Sytuacja na Morzu Azowskim

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: dakoblue »

SBU: To samolot i śmigłowiec Rosji dokonały ostrzału ukraińskich okrętów

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-s ... Id,2704629
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: Marmik »

O tym, że Ka-52 strzelał było wiadome niemal od początku i w sumie łatwo się domyślić dlaczego. Natomiast co do ostrzału rakietami... no cóż, byłbym bardzo ostrożny w bezkrytycznym przyjmowaniu wszelkich informacji zarówno od strony ukraińskiej jak i rosyjskiej. Pierwsze pytanie brzmi: Po co śmigłowiec, czy zwłaszcza samolot miałby strzelać jakimikolwiek rakietami do ukraińskiego okrętu? Owszem, mogły to zrobić na zasadzie strzału ostrzegawczego, daleko od okrętu.
Jeszcze nie słuchałem audiozapisu, ale wolnej chwili to zrobię i zobaczymy o co chodziło iwanom.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: Marmik »

No dobra przesłuchałem. Straszenie pocięty ten materiał od Ukraińców. W zasadzie niewiele by przeprowadzić rzetelną analizę. Nie wiadomo jakie konkretnie zadanie realizowały rosyjskie statki powietrzne. Wiemy jedynie, że je zrealizowały. Gdyby zadaniem było zatopienie ukraińskich kutrów to trzeba byłoby nazwać to największym blamażem w dziejach lotnictwa w tym wieku. Stąd prosty wniosek, że chodziło jedynie o zatrzymanie Gyurz-M poprzez ostrzegawcze użycie uzbrojenia rakietowego. Zupełnie logiczne, bo w sumie tu się okazało, że na ukraińskie okręty nie ma mocnych wśród okrętów FSB (Sorum za wolny, Izumrud za wolny i uszkodzony, reszta za słabo uzbrojona bez porównywalnej optoelektroniki).
To też powinno dać do myślenia i należy się spodziewać ruchów FR w tym kierunku.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: szafran »

A jest potwierdzenie, że to oficjalny materiał z podsłuchu czy tradycyjna bajka Ukraińców? Po raz kolejny wymienię taktyczną atomówkę i cyborga, którzy rzekomo przetrwał obronę Doniecka.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: Marmik »

Nie, nie ma potwierdzenia. Nie jestem lotnikiem, ale materiał brzmi wiarygodnie. Problem w tym, że chyba całkiem sporo w nim wycięto.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: AdrianM »

To mi coś przypomniało
https://nationalinterest.org/feature/do ... mbat-16549

Proponuje analizę zacząć od tego artykułu. Mamy dwa kutry vs 4 patrolowce. Co przeważyło nad rozwojem sytuacji? Moim zdaniem to o czym autor pisze. Rosjanie mieli lepsze rozeznanie, mogli podjąć właściwą dla siebie decyzję i rozegrać to po swojemu. Ukraińcy zachowali się jak zagubione owieczki lub totalnie niezorientowani dyletanci. Klasyczny przykład jak nie prowadzić działań na morzu. Po analizie artykułu można wysnuć sporo ciekawych wniosków na ten temat. Pozostawiam to już fantazji fascynatów ;)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: szafran »

Marmik pisze:Nie, nie ma potwierdzenia. Nie jestem lotnikiem, ale materiał brzmi wiarygodnie. Problem w tym, że chyba całkiem sporo w nim wycięto.
Co mam Tobie nagrać? Jak sprzedaję tajemnice MW RP czy jak biorę pieniądze od Francuzów za uwalenie wszystkiego co nie jest od wiadomo kogo?

Mnie zastanawia kto na tym wszystkim skorzystał najbardziej i komu zależało żeby znowu Dzikie Pola były na ustach świata?
Piotr S.
Posty: 2284
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: Piotr S. »

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z prokuraturą wojskową zatrzymała rosyjski tankowiec, który w listopadzie 2018 roku zablokował tor wodny przez Cieśninę Kerczeńską dla trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, płynących do Mariupola nad Morzem Azowskim.
Zatrzymana jednostka o nazwie Neyma w środę zawinęła do ukraińskiego portu Izmaił w obwodzie odeskim pod zmienioną nazwą Nika Spirit. SBU przesłuchała już załogę statku, zarekwirowała jego dokumenty oraz nagrania rozmów, które prowadzone były w trakcie wydarzeń w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
https://fakty.interia.pl/swiat/news-akt ... Id,3113812
Ciekawe co tak naprawdę zrobi Rosja ?
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 790
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sytuacja na Morzu Azowskim

Post autor: Edward Teach »

https://www.tvp.info/45372211/rosja-zwr ... znamy-date

Porwane okręty zostaną zwrócone Ukrainie. Wreszcie jakaś dobra wiadomość.
Edward Teach www.pdf-model.pl
ODPOWIEDZ