Chorwacja-wyspa Brac

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

W tym roku wakacje byly niskobudzetowe wiec cudow nie bedzie
Obrazek
Obrazek

http://hr.wikipedia.org/wiki/RTOP-41_Vukovar
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

Natomiast zaciekawila mnie ta tablica na Vidowej gorze
Obrazek

http://www.vojska.net/eng/world-war-2/o ... nced-1944/

nie moge znalezc dokladnej daty wyzwolenia wyspy Brac
kiedy Niemcy opuscili wyspe ,ktos wie cos wiecej?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: pothkan »

We wrześniu 1943 na wyspie rozbrojono Włochów, i przez parę tygodni Brač był "niczyj". W październiku ustanowiono administrację chorwacką, a w styczniu 1944 na wyspie wylądowali Niemcy (którzy przestali wówczas ufać Chorwatom na tyle, aby pozostawić ich bez nadzoru). W czerwcu doszło do desantu jugosłowiańsko-brytyjskiego, a ostatecznie Brač wyczyszczono (z Niemców) 18 lipca.

Na Braču byłem tylko kilka godzin (krótka wizyta w Bolu, ogólnie siedzieliśmy na Hvarze), ale całkiem sympatyczne wrażenie. Byłeś może w muzeum morskim w Splicie? Bo ja byłem 10 lat temu, i conieco zapuszczone wrażenie sprawiało... połowa ekspozycji była "w renowacji" (ciekaw jestem, czy ją ukończono), a "Streljko" był tak zasyfiony, że szkoda gadać...
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

pothkan pisze:We wrześniu 1943 na wyspie rozbrojono Włochów, i przez parę tygodni Brač był "niczyj". W październiku ustanowiono administrację chorwacką, a w styczniu 1944 na wyspie wylądowali Niemcy (którzy przestali wówczas ufać Chorwatom na tyle, aby pozostawić ich bez nadzoru). W czerwcu doszło do desantu jugosłowiańsko-brytyjskiego, a ostatecznie Brač wyczyszczono (z Niemców) 18 lipca.

Na Braču byłem tylko kilka godzin (krótka wizyta w Bolu, ogólnie siedzieliśmy na Hvarze), ale całkiem sympatyczne wrażenie. Byłeś może w muzeum morskim w Splicie? Bo ja byłem 10 lat temu, i conieco zapuszczone wrażenie sprawiało... połowa ekspozycji była "w renowacji" (ciekaw jestem, czy ją ukończono), a "Streljko" był tak zasyfiony, że szkoda gadać...
dzieki
niestety to byly wczasy a nie eksploracja i tylko przejezdzalem przez Split :cry:
Bol potwornie zatloczony ,ucieklem po 2 godzinach ,siedzialem w Sutivanie
na calej wyspie nie widzialem zadnych pozostalosci po Niemcach typu fortyfikacje,a troche jezdzilismy
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

Obrazek
banderka chilijska
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Późno bo późno ale jednak Chorwacja zdecydowała się w latach 90-tych przystąpić do programu budowy pancerników. Jeden z nich można oglądać na skwerku w Dubrowniku.

Obrazek


Obrazek
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: MiKo »

Widzisz Dako, chciałeś łapać fotki gołych babek na jachatach, a tu pancerniki ci koło nosa przeszły, tak jak z tymi lufami z Barbadosu ;) selekcja celów!
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Chorwacja-wyspa Brac

Post autor: dakoblue »

Obrazek
masz tu okret pomocniczy z Gruba Berta
ODPOWIEDZ