Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: admiralcochrane »

Czy ktoś wie czy Royal Navy planuje zatrzymać oba budowane lotniskowce? Jestem lekko zaszokowany wiadomością prasową (stąd moja ostrożność) podaną przy okazji wysłania Tireless'a na Falklandy, że jeden z budowanych lotniskowców po ukończeniu będzie sprzedany. Komu? Francji jako Richelieu?
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: Wicher »

Pierwsze słyszę aby PoW miał być sprzedany. Z tego co wiem, prace na nim, przez kryzys i oszczędności, zwolniły tempa i okręt wejdzie do służby ciut później niż przewidywano, choćby dlatego, że w tej chwili Royal Navy nie ma wystarczającej liczby specjalistów mogących obsadzić w krótkim czasie dwóch dużych lotniskowców i planują te braki nadrobić szkoląc odpowiednią grupę na QE2.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: de Villars »

Gdzies, kiedys (ale bij zabij nie pamietam gdzie i kiedy :-D ) czytałem, że był pomysł by jeden z lotniskowców oba państwa (W. Brytania i Francja) użytkowały... wspólnie :shock: jak by to w praktyce miało wyglądać to nie wiem, ale był taki pomysł. Może po pół roku w każdym z państw?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: Mitoko »

Nie mogli się wycofać, bo zamówienia złożone (czyli odwrotnie jak u nas), ale nie zdziwiłbym się, gdyby wyposażanie PoW rozwlekło się mocno w czasie.

Bo jeżeli sprzedawać .... to komu ?
Na pierwszym miejscu Indie (choć jeżeli patrzeć na ich plany odnośnie własnego przemysłu to niekoniecznie), ewentualnie moooooże Brazylia, dalej już tylko chyba ... Rosja, a jeszcze dalej ..... Chiny.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: admiralcochrane »

Ale faktem jest, że Brytyjczycy pozbywają się coraz nowszych okrętów - np Largs Bay. Co do nabywcy, to może też...Australia? Rosja odpada bo Anglicy to nie Francuzi i im nic nowego nie sprzedadzą. Nie wiem jak długo Brazylia planuje zostawić w służbie Minas Gerais,Indie zależy jak zaawansowana jest sprawa nowego lotniskowca.
Adam
Posty: 1745
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: Adam »

W jakiejś wyspiarskiej gazecie wyczytałem, że obecnie wygląda to tak, że nie ma jeszcze zdefiniowanego ostatecznego projektu lotniskowa. M.in. już raczej pewna jest rezygnacja z rampy startowej. Wobec tego, według Royal Navy "docelowym lotniskowcem" będzie PoW (drugi) i według stanu na dzień dzisiejszy, ma być jedynym lotniskowcem RN. Pierwszy, QE będzie jednostką po części testową, a po wejściu do służby PoW ma być wycofany, choć co do jego ostatecznych losów nie podjęto jeszcze decyzji i myślę, że szybko nie będzie ona podjęta.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: Mitoko »

W nTW mamy inne hasło - docelowo QE ma zastąpić Ocean'a w roli LPH.
W sumie to by było tak po polskiemu - zastąpić jednym dużym kilka małych.

A z drugiej strony taki okręt wsparcia desantu .... w sumie ostatnio nie raz lotniskowce pełniły taką funkcję
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: admiralcochrane »

Tak chyba skoñczyly Bulwark i Albion
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Post autor: Mitoko »

admiralcochrane pisze:Tak chyba skoñczyly Bulwark i Albion
Bulwark krótko był śmigłowcem ZOP.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
ODPOWIEDZ