Podwodna zimna wojna w 3 odsłonach

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Krzysztof Kucharski

Podwodna zimna wojna w 3 odsłonach

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Dzień dobry

Wakacyjnie, urlopowo, popularnie na temat działań flot podwodnych głównych aktorów zimnej wojny:
Część pierwsza - książka, jak sądzę, znana większości czytelników Forum: Iaian Ballantyne, "Podwodni myśliwi",
https://www.rebis.com.pl/pl/book-podwod ... 06289.html
Część druga i trzecia - dwuczęściowy film Grahama Coopera "Cicha wojna"
https://www.telemagazyn.pl/film/cicha-wojna-1708616/
Sądzę, że na gorące letnie dni to będzie dobra rozrywka. Zwłaszcza, że brytolskie wątki w obu dziełach w znacznej mierze się pokrywają, co stanowi dla mnie wyjątkowy smaczek.
Tytułem wyjaśnienia, tak, jestem anglofilem :D
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Podwodna zimna wojna w 3 odsłonach

Post autor: Peperon »

A coś takiego, jak "Atomowe okręty podwodne - wizyta z przewodnikiem" Toma Clancy'ego czytałeś ?
Stara, ale również interesująca pozycja. Możliwe, że dla początkujących. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Podwodna zimna wojna w 3 odsłonach

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Peperon pisze:A coś takiego, jak "Atomowe okręty podwodne - wizyta z przewodnikiem" Toma Clancy'ego czytałeś ?
Stara, ale również interesująca pozycja. Możliwe, że dla początkujących. :diabel:
Jakie to szczęście móc spotkać na swojej drodze profesjonalistę.
Jestem szczerze zobowiązany.
matrek
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-11, 22:49

Re: Podwodna zimna wojna w 3 odsłonach

Post autor: matrek »

Sugeruję, tudzież polecam, lekturę Blind Man's Bluff Sherry Sontaga i Christophera Drew.

Ale jest też polski epizod w tym zakresie. Według The Telegraph "HMS Conqueror’s biggest secret: a raid on Russia" wkrótce po powrocie z Falklandów w 1982 roku HMS Conqueror prowadził tajną zimno-wojenną operację Barmaid, mająca na celu ucięcie i kradzież holowanego sonaru z pływającego pod polska banderą (!?) okrętu zwiadowczego (AGI) na Morzu Barentsa w radzieckich wodach terytorialnych. Czy to możliwe aby na prawdę chodziło o polską jednostkę? Wg anglojęzycznej Wikipedii Polska miała dwie jednostki AGI: ORP Nawigator i ORP Hydrograf. Możliwe że chodziło o którąś z nich? Co ona mogła robić na Morzu Barentsa? Czy w ogolę polskie jednostki tego rodzaju tam bywały?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ