Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4481
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: SmokEustachy »

z czołgiem to ma wspólnego tylko lufę. Amfibia to jest.
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Speedy »

Kanonierkę rzeczną w takim "czołgowym" układzie zbudowali jeszcze w latach 60. ub. wieku Amerykanie podczas wojny wietnamskiej - Sikorsky ASPB (Assault Support/Patrol Boat) http://snafu-solomon.blogspot.com/2013/ ... sault.html Ostatecznie nie weszła do produkcji, ani też nie trafiła na wojnę - wykorzystywana była w ośrodku szkolenia sił specjalnych na Florydzie do treningu operacji rzecznych gdzieś tam do lat 80.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Kpt.G »

Gdzieś kiedyś widziałem (czytałem artykuł?) kuter z dwulufową wieżą z haubico-armatami 100-120mm ( nie pamiętam dokładnie było to już po 2000 roku), miało to być część floty któregoś z państw leżących nad Bałtykiem. :co: Wyglądało to na ciekawe połączenie.. :diabel:
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: AvM »

Plywajacymi czalgami nazywano sowietskie pancerne kanonierki zu dzialami czolgow T-34

http://www.wio.ru/fleet/ww2armorb.htm
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: oskarm »

Kpt.G pisze:Gdzieś kiedyś widziałem (czytałem artykuł?) kuter z dwulufową wieżą z haubico-armatami 100-120mm ( nie pamiętam dokładnie było to już po 2000 roku), miało to być część floty któregoś z państw leżących nad Bałtykiem. :co: Wyglądało to na ciekawe połączenie.. :diabel:
Zapewne chodzi ci o SB90 z AMOSem
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Kpt.G »

Tak, "to je to". :D
Paskudna niespodzianka dla wrogiego niszczyciela kiedy nie wiadomo skąd wypada ci kilka takich i daje kilka salw i zmyka.. :bije:
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Peperon »

oskarm pisze:Zapewne chodzi ci o SB90 z AMOSem
Ale czy AMOS nie jest moździerzem ?
Kiedyś czytałem o nim i chyba Szwedom chodziło o obronę w szkierach.
Jednostki miały mieć możliwość ostrzelania przeciwnika ponad wyspami.
Jednak pamięć może mnie zwodzić. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Speedy »

Peperon pisze:
oskarm pisze:Zapewne chodzi ci o SB90 z AMOSem
Ale czy AMOS nie jest moździerzem ?
Zgadza się. To skrót od Advanced MOrtar System. Później powstała jeszcze lekka wersja NEMO (NEw MOrtar) oparta o te same mechanizmy i podzespoły, ale z pojedynczym moździerzem 120 mm (za to wieży nadano cechy obniżonej wykrywalności radarowej - "stealth").
Pozdro
Speedy
Adam
Posty: 1745
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Adam »

Kpt.G pisze:Tak, "to je to". :D
Paskudna niespodzianka dla wrogiego niszczyciela kiedy nie wiadomo skąd wypada ci kilka takich i daje kilka salw i zmyka.. :bije:
Nawet nie musi "wypadać" bo strzeli gdzieś "zza sosen" ukryty między szkierami. Jeszcze ciekawiej będzie jak zastosuje sposób strzelania stosowany dziś w artylerii lądowej, czyli kilka salw, każda pod trochę innym kątem i z innym ładunkiem miotającym, wszystko tak dobrane żeby wszystkie pociski spadły na przeciwnika w jednym czasie (w którym jednostki strzelającej nie będzie już w miejscu z którego strzelała i nie będzie nawet komu "oddać".
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Połączenie czołgu i superszybkiej łodzi

Post autor: Speedy »

Adam pisze:
Kpt.G pisze:Tak, "to je to". :D
Paskudna niespodzianka dla wrogiego niszczyciela kiedy nie wiadomo skąd wypada ci kilka takich i daje kilka salw i zmyka.. :bije:
Nawet nie musi "wypadać" bo strzeli gdzieś "zza sosen" ukryty między szkierami.
Z tym niszczycielem tobym jednak nie przesadzał. Trafienie z moździerza w ruchomy cel punktowy to coś z pogranicza niemożliwości. Co innego jakieś np. jednostki desantowe, które w kluczowym momencie swej działalności zawodowej :) są praktycznie unieruchomione przy brzegu. I pod tym chyba kątem te szwedzkie wynalazki wymyślano, do obrony przed taktycznymi desantami i wsparcia ogniowego własnych desantów.
Pozdro
Speedy
ODPOWIEDZ