SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 790
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Edward Teach »

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosc ... za/z12qjz0

Wydaje się, że taką pukawkę można bez problemu zamontować na okręcie. Ciekawe jest jaka jest żywotność lufy. Dora miała z tym problemy.
Każdy następny pocisk musiał mieć odrobinę większy kaliber, aby skompensować zużycie lufy. :-D

Jeżeli to prawda to stawia to na głowie całą obronę przeciw rakietową. Pocisk artyleryjski musi być o wiele tańszy od rakiety zdolnej go zestrzelić. Oznacza to również, że Jankesi mają już bardzo głebokim poważaniu INF Treaty.
Edward Teach www.pdf-model.pl
Adam
Posty: 1734
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Adam »

Edward Teach pisze:Pocisk artyleryjski musi być o wiele tańszy od rakiety zdolnej go zestrzelić.
Pociski do dział Zumwaltów raczej nie potwierdzają tego twierdzenia ;) Do tego też pewnie nie, bo działo nie wygląda na jakieś super specjalne, więc można oczekiwać, że pociski mają jakieś wspomaganie rakietowe, no i mają układ kierowania, a to są koszty.
Speedy
Posty: 549
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Speedy »

Edward Teach pisze: Ciekawe jest jaka jest żywotność lufy. Dora miała z tym problemy.
Każdy następny pocisk musiał mieć odrobinę większy kaliber, aby skompensować zużycie lufy.
Gwoli ścisłości Dora mimo monstrualnych rozmiarów nie była bardzo wysiloną bronią, ciśnienie max. jakie udało mi się znaleźć to 2600 atm. To nie jest specjalnie dużo, z tego co wiem żywotność lufy wynosiła 300 strzałów, a więc na poziomie typowych ciężkich dział okrętowych z pancerników. I o ile wiem nie było takiego "pasowania" pocisków o jakim piszesz.

Coś takiego miała tzw. "armata paryska" z I wojny światowej. Ona dla odmiany była mega-wysilona, ciśnienie max. wynosiło 4800 atm i nic dziwnego że lufa wypalała się dosłownie w oczach. Jej żywotność wynosiła zaledwie 65 strzałów. W ich trakcie kaliber działa zwiększał się stopniowo z 210 do bodajże 223 mm. No i dodatkowym utrudnieniem była konstrukcja pocisku. Klasyczne pierścienie wiodące z miedzi nie sprawdzały się w tak drastycznych warunkach (max. prędkość początkowa 1640 m/s): siła boczna która miała za ich pośrednictwem zakręcić pociskiem, raczej zdzierała je z niego. Niemcy zrobili więc trochę inną kombinację. Pierścienie z miedzi owszem były, nawet dwa, ale służyły tylko jako uszczelki gazowe. Natomiast jeśli chodzi o gwint, to pocisk miał wyfrezowane na obwodzie skorupy takie "żebra" o kształcie, geometrii i liczbie dopasowanej do bruzd gwintu. Przy ładowaniu pocisk starannie wpasowywano w lufę tak by te żebra weszły w bruzdy gwintu. Stąd konieczność takiego precyzyjnego dopasowania wymiarów i te nieszczęsne numerowane pociski (zdaje się że był przypadek eksplozji działa spowodowanej pomyleniem owej numeracji i załadowaniem niewłaściwego w kolejności pocisku)
Ostatnio zmieniony 2020-02-29, 10:30 przez Speedy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: de Villars »

No ciekawe, ale prawdę mówiąc jakoś nie chce mi się wierzyć żeby taka pukawka waliła przez pół kontynentu ;) No i pytanie o przydatność, bo ta mimo wszystko, nawet jeśli parametry są prawdziwe, jakoś do mnie nie przemawia.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Speedy
Posty: 549
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Speedy »

de Villars pisze:No ciekawe, ale prawdę mówiąc jakoś nie chce mi się wierzyć żeby taka pukawka waliła przez pół kontynentu ;) No i pytanie o przydatność, bo ta mimo wszystko, nawet jeśli parametry są prawdziwe, jakoś do mnie nie przemawia.
No właśnie, trudno nie zadać sobie nienaukowego pytania "po co?"Jako taki punkt odniesienia można przyjąc sobie wycofany niegdyś z uzbrojenia pocisk Pershing II (MGM-31B). Przy masie ok. 7,5 t miał on długość 10,6 m i średnicę max. ok. 1 m. Wyrzutnia była naczepą holowaną przez ciągnik siodłowy. Całość ważyła jeśli dobrze pamiętam pona 30 t (chciałem teraz gdzieś znaleźć na szybko, ale jakoś brak tych danych w necie). Pershing II przenosił ładunek bojowy (nuklearmy W-85) o masie ok. 300-400 kg na odległość 1800 km. Czyli powiedzmy coś tego samego rzędu.

Nasuwają mi się w porównaniu z tym dwie zalety super-działa (pisałem to już zresztą na jakimś forum). Po pierwsze, z działa łatwiej wystrzelić w krótkim czasie kilka pocisków na jeden cel, co w przypadku używania głowic innych niż nuklearne może mieć znaczenie. Po drugie, pocisk z działa jest znacznie mniejszy od Pershinga i nie potrzebuje aż tak ogromnego silnika, bo wstępnie rozpędza się w lufie. Więc ma mniejszy przekrój na odbicie radarowe i mniejszą emisję ciepła i być może przez to jest istotnie trudniejszy do wykrycia przez obronę przeciwrakietową.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Peperon »

Bodajże na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku była wielka afera z Niemcami w tle, a dotyczyła Irackiego superdziała. Niemcy dostarczali rury, które miały być elementami lufy. Całość działa miała liczyć kilkadziesiąt metrów długości, a pocisk miał być rozpędzany dodatkowymi ładunkami przy mijaniu kolejnych łączeń segmentów lufy. Zasięg miał wynosić 1000 - 1500 km. Tak więc pokazana pukawka może budzić wątpliwości odnośnie zasięgu strzału.

Oglądając fotki przy różnych artykułach, mam wątpliwości czy nie chodzi tylko o demonstrator. Armata zawieszona na dwóch ciężarówkach nie wygląda na gotową do strzału, a mały prześwit pod działem nie wskazuje na jej gotowość do transportu w terenie. Wygląda na ładna pokazówkę. Oczywiście według mnie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 790
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Edward Teach »

Peperon pisze: Armata zawieszona na dwóch ciężarówkach nie wygląda na gotową do strzału, a mały prześwit pod działem nie wskazuje na jej gotowość do transportu w terenie.
W warunkach europejskich gotowość do jazdy w terenie nie ma aż takiego znaczenia. Tu jest bardzo dużo całkiem dobrych dróg. Przy zasięgu działa nie ma znaczenia czy pozycja strzelecka będzie 10 km w prawo czy w lewo. :-D
Edward Teach www.pdf-model.pl
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Waldek K »

To co jest na zdjęciu w tamtym artykule to jakiś obiekt muzealny - tak piszą w komentarzach, więc za bardzo się tym nie należy sugerować...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Fok
Posty: 5
Rejestracja: 2018-12-10, 12:11

Re: SLRC (Strategic Long Range Cannon)

Post autor: Fok »

ODPOWIEDZ