Militaria 5(20)

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Militaria 5(20)

Post autor: MiKo »

W nowych Militariach jest bardzo fajny tekst kolegi Jabu o japońskich schronach przeciwdesantowych.

Jarosław Jabłoński, "Japońskie przeciwdesantowe schrony drewniano-ziemne dla dział przeciwlotniczych kal. 25 i 40 mm"

Tak przynajmniej sądzę, bo przyznam, że w całości nie czytałem. Wnoszę tak po rozbudowanych przypisach, ze źródłami, ładnym materiał fotograficznym - wygląda bardzo fachowo. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że przecież to tylko jakieś tam glinianki przykryte dechami... (na litość Boską kto mając do wyboru swoich zainteresowań okręty, samoloty czy nawet te nieszczęsne czołgi wybrałby coś tak "przyziemnego") ) No, ale chylę głowę za wiedzę.

Po przydługim wstępie, do rzeczy. Wpadł mi w oko podrozdział o armatach 25mm i ten przeczytałem skrupulatnie.

"Głównym powodem (przerwania współpracy z Vickersem) było pomyślne zakończenie prac prowadzonych przez projektantów Marynarki nad armata przeciwlotniczą Rheinmetall własnej produkcji. Ostatecznie po wielu perypetiach, zatwierdzono ją do produkcji 6 sierpnia 1936 roku. Konstrukcyjnie nawiązywała do rozwiązań wykorzystywanych w armatach przeciwlotniczych zakładów i przede wszystkim niezawodnego z japońskiej perspektywy Hotchkissa"

Czyli armata była oparta na konstrukcji Rheinmetall czy Hotchkissa (bo mnie się wydawało, że na Hotchkissie, z R tylko tłumiki). Dalszy tekst jest dla mnie trochę nie zrozumiały, mówi się w nim o projekcie armaty Armii, ale on mi bardziej pasuje do historii armaty morskiej. Na koniec tego opisu:
"Natomiast projektanci japońskie Armii modyfikowali własny projekt...."

Czy były dwa niezależne projekty armaty 25 mm w Japonii ?

http://sus3041.web.infoseek.co.jp/conte ... _25aag.htm
ODPOWIEDZ