedzialek? Jak sie ktos na to pisze to dajcie znac - ja napewno przejrze swoje zbiory z tego okresu. To moze byc niezla promocja dla FOW...
Tu nie ma co rozwiązywać, bo wyjaśnienie jest podane na końcu linku wstawionego przez Wichra:
"Wiadomości" podały, że właścicielem okrętu jest duński biznesmen, który kupił pięć takich jednostek od Rosjan. Łodzie były przygotowane do zezłomowania, niestety podczas rejsu jedna z nich zerwała się z holu w okolicach Gotlandii i zatonęła. Duńczykom nie opłacało się już wydobywać okrętu, wiec go porzucili nie mówić nic nikomu o tym incydencie. Aż do teraz.
I oficjalna odpowiedź szwedzkiej MW - http://www.forsvarsmakten.se/sv/Aktuell ... m-Gotland/
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: wojtek.uk »

OK, tego nie bylo wczesniej. Inna sprawa ze nadal nie podano jaka DOKLADNIE to byla jednostka a o to pytalem.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Pet5
Posty: 138
Rejestracja: 2006-03-06, 19:52
Lokalizacja: Gliwice

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: Pet5 »

I materiał z Wiadomości http://bitshare.com/?f=3h4hkma9
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Okręt podwodny klasy Whiskey znaleziony koło Gotlandii

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Mam propozycje - taki maly challenge. Zawsze tu wszyscy narzekamy na niski poziom mediow itd. Moze tym razem zamiast narzekac to rozwiazemy te 'zagadke'? Zbiory forumowiczow + wiedza + umiejetnosci kojarzenia/analizowania danych = szybko identyfikacja jednostki i okolicznosci jej 'zagubienia'. Wtedy ktos mogl by to przeslac do mediow w takiej 'oficjalnej' formie jako produkt FOW. Zrobie rano skan swoich zbiorow za okres 1988-1992 - najbardziej prawdopodobny okres wedlug mnie. Czy ktos moze zajrzec do Marine News za1988 i 1989 bo tych nie mam? Wiem, ze niektorzy sa zajeci w ten weekend ale moze w poniedzialek? Jak sie ktos na to pisze to dajcie znac - ja napewno przejrze swoje zbiory z tego okresu. To moze byc niezla promocja dla FOW...
Ogólnie w grę wchodzi, na oko, jakieś 30-35 jednostek. Tzn. albo wycofanych z BF i sprzedanych na złom "na Zachód" w latach 1989-90, albo pozostawionych w Lipawie i Tallinie, i sprzedanych potem na złom przez Łotyszy / Estończyków.

Na oko najpewniej mi pachnie następująca szóstka: S-95, S-188, S-190, S-329, S-300 i S-381. Ale to tylko strzał.
ODPOWIEDZ